Byli nepostradatelní a žádná válka by se bez nich neobešla. Hrdinové bez pomníků

Těmto vojákům se pomníky nestaví. Neřeční se nad nimi, nekladou se věnce, ani se neroní povinné slzy. Uniformy těchto vojáků se nikdy neleskly řadami medailí a jejich kolena nepoklesala pod jejich tíhou. Zbraně, které měli, nebyly označeny zářezy v pažbě a o dovolence za úspěšné zásahy si mohli nechat jenom zdát. Byli však nepostradatelní a žádná válka, co jich svět poznal, by se bez nich neobešla.

Věčně hladový nešťastník Baloun, a kuchař, okultista Jurajda, který by vám uvařil skvělý guláš a potom sestavil dokonalý horoskop. Figurky, nad kterými se usmějeme, ale neposmíváme se jim. Za jejich úsměvnými historkami vycítíme trpký podtón nelítostného osudu, který jim život připravil. Nejen jim, ale všem obyčejným vojákům, bez hvězdiček na límci.

Kuchaři, lapiduši, telegrafisté, účetní feldvéblové. Jako třeba drogista Vaněk z Kralup, skutečná postava, která kdysi žila. Výrobu citronové šťávy ze shnilých citronů z Itálie vyměnil za lejstra. Žold, příděly tabáku a dopisy ze zázemí. Pupeční šňůra s životem, který vojáci museli opustit.

7 překvapivých fakt o mlsném polním maršálovi Radeckém. Zemřel právě před 161 lety a dal nám řízek

Švejk v nás válečné stresy neprobouzí. V tom je genialita nesmrtelného Haškova románu. Na západní frontě klid, je příběh z téže doby. Syrový, krutý, pravdivý. Píše však o tom samém, co prožívá Švejk. Ukazuje, jak málo stačí k lidské existenci. Životní standard, který se scvrkne na plný žaludek, nacpanou fajfku a čisté prádlo. Feldflaška vodky a vlněný spodky, se zpívá v jedné písni. To stačí ke spokojenosti. Musí to stačit. I generálové však vědí, že s prázdným břichem klesá i morálka. Hladový voják kašle na ideály, a tak bylo nutné armádu krmit. A dobře krmit.

https://pixabay.com/cs/photos/vl%C4%8D%C3%AD-m%C3%A1ky-prvn%C3%AD-sv%C4%9Btov%C3%A1-v%C3%A1lka-pam%C4%9B%C5%A5-1475944/

Jak ze světa odstranit války. Mír na této planetě se jmenuje Švejk

Polní kuchyně nebyly kdesi v hlubokém týlu. V přímé palbě se sice menáž nepřipravovala, ale do zákopů s várnicemi kuchařští pomocníci museli. Ve válce žádné přestávky na oběd bojující strany nevyhlašovaly. Horká polévka, pro prokřehlé bojovníky v zákopech, byla stejně důležitá, jako pořádné boty a dostatek munice. Dobrácký tlouštík Jurajda, který brání prejt před nedožraným Balounem, dostává rázem jiné rozměry.

Každodenní hrdinství válečného dne. Nepřipálit a nepřesolit guláš, uvařený z koňského masa, byl stejně důležitý válečný úkol, jako prostříhání ostnatého drátu před zákopem nepřítele.

Švejk patří do Kralup nad Vltavou

I dnes se můžeme s polními kuchyněmi setkat, třeba na různých historických akcích a při podobných příležitostech, jako tuto sobotu při pietním aktu pořádaném Českou atlantickou komisí u příležitosti Dne ANZAC na barokním zámku v Měšicích. Už více než sedmdesát pět let je to pro nás, naštěstí, jen válečné retro, a více než století se na polních kuchyních téměř  nic nezměnilo. Pohádka Tři veteráni a kuchař Servác to mohou potvrdit.

Ti, kteří prodělali základní vojenskou službu, rovněž. Kuchyň, se kterou se kdysi plahočil kůň, vystřídalo nákladní auto. Jiná změna se nekonala. Vítězné bitvy a války však vyvrací jeden hluboký historický omyl. Válku nevyhrává genialita stratégů, ale plný ešus. A k tomu feldflaška vodky, vlněný spodky a dopis z domova.

FOTO: Hrdinové bez pomníků

Hrdinové bez pomníků - oběd už brzy budeHrdinové bez pomníků - Polní kuchyně 1920Hrdinové bez pomníků - Polní kuchyně 1920 – kresbaHrdinové bez pomníků - vojenský kuchtíkHrdinové bez pomníků - polní kuchyň v práci
Další fotky
Hrdinové bez pomníků - zasloužené ocenění
Včera, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Včera, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Včera, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Včera, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Včera, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
9.7.2020
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
9.7.2020
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
9.7.2020
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
9.7.2020
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama