Buďte řádně (na)kvašeni

Další fotky

Nebojte se, nenabádáme vás, abyste se zlobili na celý svět. Chceme připomenou prastarou metodu uchovávání potravin, která je zdravým trendem posledních let.

Fermentace našim předkům sloužila jako způsob, jak potraviny uchovat delší dobu. Jelikož máme chladničky a mrazáky, není pro nás tento aspekt tolik důležitý. Možná nás spíše bude zajímat zdravotní přínos fermentovaných potravin: díky působení mikroorganismů se ze složitějších látek stávají jednodušší, které jsou pro naše tělo lépe stravitelné a využitelné. Kromě toho při fermentování vznikají organismu prospěšné „přátelské“ bakterie a některé vitaminy, které mohou napomoci ozdravit naše trávení. Přínosné je i to, že při něm pracujeme se základními, průmyslově neupravovanými surovinami – víme tedy, co jíme. A ještě jeden benefit domácí fermentování má: objevíme díky němu zcela nové chutě, které nám umrtvené potraviny z obchodu rozhodně nenabídnou.

Co je to fermentace?

Pod tímto pojmeme se ukrývá několik postupů využívajících různé mikroorganismy. Například při kvašení kvasinky spotřebovávají cukry a vyrábějí alkohol a oxid uhličitý – využívají se při kynutí těsta, výrobě alkoholických nápojů či kefíru.

Páchne, ale zatočí se všemi bacily. Objevte tajemství kimči

My se ale budeme zabývat kysáním, při kterém bakterie spotřebovávají cukry a sacharidy a vyrábějí různé druhy kyselin – konkrétně mléčným kysáním, při kterém vzniká kyselina mléčná a bakterie.

Jednoduché rychlokvašky

Připravte si větší tvrdé nakládačky, několik neoloupaných celých stroužků česneku, květenství kopru, čerstvé nebo sušené celé čili papričky, bobkový list, sůl, a několik vinných listů. Očištěné okurky minutu blanšírujte. Že nevíte, jak se to dělá? Ponořte je do vroucí vody a pak prudce zchlaďte ve studené. Poté je nakládejte s ostatními přísadami do sklenice a zalijte až po okraj vodou. Takto odměřenou vodu vylijte, ale do kastrolu a na každých 500 ml přidejte 1 a ½ polévkové lžíce soli a míchejte do rozpuštění. Tímto nálevem okurky ve sklenici zalijte, navrch ještě položte 2 vinné listy a zatižte je. Sklenici zakryjte čistou utěrkou a uložte do teplé místnosti. Za několik dní začne obsah kvasit a nálev se bíle zakalí. Po pěti dnech přeneste sklenici do chladnější místnosti, kde okurky nechte ještě asi 14 dní až měsíc dokvasit. Pozor: rychlokvašky je nutné brzy spotřebovat, zbytek udržujte neustále ponořený v nálevu.

Kysané zelí

2 kg zelí, 40 g soli, kmín podle chuti

Hlávku zbavte povadlých vnějších listů, rozkrojte ji na čtvrtiny a odstraňte košťál. Zelí pokrájejte na tenké nudličky, nasypejte ho do mísy, osolte a alespoň čtvrt hodiny mačkejte, dokud nepustí šťávu a nezprůhlední. Pak je nechte alespoň 2 hodiny odležet. Poté rukama nabírejte zelí, vymačkávejte z něj šťávu a pěchujte je do nádob tak, aby se vytlačil všechen vzduch. Nádoby neplňte až po okraj, nechte asi 5 cm volných a zelí zalijte vymačkanou šťávou. Zatižte, zamezte přístupu vzduchu a nechte asi čtyři dny stát v pokojové teplotě a pak přendejte do chladničky.

Mléčně kvašená zelenina.

Mléčně kvašená zelenina dodá tělu potřebné vitamíny a její složení je jen na vás

Nakládaná řepa

250 g červené řepy, 1 bílá kulatá ředkev, 1 lžíce kaparů, 1 stroužek česneku

lák: 100 ml vody, 50 ml vinného octa, 1 lžíce cukru krystal, sůl, pepř

Řepu uvařte do změknutí a pak ji nakrájejte na měsíčky. Ředkev oloupejte nakrájejte na měsíčky, česnek oloupejte a nakrájejte na čtyři díly. Zeleninu smíchejte a rozdělte do sklenic. Ze všech uvedených ingrediencí svařte lák a zeleninu jím zalijte. Sklenice nechte stát v pokojové teplotě, dokud lák zcela nevychladne. Pak uložte do chladničky a spotřebuje do 14 dní.

Fermentovaný květák

2 květáky, 4 stroužky česneku, 1 cibule, 2 bobkové listy, 5 g celého pepře, 5 g hořčičného semínka, 3 g nového koření, 1 l vody, 80 g soli

Květák rozeberte na růžičky, přidejte cibuli pokrájenou na kolečka a oloupaný česnek. Promíchejte a rozdělte do sklenic. Svařte vodu s kořením, nechte vychladnout, až je nálev vlažný a zalijte jím zeleninu. Zatižte a zamezte přístupu vzduchu. Nechte stát několik dní při pokojové teplotě.

Kombucha místo antibiotik. Opravdu může posílit imunitu a vyhnat nikotin z těla

Pikantní salsa

5 dílů rajčat, 1 díl cibule, 1 díl jarní cibulky, velký svazek koriandru, česnek podle chuti, chilli papričky podle chuti, sůl, startér (syrovátka), případně vhodné koření

Rajčata, cibuli a jarní cibulku nasekejte a smíchejte. Podle chuti osolte a přidejte prolisovaný česnek. Papričky bez semínek nasekejte najemno a společně s nasekaným koriandrem přidejte do směsi. Přilijte startér a salsu dejte do nádoby, zatižte a zamezte přístupu vzduchu. Nechte 7 – 14 dní stát v pokojové teplotě, pak uložte v chladu.

FOTO: Nakládané okurky

Nakládané okurky - okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladacky
Další fotky
Nakládané okurky - pickled okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladackyNakládané okurky - pickled okurky nakladacky
Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama