Český král u Kutné Hory své stříbro uhájil, konec Přemyslovců podle starého proroctví však už byl na dohled

Další fotky

Po smrti uherského krále Ondřeje III. roku 1301 se českému králi Václavovi II. (1271 – 1305) podařilo získat uherskou korunu pro svého dvanáctiletého syna Václava. Proti tomu vystoupil papež Bonifác VIII. za podpory německého krále Albrechta I. Habsburského. A zas bylo o co bojovat.

V tomto případě šlo o tzv. horní regál, který si pro sebe nárokoval Albrecht I. Habsburský za to, že připustí, aby se uherským králem stal syn Václava II. Konkrétně po Václavovi II. požadoval, aby mu český král buď na šest let podstoupil stříbrné doly v Kutné Hoře, nebo zaplatil 80 000 hřiven stříbra. To bylo pro českého panovníka nepřijatelné a rozhodl se celou záležitost řešit vojensky. Sebral vojsko a roku 1304 vpadl do Uher, ale zároveň musel odvrátit vpád Albrechtova bratra Rudolfa II. Švábského do Čech, což se mu obojí podařilo.  Albrecht I. Habsburský poté začal proti českému králi chystat německou celoříšskou výpravu. Hranice Čech překročil a do země vpadl v září 1304.

Bitva u Horažďovic dopadla nerozhodně, více z ní ale získal Žižka

Albrecht I. předpokládal, že pokud se spojí s Rudolfovým vojskem, zcela jistě české vojsko porazí. Narazil však na překážku, kterou nečekal. Jihočeští Vítkovci proměnili pohraniční hvozdy na jihu Čech v pevnost, čímž se postup říšského vojska zdržel o několik týdnů. Před Kutnou Horou, bráněnou Jindřichem z Lipé (1270 – 1329), stanul Albrecht až 18. října 1304. Král Václav II., podporovaný šlechtou a duchovenstvem, zatím bitvu odkládal, protože dobře věděl, že na rozhodující střetnutí jeho síly nejsou dost početné. Albrecht však toužil po velké bitvě, která by ho proslavila, a nechal své vojsko tábořit před chatrně a narychlo opevněnou Kutnou Horou. Zdálo se, že je zcela jasné, kdo nakonec v tomto střetu zvítězí.

Bitva u Nýrska donutila odbojnou šlechtu uznat Jiřího z Poděbrad za českého krále. Šanci ale dostal i uherský král Matyáš Korvín

V té chvíli však ve prospěch českého krále zasáhla vyšší moc. Albrechtovo vojsko postihla úplavice tak silná, že zcela ztratilo bojeschopnost. Jeho vojáci začali od Kutné Hory neorganizovaně prchat a takto oslabené je pobíjela jak česká armáda, tak i místní obyvatelstvo. I když k žádné bitvě hodné toho názvu nakonec nedošlo, převahu nabylo české vojsko, a nakonec se mu podařilo zachránit nejen Kutnou Horu, ale i celé království. Albrechtovi muži byli postupně vytlačeni ze země a jejich ústup byl provázen urputnými střetnutími, při nichž bylo nakonec pobito na 30 000 jeho lidí. Potupný a doslova katastrofální ústup Albrechta I. Habsburského z Čech otřásl i jeho postavením v německé říši. Český král Václav II. navíc hodlal na oplátku příští rok vpadnout do Rakouska, ale uprostřed příprav, 21. června 1305, zemřel. Jeho syn si nejen udržel uherský trůn, ale stal se po otci českým a polským králem.  Neudržel si však své postavení dlouho, 4. srpna 1306 byl v Olomouci za nevyjasněných okolností ve věku pouhých 16 let zavražděn. Nestihl po sobě zanechat žádné potomky a tím také Přemyslovci vymřeli po meči. Jeho nástupcem na českém trůně se stal Jindřich Korutanský jako manžel nejstarší Přemyslovny a zároveň Václavovy o rok mladší sestry Anny.

Hra o trůny v Čechách. Českého krále Jiříka z Poděbrad chtěl nahradit vlastní zeť

A proč šlo v tomto střetu především o kutnohorské stříbro? Roku 1300 z něj nechal Václav II. razit pražské groše, které rádi přijímali v celé Evropě, zvláště když jiné evropské stříbrné doly byly již vyčerpané. Pražské groše nahradily dřívější nepevnou měnu, umožnily růst bohatství Českého království a Kutná Hora se po Praze stala druhým nejvýznamnějším městem v zemi.

Po propuknutí těžké dyzentérie, která zachvátila německé vojsko, se objevily domněnky, že Malešický potok, z nějž vojáci brali vodu pro sebe i pro koně, otrávili kutnohorští havíři. Když tak Němci lačnili po stříbře, pustili jim ho tedy do potoka. Ve skutečnosti ovšem ne stříbro, ale jen strusku vzniklou při jeho tavení. Olovnaté soli, které obsahovala, už potom snadno vykonaly svoje. Pokud je tato pověst pravdivá, tak by to byl po údajných smrtících mongolských plynech u Lehnice (1241) druhý případ použití chemických látek na evropských bojištích.

Václav IV. Ne bůh se zlatou korunou, ale v podstatě bezradný panovník, kterého dějiny semlely v pravém smyslu toho slova

Albrecht I. Habsburský se nakonec dočkal neslavného závěru života, když ho roku 1308 zavraždil jeho vlastní synovec Jan Švábský zvaný Parricida (1290 – 1312/1313), syn Albrechtova bratra Rudolfa. Naplnilo se tak údajné proroctví Přemysla I. (Oráče), knížete českého, že „tehdáš rod jeho v Čechách přestane, když vnuk děda svého pomstí“. A to se právě stalo. Rudolf I. Habsburský dopustil, aby po bitvě na Moravském poli byl Přemysl Otakar II. potupně zabit. Jeho vnuk Jan Švábský ho jako svého děda pomstil tím, že Rudolfovi I. Habsburskému zabil syna Albrechta.

FOTO: Bitva u Kutné Hory 1304

Bitva u Kutné Hory 1304 - Bitva mezi Rudolfem I. Habsburským a Přemyslem Otakarem II. (1278), autor Julius Schnorr von Carolsfeld, 1835-wikipedieBitva u Kutné Hory 1304 - Rudolf I. Habsburský (1281 – 1307) – podoba ze 16. století – wikipedieBitva u Kutné Hory 1304 - Vražda Albrechta I. synovcem Janem Parricidou – wiklipedieBitva u Kutné Hory 1304 - Václav II. (1271 – 1305) na miniatuře ve Zbraslavské kronice – wikipedieBitva u Kutné Hory 1304 - Portrét moravského zemského hejtmana Jindřicha z Lipé (1270 – 1329), obránce Kutné Hory proti Albrechtu I. Habsbueskému-wikipedie
Další fotky
Bitva u Kutné Hory 1304 - Albrecht I. Habsburský (1255 – 1308) – wikipedieBitva u Kutné Hory 1304 - Pražský groš avers; wikipedieBitva u Kutné Hory 1304 - Pražský groš revers; wikipedie – kopie

Následnou vraždou Václava III. v Olomouci (1306) vymřel rod Přemyslovců po meči. Poslední ženský potomek tohoto rodu, Eliška Přemyslovna, dcera Václava II. a Guty Habsburské, se provdala za Jana Lucemburského a byla matkou Karla IV. Stala se tak posledním Přemyslovcem na českém trůně.

 

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama