Fenomén dnešní doby. Teenagery trápí tělesná dysmorfofobie

Perfektní obrázky v časopisech, na internetu a sociálních sítích, na kterých vypadají modelky, herci, ale i třeba zpěváci jako velmi úspěšné osoby. A to jak ohledně toho, co dokázali, tak ohledně svého fyzického vzhledu. Není tak divu, že řada dětí a dospívajících víc a víc trpí dysmorfofobií.

O co jde?

Dysmorfofobická porucha je nemoc, při které je jedinec přesvědčený o vlastních chybách, nebo deformacích na povrchu těla. Může jít o křivý nos, nehezká nebo malá prsa, křivá ústa, problém s postavou a podobně. Jde o to, že si takový člověk připadá nehezký na některé z částí na svém těle. Proto vyhledává většinou opakovaně plastickou chirurgii, dermatologii, anebo stomatologii, aby se „napravil“. Často za tím stojí právě obdivované vzory. I přes opakované výkony ale není takový člověk nikdy spokojen a stále na sobě vidí další a další chybičky.

Legendární panenka Barbie letos slaví šedesátiny. Víte, kdo ji vymyslel?

V podstatě jde o poruchu v hodnocení vlastního těla. Ta jako taková přetrvává po jakémkoliv jeho zdokonalení. Může to zajít tak daleko, že se člověk vyhýbá kontaktu s lidmi, snaží se nějak se zakrýt, nalíčit se, aby zakryl nedostatky. Kontroluje svůj vzhled. Dysmorfofobie však jde často ruku v ruce s dalšími nemocemi jako je anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání, ale také s úzkostmi, depresemi, sociální fobií.

Momentálně tímto onemocněním, kde už to přesáhne určitou hranici, trpí kolem 2,5 procenta populace, nespokojeností s vlastním tělem však trpí neuvěřitelných 60 procent populace. Opravdu nemocní lidé si připadají neustále oškliví, a to kvůli fyzickým nedokonalostem. Většinou je ale vidí jen oni sami. Okolí je obvykle vnímá normálně. Ohroženi jsou tak pochopitelně dospívající, kteří jsou na svůj vzhled mimořádně citliví, a navíc prochází obdobím hledání se. Zkoumají se v zrcadle.

Akné jako vada na kráse. Známe nejlepší triky, díky kterým se ho opravdu zbavíte

Když člověk dospěje, většinou tyhle problémy samy odezní. V případě dysmorfofobie tomu ale tak není a mění se to v chronický problém, který může vyústit až v sebevraždu. Pocity a odpor k vlastnímu tělu samy nezmizí. Dotyčný se snaží ulevit si často pomocí plastických operací, ale to nepomáhá. Po zákroku nikdy není totiž spokojen a najde na sobě hned další chyby, které by bylo potřeba „napravit“.

Důležité je začít už v dětství

Velmi podstatná je zde role rodičů, a to jak u dětí, tak v případě dospívajících. Je potřeba přijmout je takové, jací jsou. Tak aby se dokázali vnímat naprosto jedinečně, aby znali svojí vnitřní hodnotu. Dítě potřebuje v dospívání slyšet slova ujištění o normálním vzhledu svého těla, nikoliv opak. Sebedůvěra může být v tomto ohledu velmi křehká a zraňující poznámky, nemístné komentáře sebevědomí teenagery jen nalomí. To může mít fatální následky a rozvoj dalších psychických poruch.

10 překvapivých faktů o sexu. Tlumí bolest a udělá z vás chytřejšího člověka

Rodiče samotní by si měli uvědomit, jak umí vnímat chyby, jak s nimi dokážou pracovat. Jestli je to podle nich selhání nebo něco, co dokáže člověka posunout dál, zaměřovat se na jiné věci a být sám sebou. Názor rodiče a jeho vliv na zdravé sebevědomí a psychiku dítěte je v tomto případě obrovský. Ulehčí mu to pak život a mnohem lépe se vyrovná s kultem bezchybné krásy, která je vyžadovaná společností.

Dnes, 17:30
Záhadná smrt devíti členů Djatlovovy výpravy, která měla za cíl v únoru 1959 vystoupat až...
Dnes, 16:00
Vědecký tým pod vedením brazilské neurobioložky Suzany Herculano-Houzelové se rozhodl pro vědecký průzkum v oblasti...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Nápady bývají různé. Vyrazit s trabantem na cestu kolem světa. Třeba. I když letos to...
Dnes, 10:12
Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku....
Dnes, 08:22
Dnes je již jméno české operní pěvkyně Terezy Stolzové tak trochu zapomenuté. Neprávem. Marně bychom...
Včera, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Včera, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Včera, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Reklama