Chrutenický důl má v historii středočeského hornictví unikátní postavení. Při prohlídce se projedete i důlním vláčkem

11.4.2019
Táňa Pikartová

Exponáty, které připomínají slavnou etapu hornictví a současně také lomařství na Berounsku najdou návštěvníci v důlních chodbách, jichž jsou tu desítky metrů. Důl měl v době svého největšího rozkvětu úctyhodnou hloubku, měl přes osmdesát podzemních pater, která zasahovala až do hloubky téměř čtyř set třiceti metrů. V železnorudném dole Chrustenice se těžilo v letech 1861 – 1965, za tu dobu se tady vytěžilo bezmála osm milionů tun rudy.

Doly ve Stříbrné Skalici u Prahy nám daly pražskou mincovnu. Jak to tam vypadá dnes?

Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů připomínajících slavnou dobu hornictví a lomařství v této oblasti. Součástí prohlídky je i jízda důlním vláčkem. Důl je v současnosti zpřístupněn nejen turistům, ale i potápěčům a v nedávné minulosti i filmařům. Na jaře roku 1996 se zde natáčely epizody televizního seriálu Zdivočelá země, film Bumerang, v roce 1997 televizní seriál Motel Anathema, v roce 2017 pohádka Čertí brko. Součástí důlní výstavy je také expozice o nedalekých romantických lomech Amerika.

Nedaleko hradu Karlštejn se ukrývá pozoruhodný skanzen Solvayovy lomy. Už jste ho navštívili?

Důlní expozice je otevřena pro veřejnost v červenci, srpnu a září vždy pouze o sobotách, nedělích a státních svátcích.
Pravidelné vstupy do dolu: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 hodin.

Pohodlným východiskem k turistickým výletům k chrustenickému dolu je obec Loděnice nedaleko Berouna, odkud se lze vypravit i do Svatého Jana pod Skalou, ke zmíněným lomům Amerika i ke skanzenu Solvayovy lomy.

 Nepřehlédněte