Vilém z Rožmberka, symbol české renesance

Šestnácté století, to je doba renesance v zemích severně od Alp. Tedy i Koruny české. Člověk se začal vracet z nebeských výšin znovu na zemi. Asketismus pomalu ale jistě přestával být módou i mezi hluboce věřícími. Trpět, žít v bídě a těšit se na radosti posmrtného života? Dejte s tím pokoj. Já chci žít teď. Dobré jídlo, pití, pohodlné bydlení a krása těla. Pokud možno více odhaleného. Koneckonců, bůh nás oblečené nestvořil, tak jakýpak hřích? On ten antický, pohanský svět až tak zase špatný nebyl.

Ani šlechta v Čechách se nemínila uskrovňovat. Žijeme jenom jednou, a pokud na to máme, musí být ten život krásný a příjemný. Renesanční postavou nejen stylem života, ale i znalostmi, politickým rozhledem a zodpovědným vztahem k majetku, byl i Vilém z Rožmberka. Po císaři druhý, nejmocnější a nejvlivnější muž v zemi. Narodil se 10. 3. 1535, na zámku Schützendorf, v Horních Rakousích. Jeho otec zemřel, když Vilémovi byli čtyři roky a panství se ujali poručníci.

Nechal vybudovat náš největší rybník. Měl Jakub Krčín spolky s ďáblem?

Nutno říci, že malý Vilém měl neuvěřitelné štěstí. Oba poručníci se o svěřený majetek starali velmi zodpovědně a nezištně. Vilém z Rožmberka studoval na internátní škole v Pasově, a kromě velmi hlubokého vzdělání, se jaksi i otrkával v kontaktu se šlechtickými synky jiných dvorů. Učil se chovat ve společnosti těch nejvyšších kruhů, protože jeho poručníci dobře věděli, že se bez tohoto umění prostě neobejde.

Ani na konci středověku se příliš dlouho nečekalo na to, až osoba předurčená k vládnutí, dosáhne věku, kdy může rozhodovat samostatně. Ani Vilém nečekal dlouho. V květnu 1551, vydal císař Ferdinand první příkaz jeho poručníkům, aby složili počet ze svého správcovství, a předali majetek novému pánu.

Šílenec Julio Caesar děsil Český Krumlov. Otec ho vykázal, protože měl sklony k sadismu a nekrofilii

Tak, jako s výučním listem vyráželi tovaryši do světa na zkušenou, vyrazil i Vilém, pochopitelně s celou družinou rádců a ochránců. Nejdříve jen do blízkého okolí. Rakousko a jižní Německo, pro začátek.

Nedlouho poté, co se stal pánem na svém panství, byl místodržitelem Ferdinandem Tyrolským pozván, aby se účastnil cesty do Itálie. Přes Itálii se ze Španělska totiž vracel budoucí následník trůnu Maxmilián II. s manželkou, a družina českých pánů jej měla doprovodit do Prahy. Cesta se prodloužila na několik měsíců a Vilém se při svém pobytu v Janově neodbýval. Peníze tekly proudem a šestnáctiletý mladík poprvé poznával svět, takový, jaký skutečně byl.

Byl chytrý a porovnával. Honosné, vzdušné, pohodlné stavby italských renesančních šlechticů, a úzké, nevlídné, studené chodby, starého krumlovského hradu. To se musí změnit. Změnilo, a pan Vilém ani netušil, že italští umělci vybudují v Krumlově sídlo, které bude oblíbenou destinací turistů i po pěti stoletích.

Zklidněte svou mysl při návštěvě poutní kaple na Křížové hoře nedaleko Českého Krumlova

V osobním životě nevyměřily sudičky panu Vilémovi příliš mnoho dobrého. Uzavřel celkem čtyři manželství, ale nepodařilo se mu zplodit ani jednoho potomka. Na politickém kolbišti však přesáhl hranice království, a dokonce byl jedním z kandidátů na polský trůn. Zastával velmi významný úřad nejvyššího purkrabího.

To on doprovázel císaře Rudolfa II. ke slavnostní korunovaci a předříkával mu text přísahy. Přes svoje katolické vyznání byl velmi tolerantní v náboženských sporech. Na jeho panství se hospodařilo a nepolitikařilo. Jižní Čechy se staly vysoce rozvinutou a bohatou částí království. Rybníky, pivovary.

FOTO: Vilém z Rožmberka

Vilém z Rožmberka - Renesanční módaVilém z Rožmberka - Hrad RožmberkVilém z Rožmberka - Český KrumlovVilém z Rožmberka - Český KrumlovVilém z Rožmberka - Vilém z Rožmberka
Další fotky
Vilém z Rožmberka - Vilém z Rožmberka

Pan Vilém investoval i do krásy a vědy. Knihy, alchymie, bohaté sbírky. Bohužel, co se týče výroby zlata, byl stejně naivní a důvěřivý jako jiní, a šarlatáni toho dokázali využít.

Pan Vilém z Rožmberka byl zenitem a vlastně i labutí písní rodu. Když na konci srpna 1592 zemřel, převzal správu jeho o čtyři roky mladší bratr, legendami opředený, Petr Vok. Přežil bratra o dvacet let, ale ani on nezanechal dědice, a Rožmberkové vymřeli po meči. Možná je to dobře. Jejich potomci se aspoň nemuseli dívat na to, co z jejich kvetoucí zahrady udělala třicetiletá válka.

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama