Betelgeuze, hvězdné, přerostlé dítě. Lidem ani hvězdám obezita nesvědčí

Další fotky

Hvězdy jsou jako lidé. Některé skrblí se svým přídělem vodíku, doutnají a jejich okolí o nich téměř neví. Žijí miliardy let a jejich existence nikoho nezajímá. Hvězdy, ke kterým patří i naše Slunce, žijí naplno, ale s rozumem. Nejsou lakomé, ale ani příliš rozhazovačné. A nakonec existují hvězdy, které žijí směšně krátkou dobu několika desítek milionů let a svůj konec završí nádhernou explozí. Je to dáno i jejich BMI indexem. Ty chorobně obézní si svého života příliš neužijí.

Nejdříve trochu nudné astrofyziky. O každou hvězdu soupeří dvě síly. Tlak záření se snaží hvězdu rozepnout, gravitace usiluje o pravý opak. Dokud jsou obě síly v rovnováze, hvězda září poklidně a stabilně. Někdy i miliardy let, a pokud má zdravou hmotnost, jako třeba naše Slunce, dočkají se i planety a vznikne na nich život.

U těch příliš hmotných zvítězí gravitace velice záhy. Celá hvězda se zhroutí v několika vteřinách a gigantická rázová vlna odhodí vnější vrstvy hvězdy do prostoru. Exploze supernovy je svátkem pro všechny astronomy i pro laickou veřejnost. Podobný úkaz je totiž vidět na obloze i za bílého dne.

Dánská vlajka v Týnském chrámu není omyl. Odpočívá zde astronom se stříbrným nosem

K explozím supernov dochází v naší galaxii asi třikrát za století. Jsou však většinou tak vzdálené, že k nám světlo výbuchu za dobu existence astronomie a psaných zpráv, ještě nedoletělo. Za posledních tisíc let bylo možné pozorovat tento jev pouze třikrát.

V letech 1054, 1572 a 1604. Tu první, kterou dnes známe pod jménem Krabí mlhovina, pozorovali Číňané. Tu druhou pozoroval Tycho Brahe. Kepler se sice v tom roce teprve učil chodit, ovšem i na něho čekala supernova v Hadonoši. Vzplála na počátku sedmnáctého století, a zářila na obloze více než jeden rok. Její zbytky se dají dohledat dodnes.

FOTO: Betelgeuze

Betelgeuze - BetelgeuzeBetelgeuze - BetelgeuzeBetelgeuze - BetelgeuzeBetelgeuze - BetelgeuzeBetelgeuze - Betelgeuze
Další fotky
Betelgeuze - BetelgeuzeBetelgeuze - Betelgeuze

Jistě jste zaznamenali informace, že se k něčemu podobnému chystá i červený veleobr, jménem Betelgeuze. Zimní měsíce jsou ideální pro její pozorování. Nachází se v souhvězdí Orion a je nepřehlédnutelná. Je to vlastně první hvězda, kterou se podařilo vyfotografovat jako kotouček, nikoliv jako bezrozměrný bod. Není také divu. Je to gigant mezi hvězdami.

Velmi mladý objekt, vznikl v době, kdy na Zemi končily třetihory. Hvězdné, přerostlé dítě. Světlomet a kapesní svítilna, takový je asi rozdíl mezi touto hvězdou a naším Sluncem. Kdyby se ocitlo v jejím středu, povrch hvězdy by dosahoval k dráze Jupitera. Až pohlédnete, třeba dnes večer, na souhvězdí Oriona na jižní obloze, naleznete zde jasnou, oranžovou hvězdu. Světlo, které právě dopadá na vaši sítnici, opustilo tuto hvězdu v době, kdy zemřel Otec vlasti, Karel IV. Můžete si tedy sami spočítat, jaké datum bude v kalendáři, pokud explodovala v tuto chvíli. Stejně tak je ale možné, že vzplane už zítra. Vesmír má času dost.

 

Dnes, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Reklama