Chcete skutečně zhubnout? Zapomeňte na light výrobky

8.11.2020
Jaroslav Svoboda

Co je důležité pro člověka, trpícího nadváhou, který chce se svým problémem něco dělat?

Strava je založena na to, že máme pět trávicích enzymů. Každý z nich tráví jiný druh potravy, pokud tyto věci zkombinujeme, do střev nám jde nestrávená hmota, tělo se zanáší, intoxikuje, špatně tráví a zbytečně ukládá. Když to nadnesu, měli bychom fungovat jako průtokový ohřívač, tělo si vezme jen to, co potřebuje, a zbytek bez milosti vyloučí. Což bohužel v dnešní době plné éček, nekvalitní stravy, stresu, spěchu není téměř možné. Proto je nutné dbát na skladbu jídelníčku, doplnit o očisty, abychom alespoň trošku našemu tělu odlehčili. Samozřejmě přiměřený pohyb je základ.

Důležité je nekombinovat bílkoviny se sacharidy,” Mgr. Pavlína Zvelebilová

Pohyb je základ. Trenéři fitness vám ale také řeknou, že to nejde ani bez úpravy jídelníčku, máte pro čtenáře rady, jak by se měli hýbat a co jíst?

Opět je základem správná kombinace stravy a přiměřený pohyb. Dost dobře se nedá paušalizovat, kolik pohybu, jaký a co přesně jíst, každý člověk je jiný. Taktéž jeho skladba těla a životní styl. Obecně by se dalo říct, že ve správné stravě by se neměly hlavně kombinovat bílkoviny se sacharidy a člověk se sedavým povoláním by měl inaktivitu kompenzovat pohybem a naopak člověk s velice náročnou fyzickou prací by měl přetížení kompenzovat vhodným celkovým tělesným cvičením. Neměli bychom zapomínat na zpomalení, odpočinek, neustálé rychlé tempo nikdo dlouho nevydrží.

Dělená strava: Dieta nebo životní styl?

Máte nějaké tipy naopak jak přibrat? Muži často chodí do posilovny, kde svá těla opravdu ničí každý den, ale v tom to také není.

No, upřímně, úplně tomuto systému nerozumím. Aktivní svalová hmota není o objemu. Většinou mám zkušenost, že muži s velkými objemy neumí používat své tělo jako celek, naopak od lidí šlachovitých, kteří své tělo mají dokonale pod kontrolou. Přibírání pouze na objemu není příliš rozumné, tělo, klouby, šlachy se zbytečně přetěžují a následky většinou člověk pozná až ve stáří. O umělých potravinových doplňcích ani nemluvě. Tam to odnáší játra, ledviny atd.

Zdravým lidem mohou light výrobky spíše uškodit.“

A co moderní “light” výrobky? Mohou být skutečně nějakým způsobem užitečné, nebo se jedná jen o trik obchodníků, jak z lidí tahat peníze?

Light, dia potraviny jsou primárně určeny diabetikům, kteří mají problém vstřebávat cukry. Člověk, kterému slinivka funguje správně, si naopak požíváním těchto výrobků může uškodit. Jakékoliv umělé odtučnění znehodnocuje výrobek, v podstatě jíte škrob, hmotu bez jakékoli výživové hodnoty.

Jaká jsou vaše případná doporučení?

Jíst střídmě, pestře, od každého trochu, pravidelně se hýbat, naučit se relaxovat a především vše, co děláme, dělat s radostí. Věnovat se věcem, které nás baví a naplňují. Z občasného jídelního hříchu si nedělat hlavu a dívat se na věci s nadhledem. Brát život takový, jaký je, vzít si ze svých chyb ponaučení a nebrat se zas tak vážně (smích).

Chcete zkusit jógu? Začněte pozdravem slunciNepřehlédněte