Byli nepostradatelní a žádná válka by se bez nich neobešla. Hrdinové bez pomníků

Těmto vojákům se pomníky nestaví. Neřeční se nad nimi, nekladou se věnce, ani se neroní povinné slzy. Uniformy těchto vojáků se nikdy neleskly řadami medailí a jejich kolena nepoklesala pod jejich tíhou. Zbraně, které měli, nebyly označeny zářezy v pažbě a o dovolence za úspěšné zásahy si mohli nechat jenom zdát. Byli však nepostradatelní a žádná válka, co jich svět poznal, by se bez nich neobešla.

Věčně hladový nešťastník Baloun, a kuchař, okultista Jurajda, který by vám uvařil skvělý guláš a potom sestavil dokonalý horoskop. Figurky, nad kterými se usmějeme, ale neposmíváme se jim. Za jejich úsměvnými historkami vycítíme trpký podtón nelítostného osudu, který jim život připravil. Nejen jim, ale všem obyčejným vojákům, bez hvězdiček na límci.

Kuchaři, lapiduši, telegrafisté, účetní feldvéblové. Jako třeba drogista Vaněk z Kralup, skutečná postava, která kdysi žila. Výrobu citronové šťávy ze shnilých citronů z Itálie vyměnil za lejstra. Žold, příděly tabáku a dopisy ze zázemí. Pupeční šňůra s životem, který vojáci museli opustit.

7 překvapivých fakt o mlsném polním maršálovi Radeckém. Zemřel právě před 161 lety a dal nám řízek

Švejk v nás válečné stresy neprobouzí. V tom je genialita nesmrtelného Haškova románu. Na západní frontě klid, je příběh z téže doby. Syrový, krutý, pravdivý. Píše však o tom samém, co prožívá Švejk. Ukazuje, jak málo stačí k lidské existenci. Životní standard, který se scvrkne na plný žaludek, nacpanou fajfku a čisté prádlo. Feldflaška vodky a vlněný spodky, se zpívá v jedné písni. To stačí ke spokojenosti. Musí to stačit. I generálové však vědí, že s prázdným břichem klesá i morálka. Hladový voják kašle na ideály, a tak bylo nutné armádu krmit. A dobře krmit.

https://pixabay.com/cs/photos/vl%C4%8D%C3%AD-m%C3%A1ky-prvn%C3%AD-sv%C4%9Btov%C3%A1-v%C3%A1lka-pam%C4%9B%C5%A5-1475944/

Jak ze světa odstranit války. Mír na této planetě se jmenuje Švejk

Polní kuchyně nebyly kdesi v hlubokém týlu. V přímé palbě se sice menáž nepřipravovala, ale do zákopů s várnicemi kuchařští pomocníci museli. Ve válce žádné přestávky na oběd bojující strany nevyhlašovaly. Horká polévka, pro prokřehlé bojovníky v zákopech, byla stejně důležitá, jako pořádné boty a dostatek munice. Dobrácký tlouštík Jurajda, který brání prejt před nedožraným Balounem, dostává rázem jiné rozměry.

Každodenní hrdinství válečného dne. Nepřipálit a nepřesolit guláš, uvařený z koňského masa, byl stejně důležitý válečný úkol, jako prostříhání ostnatého drátu před zákopem nepřítele.

Švejk patří do Kralup nad Vltavou

I dnes se můžeme s polními kuchyněmi setkat, třeba na různých historických akcích a při podobných příležitostech, jako tuto sobotu při pietním aktu pořádaném Českou atlantickou komisí u příležitosti Dne ANZAC na barokním zámku v Měšicích. Už více než sedmdesát pět let je to pro nás, naštěstí, jen válečné retro, a více než století se na polních kuchyních téměř  nic nezměnilo. Pohádka Tři veteráni a kuchař Servác to mohou potvrdit.

Ti, kteří prodělali základní vojenskou službu, rovněž. Kuchyň, se kterou se kdysi plahočil kůň, vystřídalo nákladní auto. Jiná změna se nekonala. Vítězné bitvy a války však vyvrací jeden hluboký historický omyl. Válku nevyhrává genialita stratégů, ale plný ešus. A k tomu feldflaška vodky, vlněný spodky a dopis z domova.

FOTO: Hrdinové bez pomníků

Hrdinové bez pomníků - oběd už brzy budeHrdinové bez pomníků - Polní kuchyně 1920Hrdinové bez pomníků - Polní kuchyně 1920 – kresbaHrdinové bez pomníků - vojenský kuchtíkHrdinové bez pomníků - polní kuchyň v práci
Další fotky
Hrdinové bez pomníků - zasloužené ocenění
Dnes, 15:35
V neděli nás čeká začátek adventu a s ním i zapálení první svíčky na adventním...
Dnes, 13:25
Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan...
Dnes, 11:15
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 11:15
Umíráček zvonil sám, a té chvíle také všechny ostatní, hrubé zvony. Houpaly se samy od...
Dnes, 10:33
Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta,...
Dnes, 09:05
Filmová trilogie o rodině Homolkových patří k největším klenotům české kinematografie, o tom není sporu....
Dnes, 07:55
Vloni na podzim, dva týdny před 94. narozeninami, zemřel jeden z nejvýraznějších českých filmových režisérů...
Včera, 17:45
Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu streamovaném z Divadla Archa na web ČT art...
Včera, 15:35
Výskyt mamutů můžeme zřejmě datovat do severské stepi v období přibližně před 300 tisíci lety....
Včera, 13:25
Ti dva muži se smrtelně nenávidí. Není divu. Jeden z nich je zpupný Říman, pyšný...
Včera, 11:15
Dnešní díl našeho seriálu o osobnostech Mělnicka zavítá do Kralup nad Vltavou, rodiště, pobytu i...
Reklama