Dar nejvzácnější. Medová slast a síla

Med je nejen sladidlem, ale má i léčivé účinky. Doprovází člověka odjakživa a v pradávných dobách sloužil jako dar nejvzácnějším hostům.

První zmínky o něm se našly již ve staroegyptských papyrech, na medu si pochutnávali čínští mandaríni, Vikingové v něm nacházeli sílu na svých plavbách k novým světům a ve starém Římě se podával jako příloha k masu. Staří Římané z něj vyráběli medovinu, kterou pili nejen jako aperitiv, ale také třikrát denně jako lék. I Slované si medoviny vážili. A nejen medoviny, ale také jednotlivé včelí produkty byly zdrojem síly. Med přikládali na rány a popáleniny. Pomáhal rovněž při onemocnění dýchacích cest také proti zácpě. Mateří kašička je oblíbená jako tonikum a pyl lze využít k posilování odolnosti proti senné rýmě.

I dnes je med součástí našeho jídelníčku. Zkuste některý z následujících receptů.

Lahodný medový likér

Na pět litrů medového likéru si připravte dva litry čistého lihu. V něm rozpusťte 20 g silice (anýzové, ananasové, třešňové, mátové, bylinné), případně rozmíchejte 50 ml malinové šťávy. Po 12 hodinách přimíchejte 75 dkg medu vychladlého a svařeného s polovičním množstvím vody. Nezapomeňte sbírat pěnu. Na požadované množství (5 litrů) poté dolijte převařenou vodou.

Kouzlení s bylinkami. Zdravá zelená kuchyně

Malinová medovina

Rozmačkejte osm litrů čerstvých malin a šťávu rozmíchejte se dvěma litry medu. Povařte na mírném ohni za stálého sbírání pěny. Do svařené šťávy přidejte několik lžic medu a dejte ji do tepla kvasit na 14 dnů. Na dokvašení pak přemístěte nádobu do sklepa a poté slijte medovinu do lahví a uzavřete.

Medový ocet

Ve třech litrech vody rozmíchejte půl kilogramu medu. Do vzniklé tekutiny následně přidejte malý kousek chlebové střídy nebo trochu chlebového kvásku, nádobu uzavřete a nechte v teple zkysat. Vzniklou tekutinu nakonec přeceďte a přelijte do lahví.

Medová limonáda

V deseti litrech vody rozvařte 800 g medu a přidejte dvě lžíce pivních kvasnic. Po dvou dnech, kdy směs začne kvasit, přidejte šťávu ze čtyř citronů. Nápoj nalijte do kameninové nádoby a pevně uzavřete. Studená osvěží.

Chlouba české a moravské kuchyně. Ovocné knedlíky

Medový grog

Do rumu přidejte med podle chuti a svařte. Při pití se vrátíte do předminulého století.

Med nejen chutná, ale i léčí

Dráždivý kašel určitě zmírníte, pokud svaříte půl litru piva se čtyřmi lžícemi medu. Pije se po douškách.

Pokud smícháte dvě lžičky jablečného octa, čtvrt litru vody a jednu lžičku medu a třikrát denně vypijete skleničku, zbavíte se hlenů a dusivého kašle.
Proti suchému kašli pomáhají denně 3 až 4 lžičky mrkvového sirupu s přídavkem medu. Stačí svařit čtvrt litru se dvěma lžícemi medu.

Nejoblíbenější ovoce, které na zahrádce pěstujeme. Jahody jsou nejlepší

Ke snadnějšímu odkašlávání napomáhá křen, cibule a med. Lžíci nastrouhaného křenu, lžíci nastrouhané cibule a pět lžiček medu smíchejte, přidejte trochu vody a nechte přejít varem. Užívejte lžičku pětkrát denně.

Léčivé bylinky, např. levanduli, šalvěj, tymián, lékořici nebo lipový květ spařte, nechte odstát, oslaďte medem podle chuti a pijte po douškách několik šálků denně.

Palačinky s medem

Základy tvoří obyčejné tenké palačinky, na něž si připravíte těsto z vejce, mouky, mléka, špetky soli a trochy cukru. Musí být dost řídké, aby se dobře rozlévalo v pánvi. Na náplň si připravte do misky dobrý, tekutý a nezcukernatělý med. Na něj rozstrouhejte tolik ořechů (ať už vlašských nebo lískových), aby vznikla hustá kaše. Ještě horké palačinky potřete touto směsí a okamžitě s požitkem konzumujte.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
13.8.2020
Díky letošní epidemiologické situace dala řada Čechů přednost dovolené doma, tedy v České republice. Nepřeje-li...
13.8.2020
Došlo k němu ve čtvrtek 13. srpna 1868 v 21.30 hodin a zničilo město Arica, které tehdy...
Reklama