Panenské Břežany si vybral Heydrich i Frank. Jaké jsou dnes osudy zámků, které obývali?

20.6.2018
Soňa Brunnerová
Další fotky

Dva zámky v jedné obci

Nevelká obec ve středních Čechách Panenské Břežany má necelých 600 obyvatel a hned dva zámky, Horní a Dolní zámek.

Dolní zámek patřil příteli prezidenta, pak tu sídlil Heydrich

V Dolním zámku se roku 1941 usídlil Reinhard Heydrich, na kterého spáchali čeští parašutisté 27. května 1942 atentát. V pondělí 18. června jsme si mohli připomenout hrdinskou smrt českých a slovenských parašutistů v kryptě nynějšího Památníku heydrichiády.

Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

Před dvěma lety byl zpustlý Dolní zámek na prodej za 17 milionů korun, na prodej je již od roku 2015. Dnešní podobu Dolnímu zámku dal důvěrný přítel T. G. Masaryka a cukrovarník Ferdinand Bloch-Bauer, který kvůli židovskému původu skončil v emigraci a přišel o svůj majetek díky nacistům. Poté se tu usídlil říšský protektor.

FOTO: Panenské Břežany – zámky

Panenské Břežany – zámky - filmova mista sever zamek panenske brezany sidlo heydricha dnes_kolážPanenské Břežany – zámky - Panenské BřežanyPanenské Břežany – zámky - filmova mista sever zamek panenske brezany sidlo heydricha dnesPanenské Břežany – zámky - 640px-ZÁMEK_PANENSKÉ_BŘEŽANY janmanakPanenské Břežany – zámky - 800px-PanenskeBrezany1 kf
Další fotky
Panenské Břežany – zámky - Emil Hácha, prezident (6)Panenské Břežany – zámky - Rudolf Slánský

Potomci Bloch-Bauera žádali o zámek v restituci, v roce 2011 se na webu lidovky.cz objevil článek o tom, že syn Reinharda Heydricha chtěl zámek pomoci opravit. Jmenuje se Heider Heydrich a sešel se s tehdejším starostou Liborem Holíkem, který uvedl, že Heydrich mladší nabídl pomoc sehnat peníze na opravu např. přes Evropskou Unii.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Mohl tu vzniknout například památník, nicméně podle posledních reportáží o procesu s Rudolfem Slánským (poblíž zámku byly nalezeny nahrávky z politického procesu) i podle webu Prázdné domy je celý zámecký areál pustý a na prodej. Památník ovšem vznikl před necelými dvěma lety v areálu Horního zámku, který má také zajímavou minulost.

Rodinu mu vyvraždili v Terezíně, otce popravili komunisti. Přesto byl mladý Slánský členem KSČ

Horní zámek byl sídlem K. H. Franka i domov seniorů

Pobýval v něm tajemník K. H. Frank. Od 8. prosince 2016 je zde otevřen Památník národního útlaku a odboje. Dříve místo Horního zámku stávala tvrz. Jedná se o barokní stavbu z poloviny osmnáctého století. Najdete u něj kapli Sv. Anny, jejíž přestavba proběhla podle plánů J. B. Santiniho. Zámek svého času sloužil jako klášter, který byl zrušen. Měl řadu majitelů a od roku 1909 byl v majetku továrníka Emila Gerstela, který odešel do emigrace. Následoval pobyt K. H. Franka a po válce tu až donedávna fungoval domov pro seniory.

Před 76 lety zemřel na Bulovce nacista a říšský protektor Heydrich. Šílené osudy potkaly i jeho kolegyNepřehlédněte