Dvacátý nejvyšší most na světě, druhý nejvyšší most v USA a první největší oblouk na západní polokouli

Velice zajímavou stavební ukázku „supermostu“ najdeme ve Spojených státech amerických. Jedná se o Mike O‘Callaghan – Pat Tillman Memorial Bridge v blízkosti Hooverovy přehrady na řece Colorado. Dálnice, která přes něj probíhá, spojuje dva státy, Nevadu a Arizonu.

Most je v provozu od roku 2010. Kvůli blízkosti Hooverovy přehrady se pro něj vžil název Hoover Dam Baypass Bridge. Jedná se o typ obloukového betonového mostu s ocelo-betonovou spřaženou mostovkou.

Po tomto mostě denně projede až 17 tisíc automobilů. Dokončení mostu způsobilo doslova cestovní boom do velkých měst Las Vegas v Nevadě a Phoenixu v Arizoně. Podle odhadů bude v roce 2030 po tomto mostě jezdit již 25 tisíc automobilů každý den.

Ani beton není zcela nezničitelný. Příběh zhrouceného janovského mostu

Tento nevšední most je dlouhý 579 metrů s rozpětím oblouku 323 metrů. Most se tyčí ve výšce 268 metrů nad řekou. Jeho vybudování vyšlo v přepočtu na 2 280 milionů korun. V případě tohoto mostu mluvíme o dvacátém nejvyšším mostě na světě, druhém nejvyšším mostě v USA a prvním největším oblouku na západní polokouli. Tento oblouk je zbudován z železobetonu, což zřejmě bylo na celém mostě nejpracnější.

HolKa spojí Holešovice a Karlín. Projekt míří do cíle

I když plány na stavbu mostu existovaly poměrně dlouho, neboť pocházejí již z roku 1988, teprve v roce 2001 se začalo připravovat staveniště a samotný most se začal stavět až v roce 2005, přičemž se počítalo s tím, že bude dokončen v roce 2008. Komplikace však přišla v roce 2006, kdy se údolím Colorada přehnala velice silná vichřice, která zničila lanový jeřáb. Ten se pak znovu stavěl dva roky. Takže výsledný, konečný čas stavby tohoto mostu se vyšplhal až na celých dlouhých devět let.

Kromě automobilů je však tento most koncipován rovněž i pro pěší turisty. Je odtud prý skutečně pěkná vyhlídka na Hooverovu přehradu a rovněž i na překrásné Černé údolí s kroutící se řekou. Na místě staveniště se nachází veliké parkoviště, odkud se lze poměrně jednoduše dostat na část mostu určenou pro pěší a cyklisty.

FOTO: Memorial Bridge

Memorial Bridge - Memorial Bridge HooverMemorial Bridge - Memorial Bridge HooverMemorial Bridge - Memorial Bridge HooverMemorial Bridge - Hoover Dam BypassMemorial Bridge - Memorial Bridge
Dnes, 09:45
Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být...
Dnes, 09:08
Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci, zatím se...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Odsunutí návratu žáků k praktické výuce podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka ukazuje,...
Včera, 18:43
Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné opatření, které zakazuje...
Včera, 15:35
Všechno je zde nekonečně větší, než tam odkud vypluli. Pralesy bez konce, řeky, proti kterým...
Včera, 13:41
Vicepremiér a znovuzvolený předseda ČSSD Jan Hamáček chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup...
Včera, 13:25
Během státem nařízeného uzavření okresů jsme se naučili poznávat i naše okolí, na což si...
Včera, 11:30
Tomáš Petříček (ČSSD) potvrdil, že vicepremiér a předseda sociální demokracie Jan Hamáček předloží premiérovi Andreji...
Včera, 11:15
12. dubna 1961 v 6 hodin a 7 minut světového času, v Moskvě ukazovaly ručičky...
Včera, 07:30
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na dnešní večerní schůzce s předsedou strany a...
Reklama