Dačický nebyl žádný tendenční kronikář. Byl dosti bohatý na to, aby se nemusel podbízet mocným

Věčně žíznivé hrdlo, a pohled na dno konvice s vínem. Kord, který neměl šanci zrezivět, stejně jako klíče ke komůrkám, všech počestných paní i cudných panen na Horách Kutných. Bouřlivák a milovník života, u kterého se groš neohřál. Na druhou stranu vzdělaný a sečtělý muž, který nám zanechal svoje zápisky, jako jedinečné svědectví doby renesance. Mikuláš Dačický z Heslova.

Narodil se do rodiny erbovních měšťanů, před vánocemi, roku 1555. Otec Dacziský, známý spíše jako Ondřej Křivoláček (po své první ženě) byl bohatý soukeník, vlastnil podíl na stříbrném dolu, a ještě ke všemu byl kutnohorský rychtář. Byl dvakrát ženat a zplodil patnáct dětí, ze kterých přežila jenom třetina. Tři synové a dvě dcery.

Nebyl to zřejmě jen tak někdo, protože mu roku 1564 císař Ferdinand I. Habsburský udělil erb a predikát Dačický z Lorce. Nemusíme hledat, byla to původně tvrz na předměstí Kutné hory. Dodnes je tam známý pivovar, který tehdy vlastnil jeden z Dačického synů, Václav. Císař Maxmilián II. tento predikát doplnil ještě o přídomek z Heslova. Zde by bylo dobré uvést, že ony Dačice nejsou totožné s těmi nedaleko Jindřichova Hradce, nýbrž jde o Dašice, na Pardubicku.

Český král u Kutné Hory své stříbro uhájil, konec Přemyslovců podle starého proroctví však už byl na dohled

Mikuláš byl opravdu pěkné kvítko. Bylo mu patnáct let, když se zbavil protivného učení v Kladrubském klášteře a vrátil se domů. Otec zemřel a jemu spadl do klína podíl po otci. Patnáctiletý člověk byl v roce 1570 považován za dospělého a tedy plně svéprávného, k nakládání s penězi. Mladík si toho byl vědom a také se podle toho choval. Na Mikuláše začaly docházet stížnosti jedna za druhou. Divoké pitky, povětrné ženštiny a výtržnosti byly na denním, či spíše nočním pořádku. Městská šatlava byla pro něho známým místem, kde se často musel prospat z následků nadměrné lásky k dobrému vínu.

Známé přísloví o džbánu a utrženém uchu se naplnily o dvanáct let později. Pan Mikuláš zabil v souboji, v hostinci U Svobodů, Felixe Novohradského z Kolovrat. To mu už projít nemohlo, zabití šlechtice se nedalo zamést pod koberec. Mikuláš Dačický skončil opravdu ve vězení a soudní spory se táhly několik let. Nakonec se vdova spokojila s finančním odškodněním a Dačický byl na svobodě.

Vilém z Rožmberka, symbol české renesance

Jistě dobře znáte film Cech panen kutnohorských. Panna Alžběta Mládková, která vytáhla Dačického z maléru, promptně předloženým okružím, skutečně žila. V roce 1590 se s ní Mikuláš oženil. Manželství trvalo 20 let, bohužel, zůstalo bezdětné. S přibývajícími lety se pan Mikuláš zklidnil.

Snad k tomu přispěla i rodová kronika jeho pradědečka, Bartoše z Práchňan. Uvědomil si, že by vůči jeho předkům nebylo hezké, kdyby po něm zůstal jen prázdný pohár. Začal zápisky redigovat, uspořádávat, a dávat dohromady. Nakonec se i on připojil svým literárním dílem. S nezaměnitelným stylem psaní, nám zanechal jedinečný, barevný a plastický obraz téměř jednoho století, od Jagellonců až po tragédii na Bílé Hoře.

Český bulvár středověku. Kronika s vymyšlenou historií

Dačický nebyl žádný tendenční kronikář, který píše na čísi objednávku. Byl dosti bohatý na to, aby se nemusel podbízet mocným a lakovat přítomnost na růžovo. S nadhledem, bez zloby, ale i s mrazivou střízlivostí a ironií vypočítává pády, nemoci, tragédie, ale i běžný život lidí své doby. Kutná Hora zde vyvstává v živých obrazech.

Pan Mikuláš zemřel v roce 1526, a doslov k jeho práci doplnil synovec Matyáš. Jeho dílo zůstalo však pouze v rukopise. Pan Mikuláš zřejmě na tisk nepomýšlel. Dílo ovšem nezapadlo, dnes se jeho zápisky již vydávají tiskem. Obraz renesančních Čech je před čtenářem v sytých barvách.

 

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama