• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Čas filmových pohádek se blíží. Uhodnete, co mají společného Dařbuján a Pandrhola a Hrátky s čertem?

  11.12.2018
  Lukáš Mucha

  Divácky oblíbená filmová komedie Martina Friče podle stejnojmenné pohádky Jana Drdy příští rok oslaví 60 let od svého vzniku. Příběh chudého havíře Kuby Dařbujána, který si zvolí za kmotra Smrťáka a udělá s ním úmluvu, aby uzdravoval nemocné, už neodmyslitelně patří k vánočnímu televiznímu programu. Není divu, vtip a moudrost pohádky jsou nadčasové, tak jako výkony všech zúčastněných herců nezapomenutelné. Pojďme si jej připomenout několika zajímavostmi.

  Všichni tři herci v hlavních rolích – Jiří Sovák (Dařbuján), Rudolf Hrušínský (Pandrhola) a Václav Lohniský (Smrťák) se narodili ve stejném roce 1920. V průběhu natáčení jim tedy bylo 38 let.

  V témže roce (1959) si Jiří Sovák s Rudolfem Hrušínským zahráli i ve filmové komedii Kam čert nemůže.

  5 nejoblíbenějších filmových pohádek natočených na hradě Křivoklát. Víte, které to jsou?

  Režisér Martin Frič natočil ve stejném roce kromě Dařbujána a Pandrholy další oblíbenou filmovou pohádku Princezna se zlatou hvězdou.

  Jitrnice na stromech byly pravé, ale když je měli herci v horkém dni jíst, nikomu se do konzumace nechtělo.

  Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

  Vesnička Kocanda, kde Dařbuján žije, byla postavena ze dřeva. Scény ve staveních se už natáčely v barrandovských ateliérech.

  Ve filmu si také „zahrály“ některé kulisy z filmu Hrátky s čertem, natočeném o tři roky dříve.

  Vybrali jsme 5 nejoblíbenějších čarodějů z českých pohádek. Souhlasíte?

  Původní pohádka Dařbuján a Pandrhola se nachází v autorské pohádkové sbírce Jana Drdy s názvem České pohádky. Kniha ilustrovaná Josefem Ladou obsahuje 12 známých pohádek, z nichž velká část byla zfilmována. Mezi nejznámější patří asi O princezně Jasněnce a ševci, který létal. Nejvíce těchto pohádek převedl na filmové plátno režisér Zdeněk Troška.

  O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

  Jan Drda se spolu s režisérem Martinem Fričem podílel i na literárním scénáři. Spolupracoval také na scénáři k filmové pohádce Hrátky s čertem, kterou původně napsal jako divadelní hru.  Nepřehlédněte