13℃
Dnes je 18. listopad , svátek má Romana

Dal Izraeli jeho vojenské letectvo, moderní a výkonné. A nesnášel, když měl Izrael někde ustoupit

Další fotky

Pokud měl Izrael obstát mezi svými nepřátelskými arabskými sousedy, kteří ho napadli vzápětí po jeho založení roku 1948, musely být vynikající všechny složky jeho armády. O to, že takové bylo letectvo, se postaral Benny Peled. Začínal na vrtulových stíhačkách, ale velmi rychle pochopil, že budoucnost patří tryskáčům.

Narodil se v Tel Avivu 18. dubna 1928 jako Benjamin Weidenfeld, později si jméno změnil na Benny Peled. V roce 1947 Benny Peled vstoupil do letectva jako mechanik a stal se jedním z první generace bojových pilotů vycvičených v Izraeli. Ze začátku létal na letadlech spitfire a mustang. V polovině 50. let hrál klíčovou roli v přechodu Izraele na proudová letadla.

Bránící se Izrael přemohl útočící Araby. Šestidenní válka ukázala, jak to skutečně vypadá na Blízkém východě

Tehdejší velitel vzdušných sil Dan Tolkovsky ho pověřil prozkoumáním nabídky letounů po celém světě a Peled nakonec vybral francouzské letouny Mystère a posléze se stal velitelem první letky těchto strojů. Během Suezské krize se zúčastnil operace Kadeš, při které byl sestřelen nad Sinajskou pouští a zraněn. Stal se tak prvním izraelským pilotem, který použil katapultační zařízení. Na jeho záchranu byl vyslán za nepřátelské egyptské linie letoun Piper Cub, který ho zachránil.

Brilantní izraelský generál Moše Dajan byl voják každým coulem. Kariéru mu však komplikovaly jeho osobnostní rysy

Po válce vystudoval letecké inženýrství na Technionu v Haifě. V roce 1964 se vrátil do aktivní služby jako velitel letecké základny Chacor, jižně od Tel Avivu. V roce 1973 byl jmenován velitelem Izraelského vojenského letectva a tento post zastával až do roku 1977. Pod jeho velením se izraelské letectvo účastnilo Jomkipurské války. Peled posléze kritizoval premiérku Goldu Meirovou za to, že vetovala návrh na preventivní letecký úder proti Egyptu a Sýrii. Po válce vytvořil nezávislou leteckou zpravodajskou jednotku.

Let Air France mířil do Paříže, skončil ale v srdci Afriky. Kvůli teroristům

Peled byl znám pro svou výbušnost. Když jeho kolegové z generálního štábu během jomkipurské války navrhli stáhnout jednotky čtyřicet kilometrů od Suezského kanálu, vrazil do velitelského bunkru tak prudce, že popraskala omítka u dveří. „Řekl jsem jim,“ chlubil se o roky později, „že jestli budou pokračovat v ústupu, vrátím se zpět s uzim a všechny je postřílím.“ V roce 1976 pod jeho velením letectvo podniklo záchrannou operaci Entebbe, jejímž cílem bylo zachránit izraelská rukojmí zadržovaná teroristy v Ugandě.

FOTO: Benny Peled

Benny Peled - Benny Peled (1928 – 2002) – velitel izraelského vojenského letectva – kopie – kopieBenny Peled - Gloster Meteor Izraelského vojenského letectva – Jet PhotosBenny Peled - Mystere v izraelských barvách – www.israelpost.co.ilBenny Peled - Francouzská letadla Mystere Izraelského vojenského letectva – youtubeBenny Peled - Izraelská Avia S-199 (Messerschmidt Me-109), dodané Československem. Muzeum izraelského vojenského letectva, Chacerim – wikipedia
Další fotky
Benny Peled - Izraelský Spitfire dodaný Československem – wikipedieBenny Peled - Vítání 283 zachráněných rukojmi v Izraeli, unesených palestinskými teroristy- Operace JonathanBenny Peled - Western Stage Props

Po odchodu z armády v roce 1977 v hodnosti generálmajora (hebr. aluf) se stal o rok později prezidentem Elbit Systems a tuto funkci zastával až do roku 1985, kdy na činnost v soukromém sektoru rezignoval. Zemřel 13. července 2002 ve věku 74 let.

 

Před 34 minutami
Alan Turing se narodil v Anglii 23. června 1912 a již od dětství projevoval známky...
Před 2 hodinami
Rady, tipy a vychytávky z dob minulých jsou často využitelné a hojně vyhledávané i dnes. Sice...
Před 3 hodinami
Výlovy rybníků jsou v plném proudu a rybáři hlásí, že ryb letos bude dostatek. U...
Dnes, 08:00
Onemocněním štítné žlázy trpí především ženy a je jich opravdu mnoho. Mezi nejčastější onemocnění, kterými...
Dnes, 06:58
Most plánuje přestěhovat městskou knihovnu do kulturního domu Repre. Budova na Mostecké je ve špatném...
Včera, 17:30
Jako zkušenému vojákovi bylo generálu Weidlingovi jasné, že obrana Berlína je boj ztracený předem a...
Včera, 16:00
Žádný chudý člověk se nenají tím, že my sami budeme bez peněz. Nikomu nemocnému se...
Včera, 14:00
Plavba lodí byla ještě v polovině devatenáctého století dobrodružstvím, na které se vzpomínalo po celý...
Včera, 11:30
Měl vlastně štěstí, mohl dopadnout také podstatně hůř. Prakticky profesionální revolucionář Vladimir Lvovič Burcev bojoval...
Včera, 10:00
Kdyby ta naše revoluce před 30 lety nebyla tak sametová. Místo toho se jen ptáme,...
Reklama