Důsledek lockdownu: Lidé se bojí vycházet ven

27.7.2021
Simona Knotková

Jeskynní syndrom – tak vědci nazývají fenomén, který je jedním z důsledků pandemie covidu. Projevuje se strachem vycházet ven a nervozitou ve společnosti dalších lidí. Podle studie amerických vědců postihl až 49 % jedinců, kteří byli dlouhou dobu zavření doma. 46 % respondentů v průzkumu také uvedlo, že se kvůli návratu k životu, který vedli před pandemii, necítí bezpečně. Zajímavostí je, že své obavy vyjadřovali zejména lidé černošského a hispánského původu.

Petr Vacek: Během lockdownu zmizel čas. Jako by mi rok života utekl mezi prsty

Profesor Steven Taylor z Univerzity Britské Kolumbie již dříve předpověděl, že pandemie zvedne vlnu úzkostí a dojde k navýšení takzvaných hikikomori. Termín pochází z japonštiny, kde se jedná o vcelku obvyklý jev. Označuje jedince, kteří se z různých důvodů vyhýbají společnosti a většinu svého času tráví zavření doma.

„Moderní technologie jim tento způsob života jenom usnadňují. Lidé dneska pracují z domova, sledují zde filmy namísto chození do kina, nakupují online a využívají také roznáškové služby namísto chození do restaurací,“ říká Taylor.

Smutek a samota. Nucená izolace se podepsala na dětech i seniorech

Dodává, že sociální úzkost nemusí nutně souviset se strachem z nákazy. Dlouhodobá izolace mohla u některých lidí posílit již existující predispozice k tomu chování.

Zdroj: American Psychological Association, The National Center for Biotechnology InformationNepřehlédněte