Druhý pokus lidstva zničit sebe samo. Po atomové bombě přišla vodíková

1.11.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Na vývoji této bomby se nejvíce podílel americký fyzik Edward Teller, který je nazýván „otcem“ vodíkové bomby. S možností jejího postavení si pohrával už během druhé světové války a vyšel přitom z myšlenky německých fyziků Hanse Betheho a Carla von Weizsäckera. Ti se krátce před druhou světovou válkou pokoušeli objasnit, odkud bere svoji energii Slunce. Došli k závěru, že při slučování (fúzi) atomových jader lehkých prvků, jako jsou např. izotopy vodíku, vzniká řádově více energie než při štěpení atomových jader těžkých prvků. Aby se však jaderná fúze spustila, potřebuje impulz v podobě obrovského množství energie dodané v jedné chvíli. Jako rozbuška vodíkové bomby tedy slouží bomba atomová.

Deset tisíc liber, to už je pořádný náklad. Není divu, že letadlo odstrojili jako ženskou o svatební noci. Enola Gay a její chlapeček

V dubnu 1946 se Teller zúčastnil konference v Los Alamos, kde probíhala diskuse o vlastnostech termonukleárních paliv jako je izotop vodíku deuterium a kde dále se probírala možnost postavení vodíkové bomby. Teller zastával názor, že vodíkovou bombu vyrobit lze a že práce na tomto projektu je třeba podporovat. Výsledkem bylo skutečně sestrojení první vodíkové bomby, která spíše připomínala nějaký stroj než bombu jako takovou. Vážila 73,8 tuny, byla 6,19 metrů vysoká a měla 2,03 metrů v průměru. Na její výrobě a přípravách k jejímu odpálení se celkem zúčastnilo 9350 vojáků a 2300 civilních pracovníků.

Neutronová bomba jako americké eso ve studené válce. Jimmy Carter ho však nevynesl. Naštěstí

První vodíková bomba na světě zvaná Ivy Mike (M jako megatuna) byla odpálena šest let od konference v Los Alamos, 1. listopadu 1952 v 7.15 hodin Elugelab v atolu Eniwetok v Marshallových ostrovech v Pacifiku. Měla sílu 10,4 megatun a během několika sekund po výbuchu vznikla poměrně blízko země ohnivá koule o průměru 2,9 až 3,3 km, která se zvětšila až do průměru přibližně 5,2 km. Typický hřibovitý oblak dosáhl za méně než 90 sekund výšky 17 km po další minutě to bylo již 33 km a nakonec vystoupal až do maximální výšky 41 km. „Klobouk hřibu“ se roztáhl do průměru 161 km a jeho „noha“ dosáhla šířky 32 km. Na ostrově Elugelab po výbuchu vznikl padesát metrů hluboký kráter o průměru 1,9 km. Silný tok neutronů vzniklý během detonace vytvořil dva nové zcela nové chemické prvky – transurany einsteinium a fermium.

Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

Hlavní aktér celého příběhu vniku této bomby, Edward Teller, v době jejího prvního výbuchu pobýval v Berkeley v Kalifornii. Věděl, že mu stačí, když bude sledovat seismograf, který bude v případě úspěchu reagovat na rázovou vlnu, kterou v tichomořské testovací oblasti výbuch „jeho“ bomby vytvoří. A tak se také stalo. Teller později ve svých pamětech napsal, že potom okamžitě poslal normální poštou telegram do Los Alamos vedoucí projektu, fyzičce Dr. Elizabeth „Diz“ Gravesové. Obsahoval pouze slova „Je to kluk“ (It´s boy), tradiční oznámení o narození dítěte, v tomto případě chlapce. Vedoucí projektu se tak o dosaženém úspěchu dozvěděla o několik hodin dříve, než dostala příslušnou zprávu z atolu Enewetak.

Je nejodolnějším tvorem na Zemi šváb? Prý jako jediný dokáže přežít i atomový výbuch

Náskok ve vývoji atomových zbraní ale USA dlouho nevydržel. Fyzik Klaus Fuchs, který také pracoval na vývoji atomové bomby a v té době předal, stejně jako Rosenbergovi a další, ty nejcennější údaje do Sovětského svazu, nezklamal ani tentokrát a informace o nové, tentokrát vodíkové bombě opět předal své spojce z NKVD. Stalin tak byl ihned ovšem informován a vzápětí se práce na výrobě vodíkové bomby rozběhly i v Sovětském svazu. První vodíková bomba v SSSR byla odpálená ani ne rok po té americké, 12. 8. 1953.

Atomová bomba jako konflikt svědomí. Zbraň tak strašná, že ji nelze použít ani z vlasteneckých pohnutek

Mezi země, které dnes vlastní jaderné zbraně, dále patří Velká Británie, Francie, Čína, Indie, Pákistán a Severní Korea a pravděpodobně i Izrael, který však vlastnictví těchto zbraní nikdy nepotvrdil. Vodíková bomba, asi 30 x silnější než ta atomová, je dnes nejsilnější zbraní na zemi vůbec a dokáže např. zapálit hořlavý materiál až na vzdálenost 100 km.

FOTO: Vodíková bomba

Vodíková bomba - 13 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - Edward Teller (1908 – 2003) – otec vodíkové bomby – wikipedieVodíková bomba - Atol Enewetak než MIKE vybuchl. Ostrov Elugelab vlevo – wikipediaVodíková bomba - K. Fuchs byl roku 1950 zatčen a přiznal se ke špionáži pro SSSR. Byl odsouzen na 14 let do vězení a propuštěn po devíti letech. Odcestoval do Německé demokratické republiky-wikipedieVodíková bomba - Teller se v 80. letechTeller stal hlavní lobbistickou silou Strategické obranné iniciativy u prezidenta Ronalda Reagana -wikipedia
Další fotky
Vodíková bomba - 1 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 2 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 3 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 4 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 6 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 7 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 8 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 9 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 10 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 11 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 12 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - 13 – Výbuch první vodíkové bomby – wikipediaVodíková bomba - Atol Enewetak poté, co MIKE vybuchl. kráter po ostrovu Elugelab vlevo – wikipedia

Jejím jedním druhem je neutronová bomba sestrojená tak, aby místo devastace předmětů spíše tokem různých druhů záření zasahovala živé organismy. Podobnou myšlenkou je veden vývoj zatím nesestrojené tzv. kobaltové bomby, jejímž cílem je především zamořit dané území radioaktivním spadem.Nepřehlédněte