Firmy se snaží najít nové zaměstnance, ale jde to ztuha

4.10.2021
Andrea Cerqueirová

Optimistické náborové plány hlásí pro poslední čtvrtletí letošního roku zaměstnavatelé. Intenzivně hledají nové zaměstnance, ale příliš se jim to nedaří. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“.

Podle výsledků průzkumu 16 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 6 % jejich snížení a 77 % nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro čtvrté čtvrtletí 2021 hodnotu +10 %.

Zahraničních pracovníků v Plzeňském kraji výrazně přibylo. Ukazují to data úřadu práce

„Většina sektorů plánuje v závěru roku nabírat podobně vysokým tempem, jako tomu bylo v roce 2018. Aktuálně je rekordní počet neobsazených pracovních míst v historii. Pandemie ale zmrazila trh práce a ten se oživuje velmi pomalu. Lidé nechtějí dobrovolně měnit zaměstnání a jít do nejistoty. To se projevuje především u nekvalifikovaných pracovních míst ve výrobě a logistice. Najít větší množství dělníků nebo skladníků je podobně náročné, jako nábor programátorů,“ uvedla generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika Jaroslava Rezlerová.

Těžký nábor zaměstnanců s technickým vzděláváním

„Tvrdým oříškem nadále zůstává nábor zaměstnanců s technickým vzděláním všech úrovní od řemeslníků po strojní a IT inženýry. Extrémně náročné je pro zaměstnavatele nalákat zpět zaměstnance do gastronomie, ubytování a osobních služeb. Ti si většinou našli uplatnění v jiných oborech a z obavy z dalších vln pandemie se nechtějí vrátit do oborů, které byly v pandemii uzavřené,“ dodala.

V Praze a okolí jsou zaměstnavatelé nejoptimističtější

Navyšování počtu zaměstnanců nicméně předpokládají zaměstnavatelé ve všech odvětvích. Nejsilnější náborové prostředí hlásí zpracovatelský průmysl, kde je předpoklad nabírat 28 % nabírat a 6 % propouštět. Nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé v Praze a okolí, kam spadají i Praha západ a východ. Zaměstnavatelé tam předpokládají nabírání 21 % zaměstnanců a propouštění 4 %.

Firmy se potýkají s problémem najít vhodné uchazeče

Z průzkumu „Nedostatek zaměstnanců s potřebným profilem pro čtvrté čtvrtletí 2021“, který taktéž realizovala společnost ManpowerGroup, vyplývá, že 62 % zaměstnavatelů v Česku nemůže dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů, oproti tomu 36 % jich hlásí, že s obsazením volných pracovních pozic nemají problémy a 2 % si nejsou jisti.

Zaměstnanci chtějí flexibilitu, vyšší mzdy a rozvoj dovedností

„Po celém světě i v ČR pozorujeme nebývalý náborový optimismus firem. Takovéto rychlé oživení a tempo náboru zaměstnanců je nesrovnatelné s poslední hospodářskou krizi. Boj o talenty se zostřuje a zaměstnavatelé začínají více reagovat na to, co zaměstnanci chtějí – větší flexibilitu, vyšší mzdu a rozvoj dovedností. Až jednou pro vždy uzavřeme kapitolu covid, digitalizace tu s námi zůstane. Podpora lidí při rekvalifikaci a zvyšování kvalifikace zůstává jednou z největších výzev naší doby,“ uvedla Rezlerová.

Zdroj: archivNepřehlédněte