Další krok ke zkáze. Castle Bravo, jaderný výbuch tisíckrát silnější než v Hirošimě

Každou sekundu zde shoří sedm set milionů tun vodíku. Popelem je hélium a nepatrný, nicotný zbytek, pouhých pět milionů tun, změněných v energii, opustí svůj zdroj a rozletí se do vesmíru. Za osm minut se část této energie setká s maličkým tělesem, které je na této síle naprosto závislé.

Naprosto mizivý, pominutelný zbytek několika kilogramů, které jsou přírodou přiděleny naší planetě, dokáže to, čím žijeme. Roztáčí atmosféru, koloběh vody a mořské proudy, udržuje biosféru při životě. Zkrátka optimální a mírové využití jaderné energie. Jak symbolické. Jistě znáte Fimfárum pana Wericha, a jeho pohádku O zlaté rybce. Věčně nespokojené rybářově ženě už nestačí, že je papežem. Chce hýbat Sluncem a Měsícem a je potrestána. Vrátí tam, kde byla na začátku. Do láhve od octa.

Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

I tehdy, prvního března 1954, si lidé začali hrát na boha. Pokusili se o něco, co probíhá v nitru Slunce už miliardy let a kupodivu, ono to fungovalo. Místem pokusu byly tehdejší Marshallovy ostrovy, v té době zámořské území USA. Staly se pokusnou jadernou střelnicí, a v letech 1946 -1958 zde bylo provedeno 23 pokusů. Ten první s vodíkovou bombou, nesl název Castle Bravo, a byl uskutečněn na atolu Bikini. Je to více než třicet ostrůvků, obepínajících mořskou lagunu. Jenom kratičce, co je to vlastně atol. Atoly vznikají v teplé vodě, v pásmu do 30° zeměpisné šířky. Jádrem atolu je podmořská sopka, jejíž vrchol vyčnívá nad hladinu. Sopka později vyhasne a na úpatí kužele se vytvoří prstenec z mořských korálů. Kužel se později propadne do vody a zůstane jen korálový prstenec s lagunou.

Tajemství našeho Slunce. Věděli jste například, že je ve skutečnosti bílé

Obyvatelstvo bylo vystěhováno a pokusy mohly začít. V dnešní době je lokalita vyhledávána kvůli velkému množství lodních vraků. Lodi tehdy posloužily jako výhodný testovací materiál. Po první vodíkové explozi, která měla daleko větší účinek, než jaký experti vypočítali, se tím testovacím materiálem stali i lidé. Zvláště pak japonští rybáři, na lodi, jejíž název jim tehdy příliš štěstí nepřinesl. Fukuryu Maru, což znamená Šťastný drak. Radioaktivní spad ozářil členy posádky a jeden z rybářů dokonce zemřel, což tehdy způsobilo velké mezinárodní rozhořčení. Zelené mozky však byly spokojeny. Kráter po výbuchu měřil 1500 metrů v průměru a byl šedesát metrů hluboký. Patnáct milionů tun TNT. Tisíc Hirošim. Jednorázové využití stejné energie, která nám od naší mateřské hvězdy přináší život. Ale abychom byli spravedliví, USA v tom rozhodně nebyly samy. V poměřování velikosti čehokoliv, nakonec v tomto směru zvítězil Sovětský svaz. Jeho Car bomba, odpálená o sedm let později, byla ještě třikrát silnější.

 

Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Včera, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Včera, 14:12
Tuzemští dopravci dál posilují svůj provoz. Další vlakové spoje vrátí na železnici RegioJet, který plánuje...
Včera, 13:55
Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda...
Reklama