O antibioticích toho bylo napsáno hodně, včetně faktu, že jejich nadužívání (a v tom jsou Češi na světové špičce) vede k rezistenci bakteriálních kmenů a antibiotika ztrácejí svoji účinnost. Než půjdete k lékaři s virózou, zkuste přírodní léky s antibiotickým účinkem. A nemusíte pro ně chodit daleko, většinu z nich najdete ve vlastní kuchyni.
Cibule s medem
Nejobyčejnější zelenina, která tvoří základ většiny polévek a omáček má v syrovém stavu neobyčejné účinky na lidský organismus. Díky silicím s obsahem síry léčí nachlazení a onemocnění dýchacích cest, rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání. Zahajte léčbu cibulovou šťávou – cibuli pokrájejte nadrobno a přidejte další přírodní antibiotikum – med. Promíchejte a nechte odležet. Cibulová šťáva působí dezinfekčně, zalehlé dutiny uvolní i její pouhé vdechování. Nebo si cibuli dejte na tlačenku s octem, který má mimochodem také silné desinfekční účinky.
Rakytník
Oranžové bobule rakytníku obsahují velké množství vitamínu C a A. Olej a sirup z rakytníku léčí žaludeční potíže, hemoroidy, ale i záněty v krku a kašel a pomáhá i při zápalu plic. Pomáhá ale i zevně, na popraskané koutky, drobné popáleniny, gynekologické záněty a bolesti v uchu. Rakytník urychluje hojení ran a obnovuje obranyschopnost těla.
Med
Čaj s medem funguje jako první pomoc, když na nás „něco leze“. A je to tak správně. Med je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších přírodních antibiotik, pomáhá při nachlazení a léčbě horních cest dýchacích, medový zábal uvolňuje hleny. Do čaje by se měl med přidávat až po zchladnutí pod 50 stupňů Celsia, aby jeho blahodárné účinky zůstaly zachovány.
Tea tree
Nedílnou součástí domácí lékárničky by měl být tea tree olej, neboli olej z čajovníku. Jeho silice mají silný dezinfekční, antibakteriální i protiplísňový efekt. Přidává se do inhalátorů a zvlhčovačů vzduchu, aby likvidoval viry ve vzduchu a usnadňoval dýchání při nachlazení a rýmě. Výborné účinky má i na kožní problémy jako jsou drobné ranky, opary a popáleniny.
Křen
Také u křenu se chuť snoubí s úžasnými zdravotními účinky. V syrové podobě křen zabíjí bakterie a viry. Obsahuje lysozym, antibakteriální enzym, který máme i ve slinách a slzách. Ukrývá také velké množství vitamínu C. Léčí nachlazení, pomůže i při zalehlých dutinách a různých zánětech. Po léčbě klasickými antibiotiky rovněž napomáhá přirozenému obnovení střevní mikroflóry a posílení imunity.
Jadérka grapefruitu
Jadérka tohoto citrusového ovoce jsou nejúčinnějším přírodním širokospektrým antibiotikem. Pomůžou v boji proti bakteriím, virům i parazitům. Koupit se dají kapky a tablety s výtažkem z jadérek, které mají silnější antioxidační účinky než vitamín C. Při nachlazení a infekcích dýchacích cest se extrakt užívá vnitřně. Získává se lisováním jadérek a kožovitých částí grepu.
Česnek
Další stálice v kuchyni – česnek je považován za největší dar přírodní medicíny. Jeho využití je nekonečné, používá se hlavně čerstvý. Zevně se používá při bolestech v uchu, zubů, ale i na bradavice, opary a plísně a hojí rány. Topinka s česnekem zase pomůže při nachlazení, bolestech v krku a posiluje obranyschopnost.
Zázvor
Vyjmenovat všechny účinky zázvoru ani není možné. Pomáhá při žaludečních nevolnostech, snižuje cholesterol, zlepšuje prokrvení a celkově krevní oběh, upravuje hladinu cukru v krvi a samozřejmě (mimo jiné) platí jako přírodní antibiotikum s protizánětlivými účinky. V zimě ze zázvoru vaříme hlavně čaj. Jak na něj, aby splňoval zásady čínské medicíny si přečtěte v samostatném článku, který jsme o zázvoru vydali.