Český odboj si získal respekt Evropy. Jedna živá mrtvola

Hitler tehdy opravdu velice zuřil. Jeho oblíbenec Heydrich zemřel. V prvním návalu vzteku chtěl nechat fyzicky zlikvidovat deset tisíc nejvýznamnějších Čechů. Jeho vztek se obrátil i vůči zemřelému. Proč, proboha, jezdil v otevřeném automobilu, bez ochranného pancéřování a bez doprovodu? Taková neopatrnost, taková nezodpovědnost, zvlášť když on sám musel přeci nejlíp vědět, co jsou ti Češi za ksindl.

Pak se uklidnil, aspoň částečně. Nebyly to výčitky svědomí, nebyl toho schopen. Příčina byla jinde. Tam někde na východě se dosud perfektně fungující válečná mašina začala zadrhávat. V prostorách o rozloze desítek Třetích říší se dělo něco znepokojujícího. Ti slovanští podlidé mu komplikují jeho bleskovou válku. Kladou tvrdý odpor a zdaleka ještě není rozhodnuto. Nebylo by tedy moudré ničit si výrobní zázemí drastickými opatřeními. Potřebuji, aby Češi pracovali.

Před 76 lety zemřel na Bulovce nacista a říšský protektor Heydrich. Šílené osudy potkaly i jeho kolegy

Desítky a stovky kondolencí, povinné soustrasti. Nordicky čistí Němci i úředníci s bůhví jakou krví se předháněli v servilnosti. Smutek na jejich tvářích připomínal škleb antické masky. Mnoha vysoce postaveným nacistům se ve skutečnosti ulevilo. Naprosto zřetelně bylo slyšet, jak jim padly kameny ze srdcí.

Heydrich byl velmi nebezpečný i pro ně. Jeho tajný archiv obsahoval kompromitující materiály na nejednoho z nich. Bormann, Himmler, Göring, ti všichni, a mnozí jiní toho dne konečně usínali s klidem na duši.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Heydrichova smrt není stoprocentně jasná dodnes. Zlomené žebro, roztržená a krvácející slezina se střepinou granátu a poraněná bránice. Vše ostatní bylo nepoškozené a ve velmi dobrém stavu, koneckonců, Heydrichovi v té době bylo 38 let.

Heydrich ani po svém zranění neztratil svoji nadutost a pocit nadřazenosti. Nesouhlasil ani s tím, aby byl operován profesorem Walterem Dickem, pražským Němcem a striktně si vyžádal lékaře z Říše. Nakonec se přeci jen spokojil s profesorem Hohlbaumem, který teprve nedávno přišel z Německa a působil na chirurgické klinice na Karlově náměstí.

Panenské Břežany si vybral Heydrich i Frank. Jaké jsou dnes osudy zámků, které obývali?

Německým chirurgům nebylo do smíchu. Věděli dobře, jakou mají zodpovědnost. Ani jejich českým kolegům. Těm byla svěřena transfúze i anestézie. Operační zákrok proběhl bez komplikací. Přesto stále nedůvěřivý Himmler do Prahy poslal svého osobního lékaře, doktora Gebharta.

Vše se vyvíjelo velmi slibně. Den před smrtí se Heydrich dokonce posadil na lůžku a poobědval. Pak se však stalo něco, co tehdejší lékaři nechápali a co není vysvětleno dodnes. Heydrichův stav se po několika hodinách zhoršil a druhý den ráno nenáviděný protektor skonal.

Heydrichův vůz po atentátu
Heydrichův vůz po atentátu - snímek z německého archivu
(autor neznámý German Federal Archiv es / Public domain https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_146-1972-039-44,_Heydrich-Attentat.jpg)

Pitva proběhla před lékaři z Říše a příčinu smrti nezjistila. I SS lékaři konstatovali, že nebylo nic zanedbáno, což chirurgy, kteří operovali, zachránilo před jistou smrtí. A protože pitva příčinu nezjistila, vyrojila se spousta konspiračních teorií. Střepina granátu byla napuštěna botulotoxinem, šéf Abwehru Canaris měl k dispozici novinku, zvanou penicilin, a úmyslně ji neposkytl. Snad i K. H. Frank prý v Heydrichově smrti měl mít prsty.

Oficiální informace tvrdí, že příčinou byla sepse, způsobená nečistotami ze střepiny. Možná i embolie z poranění plíce, které nebylo při operaci zjištěno. Ať už však byla příčina smrti tohoto zloducha jakákoliv, jedno je jisté. Jen díky odvaze atentátníků odvolala Francie a Anglie svůj podpis pod Mnichovskou dohodou a český odboj si získal respekt Evropy.

 

Dnes, 10:16
Devátá hodina večerní byla v mnoha rodinách časem, kdy se ztišilo rádio, zkušená ruka naladila...
Dnes, 09:33
Milovníci památek a historie jistě budou souhlasit, že v okolí Prahy se vyskytuje poměrně mnoho...
Dnes, 08:03
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
Včera, 16:00
Dědeček na prastaré, zažloutlé fotografii, se usmívá. Bůhví, kdo tu fotku před více než sto...
Včera, 12:04
Někteří vlastníci pozemků v Netvořicích na Benešovsku nesouhlasí s obchvatem. Podmiňují jeho stavbu platným stavebním povolením...
Včera, 11:30
Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v...
Včera, 10:02
Pořád je se co učit, a tak se mohou leccos dozvědět jak začínající hospodyňky, tak...
Včera, 08:03
Půvabná francouzská herečka Geneviève Grad, kterou znají filmoví fanoušci jako Nicole, dceru Ludovica Cruchota (Louis...
2.7.2020
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
2.7.2020
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Reklama