Člověk upalování dotáhl téměř k dokonalosti a mělo svoje přísná pravidla

Mistr Jan Hus. Katolický kněz, kterému se jeho vlastní církev odvděčila krutou smrtí. Hranice, která v Čechách pálí dodnes.

Pro objektivitu je třeba uvést, že katolíci nebyli rozhodně jediní, kdo si libovali v trestu smrti upálením. Protestanti v porovnání s nimi nejsou žádný béčkový tým. Upalovalo se vždy. Byl to trest za prohřešky, které byly v naprosté většině v rozporu s náboženstvím. Proti výkladu víry, proti morálce, proti náboženským předpisům.

S upálením se setkáme již v bibli. Krvežíznivý bůh Starého zákona, v třetí knize Mojžíšově, vyjmenovává prohřešky, za které byla nemilosrdná, spalující hranice. Čarodějnictví, ale také homosexualita a incest. Později se přidaly i další prohřešky, jako žhářství nebo travičství.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Člověk byl vždy vynalézavý, co se týče umění, vzít někomu život. Protože znal jenom jediný způsob, jak člověka stvořit, vynahradil si to nepřebernou škálou metod, jak člověka zabít. Upalování dotáhl téměř k dokonalosti. Nepředstavujete si však hromadu dříví a na ní stojícího odsouzence. Je to mýlka, která se drží velmi houževnatě.

Německo, Španělsko a České země praktikovaly upálení, při kterém byl odsouzenec stojící u kůlu, obložen dřívím jen do výše kolen. Itálie, Francie a Anglie zarovnala dřívím odsouzence až ke krku a meziprostor ještě vyplnila slámou. Byl to trýznivější způsob, protože kouř stoupal nad hlavu a milosrdné zadušení se nedostavilo. V carském Rusku vhazovali odsouzence do hořících, pro ten účel postavených chatrčí.

Teologický spor skončil upálením zatvrzelého bludaře v sudu

Ve slezské Nise se zřejmě shlédli v týrání proroka Daniela a házeli provinilce do rozpálených pecí. Svatý Eustach byl vhozen do rozžhavené, měděné sochy býka. Další inspirace. Žádný dávný středověk, ale kupodivu sedmnácté století. Kremace zaživa opravdu není výmyslem. Oblíbené byly i kozácké svíčky. Tak se říkalo lidem obalený slámou, nebo koudelí a politých smolou. Něco podobného prováděl i Nero s křesťany, v knize Quo Vadis. Tuniky bolesti. Možná, že se i Sienkiewicz touto ukrajinskou praktikou inspiroval.

Čarodějnická horečka na Šumpersku. Obětí inkvizitora Bobliga se stal i oblíbený moravský kněz

Upalování mělo svoje přísná pravidla. Každý trest byl individuálně připravený, takříkajíc na míru provinění odsouzence. Pokud bylo provinění méně závažné, nebo se v soudcích pohnulo srdce, bylo do dříví přidáno hodně materiálů, které při hoření produkují velké množství dýmu. Byla to v podstatě milosrdná smrt, protože se odsouzenec nejdříve udusil. Někdy také kat, na tajný pokyn soudu, odsouzence během přivazování ke kůlu uškrtil řetězem. Prusové uvazovali ke krku pytlík se střelným prachem.

FOTO: Trestající oheň

Trestající oheň - hranice ohenTrestající oheň - Upalování templářůTrestající oheň - Hořící křesťanéTrestající oheň - Mistr Jan Hus

Mistr Jan Hus zemřel na hranici rychle. Z pohledu výkonu trestu tuctové upálení kacíře. Podle kronikáře Oldřicha z Reichenthalu prý za dobu, kdy lze odříkat třikrát Otčenáš. Nabízí se domněnka, že čeští páni, kteří byli v Kostnici a již neměli šanci Husa zachránit, podmázli kata a on sestavil hranici tak, aby se Hus udusil dříve, než k němu plameny dorazí. Slabá útěcha, ale aspoň něco. Jeronýmu Pražskému o rok později podobnou úlevu nikdo neposkytne a on si užije plamenů dosyta. Od kostnické hranice uplynulo letos neskutečných 605 let. Hranice, která měla strávit kacíře a zastrašit jeho následovníky. Byl to až do té doby osvědčený prostředek. Jenže v Husově případu se církev tragicky zmýlila. Kostnickou hranicí zažehla další požár, který pak marně hasila dvě desetiletí.

 

Dnes, 17:45
Víte, za jakých okolností, jak a proč vznikaly světoznámé značky dnešních automobilů? podívali jsme se...
Dnes, 15:35
Říkává se, že mušky se v domácnosti objevují se švestkami a pak zase samy od sebe...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:25
A je to v pytli! Tuhle lehce depresivní větu byste mohli začít klidně říkat i...
Dnes, 11:15
Účel světí prostředky. Ano, tento výrok se přisuzuje obávaným a nemilovaným jezuitům, kteří nejsou v...
Dnes, 10:11
Jasně, je to všechno na houby! Ale naši humoristé se snažili a vtipy ze zářijového...
Dnes, 09:05
Devadesátá léta vyprodukovala v televizní, resp. seriálové tvorbě značné množství nezapomenutelných děl. Ať už to...
Včera, 15:40
Sushi je velká dobrota, kterou si Češi v poslední době opravdu velmi oblíbili. Jenže je...
Včera, 11:40
Roku 1617 koupil středočeskou obec Sluhy ležící severně od Prahy Emfryd Berbisdorf za 19 000...
Včera, 10:20
Po válce se totiž chtěl pomstít za holokaust a zabít šest milionů Němců. Nepodařilo se...
Včera, 09:05
Komerční článek
Postupný roll-out 5G sítí po celém světě s sebou přináší strhující synergii. Konektivita, cloudové služby,...
Reklama