Vilém z Rožmberka, symbol české renesance

Šestnácté století, to je doba renesance v zemích severně od Alp. Tedy i Koruny české. Člověk se začal vracet z nebeských výšin znovu na zemi. Asketismus pomalu ale jistě přestával být módou i mezi hluboce věřícími. Trpět, žít v bídě a těšit se na radosti posmrtného života? Dejte s tím pokoj. Já chci žít teď. Dobré jídlo, pití, pohodlné bydlení a krása těla. Pokud možno více odhaleného. Koneckonců, bůh nás oblečené nestvořil, tak jakýpak hřích? On ten antický, pohanský svět až tak zase špatný nebyl.

Ani šlechta v Čechách se nemínila uskrovňovat. Žijeme jenom jednou, a pokud na to máme, musí být ten život krásný a příjemný. Renesanční postavou nejen stylem života, ale i znalostmi, politickým rozhledem a zodpovědným vztahem k majetku, byl i Vilém z Rožmberka. Po císaři druhý, nejmocnější a nejvlivnější muž v zemi. Narodil se 10. 3. 1535, na zámku Schützendorf, v Horních Rakousích. Jeho otec zemřel, když Vilémovi byli čtyři roky a panství se ujali poručníci.

Nechal vybudovat náš největší rybník. Měl Jakub Krčín spolky s ďáblem?

Nutno říci, že malý Vilém měl neuvěřitelné štěstí. Oba poručníci se o svěřený majetek starali velmi zodpovědně a nezištně. Vilém z Rožmberka studoval na internátní škole v Pasově, a kromě velmi hlubokého vzdělání, se jaksi i otrkával v kontaktu se šlechtickými synky jiných dvorů. Učil se chovat ve společnosti těch nejvyšších kruhů, protože jeho poručníci dobře věděli, že se bez tohoto umění prostě neobejde.

Ani na konci středověku se příliš dlouho nečekalo na to, až osoba předurčená k vládnutí, dosáhne věku, kdy může rozhodovat samostatně. Ani Vilém nečekal dlouho. V květnu 1551, vydal císař Ferdinand první příkaz jeho poručníkům, aby složili počet ze svého správcovství, a předali majetek novému pánu.

Šílenec Julio Caesar děsil Český Krumlov. Otec ho vykázal, protože měl sklony k sadismu a nekrofilii

Tak, jako s výučním listem vyráželi tovaryši do světa na zkušenou, vyrazil i Vilém, pochopitelně s celou družinou rádců a ochránců. Nejdříve jen do blízkého okolí. Rakousko a jižní Německo, pro začátek.

Nedlouho poté, co se stal pánem na svém panství, byl místodržitelem Ferdinandem Tyrolským pozván, aby se účastnil cesty do Itálie. Přes Itálii se ze Španělska totiž vracel budoucí následník trůnu Maxmilián II. s manželkou, a družina českých pánů jej měla doprovodit do Prahy. Cesta se prodloužila na několik měsíců a Vilém se při svém pobytu v Janově neodbýval. Peníze tekly proudem a šestnáctiletý mladík poprvé poznával svět, takový, jaký skutečně byl.

Byl chytrý a porovnával. Honosné, vzdušné, pohodlné stavby italských renesančních šlechticů, a úzké, nevlídné, studené chodby, starého krumlovského hradu. To se musí změnit. Změnilo, a pan Vilém ani netušil, že italští umělci vybudují v Krumlově sídlo, které bude oblíbenou destinací turistů i po pěti stoletích.

Zklidněte svou mysl při návštěvě poutní kaple na Křížové hoře nedaleko Českého Krumlova

V osobním životě nevyměřily sudičky panu Vilémovi příliš mnoho dobrého. Uzavřel celkem čtyři manželství, ale nepodařilo se mu zplodit ani jednoho potomka. Na politickém kolbišti však přesáhl hranice království, a dokonce byl jedním z kandidátů na polský trůn. Zastával velmi významný úřad nejvyššího purkrabího.

To on doprovázel císaře Rudolfa II. ke slavnostní korunovaci a předříkával mu text přísahy. Přes svoje katolické vyznání byl velmi tolerantní v náboženských sporech. Na jeho panství se hospodařilo a nepolitikařilo. Jižní Čechy se staly vysoce rozvinutou a bohatou částí království. Rybníky, pivovary.

FOTO: Vilém z Rožmberka

Vilém z Rožmberka - Renesanční módaVilém z Rožmberka - Hrad RožmberkVilém z Rožmberka - Český KrumlovVilém z Rožmberka - Český KrumlovVilém z Rožmberka - Vilém z Rožmberka
Další fotky
Vilém z Rožmberka - Vilém z Rožmberka

Pan Vilém investoval i do krásy a vědy. Knihy, alchymie, bohaté sbírky. Bohužel, co se týče výroby zlata, byl stejně naivní a důvěřivý jako jiní, a šarlatáni toho dokázali využít.

Pan Vilém z Rožmberka byl zenitem a vlastně i labutí písní rodu. Když na konci srpna 1592 zemřel, převzal správu jeho o čtyři roky mladší bratr, legendami opředený, Petr Vok. Přežil bratra o dvacet let, ale ani on nezanechal dědice, a Rožmberkové vymřeli po meči. Možná je to dobře. Jejich potomci se aspoň nemuseli dívat na to, co z jejich kvetoucí zahrady udělala třicetiletá válka.

Dnes, 15:35
Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také...
Dnes, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Dnes, 11:15
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Dnes, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Dnes, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
Včera, 06:00
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
Reklama