Drsná Jarka, Blonďatá bestie nebo Hospodská harpyje. Tak přezdívali nejslavnější české uspávačce Fabiánové

15.2.2021
Jitka Kačánová

První střet se zákonem čekal šestnáctiletou Jaroslavu Fabiánovou počátkem 80. let na krušném severu Čech po vloupání do děčínského bufetu Sněženka. Tak se dostala do policejních záznamů. Zanedlouho poté se vydala s vidinou snadného výdělku do bytu Vladimíra Zavřela (78), který si kupoval nezletilé chlapce i dívky. Když však došlo na placení tentokrát, Fabiánové se to zdálo málo a začala řádit jako šílená. Několikrát ho praštila do hlavy zednickým kladivem, asi dvacetkrát ho bodla nožem do hrudi a obličej mu rozbodala šídlem. Nechala tam však za sebou otisky prstů a v kaluži krve oběti zůstal otisk i její boty, který odpovídal trasologickým stopám ze Sněženky. Díky tomu ji policie dopadla hned druhý den po vraždě. Jako nezletilá dostala nejprve 7 let, ale nakonec vyšla z vězení na svobodu už po necelých pěti letech.

Uspat a okrást!

Začala se živit jako výhybkářka u dráhy, ale k tomu si opět přivydělávala prostitucí. Jenže zájem poddávat se roztouženým mužům neměla, chtěla jen jejich peníze. Sypala jim proto ještě před slibovanou „akcí“ do pití uspávací prášky a když konečně usnuli, okradla je a zmizela. Vynášelo to mnohem víc než prostituce a ještě k tomu nemusela s nikým spát. Jenže jedním z jejích zákazníků byl maďarský kardiak, který se už po jejím drinku nikdy neprobral. Dostala deset let a na dalších pět let měla zakázanou Prahu. Ale v roce 2001 už byla za dobré chování zase venku.

Olga Hepnarová. Šílená řidička v náklaďáku smrti byla poslední popravenou ženou u nás

A i když měla Prahu zakázanou, stejně si nedala říct a do hlavního města jezdila dál. Dva roky po propuštění se na autobusovém nádraží na Florenci seznámila s Augustinem Kůrou (83). Fabiánová si vybírala starší muže záměrně. Chtěla mít jistotu, že kdyby se náhodou probrali dřív, než stihne s jejich penězi utéct, že jim dokáže fyzicky vzdorovat. S Kůrou, vysloužilým cirkusákem, si nejprve zašli do restaurace Šatlava v ulici Na Poříčí, a později se vydali k němu do bytu, který měl ve stejném domě. Tam mu Fabiánová uvařila polévku, po které zkolaboval. A ještě spícího ho několika údery sekáčku na maso zabila. V bytě však zanechala otisky prstů i stopy DNA, a proto po ní bylo vyhlášeno pátrání.

První vraždu spáchala už v 16. letech. Zdroj: Archiv bezpečnostních zdrojů

Před dopadením ale stihla zabít ještě jednoho muže – Richarda Sýkoru (31). Seznámila se s ním na tramvajové zastávce a po návštěvě diskotéky zamířili k němu domů, do Průběžné ulice ve Strašnicích. Tam ho Fabiánová ubodala, dostal od ní celkem 38 ran. A za jeho nehty kriminalisté opět nalezli její DNA.

Český kanibal zavraždil dva malé chlapce. Jejich vnitřnosti poté snědl

Nejdřív v roce 2036

V roce 2005 ji soud i s přihlédnutím k předchozímu chování a především poruše osobnosti, kvůli které se jinak inteligentní Fabiánová pro peníze nezastavila před ničím, poslal na doživotí. Stejně jako například vražedkyni Danu Stodolovou, která se svým manželem okrádala a vraždila důchodce. Přitom je pravděpodobné, že Fabiánová má na svědomí životy i dalších mužů, které otrávila uspávacími prostředky nasypanými do pití, ale u nichž lékaři konstatovali přirozenou smrt.

Fabiánová nepřiznala ani vraždy, u kterých se nalezly její biologické stopy. „Ano, kradla jsem a uspávala. Ale nikdy jsem opravdu nikoho nezabila. Já mám ruce čisté,“ hájila se u soudu a jakoukoliv svou vinu popírá dodnes. Slavný sexuolog Jaroslav Zvěřina, který vyšetřoval i několik dalších uspávaček, prohlásil, že žádné jejich skutky nebyly tak brutální, jakých se dopouštěla Fabiánová. Ta může být z vězení propuštěna nejdříve v roce 2036, kdy jí bude 71 let.Nepřehlédněte