Homolkovi jedou na Jadran. Chorvaté české dovolenkáře milují a zvou je k moři

Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli, jaká je letošní sezóna v českými turisty oblíbeném Chorvatsku. Autentičnost české výpravy na Jadran ještě podtrhla společná dovolená se třemi typickými rodinami, jak sami říkají „Jsme jak Homolkovi“. Vyrážíme navzdory atmosféře strachu z koronaviru zdatně přiživovaného českou vládou a úřady. Cesta je přitom jednoduchá a Chorvaté doufají, že Češi ještě přijedou.

Cílem cesty bylo malé městečko Lokva Rogoznica ve střední Dalmácii, usazené uprostřed spojnice mezi Splitem a Makarskou. Nejbližší větší město s přístavem je Omiš, má 700letou historii spojenou s piráty a je vzdálené pouhých 9 kilometrů.

Jako správní Homolkovi jsme vyrazili vlastní dopravou. Takže taková ta klasika. Máma navaří a zavaří spousty jídla, aby nebyl hlad, táta vybaví auto příslušnými dálničními známkami a vyráží se na cestu čítající překročení tří státních hranic a zdolání více než jednoho tisíce kilometrů.

Cesta začíná v neděli k večeru, pojedeme pod příkrovem noci. Adrenalinový zážitek máme jen na území České republiky, protože uzavřenou a rozkopanou silnici, zjevně někdo nenahlásil, kam měl a navigace nás tvrdošíjně navádí do stejného slepého bodu.

Spraví to pár kilometrů bezcílného bloudění navíc, pak už jsme navedeni k rakouské státní hranici. Pokud očekáváte přísnou kontrolu pohraničníka vybaveného teploměrem nebo alespoň ospalého celníka, budete zklamáni. Nikdo po nás nic nechtěl, přechod je otevřen a naprosto prázdný, poloprázdná a bez kolon byla i dálnice.

Tip na výlet: Zámek Nové Hrady. Versailles na východě

Překročení hranic s Maďarskem je jak přes kopírák, nikde ani noha, nikdo nic nechce. Nejedeme přes Slovinsko, protože část výpravy je z jiného kraje a jedou přes Slovensko, se stejnými zážitky. O půlnoci se potkáváme na benzince v Maďarském městě Zalaegerszeg. Pozor, bez navigace se tu na desítkách kruhových objezdů snadno ztratíte a kdo umí Maďarsky aby se zeptal na cestu?

Cíl je na dohled

Stovky kilometrů pod koly české výpravy ubíhají po kvalitních silnicích a dálnicích, český tankodrom po cestě nečekejte, blížíme se k cílové hranici. Chorvaté kontrolují pouze cestovní doklady, za to dvojmo, což je trochu matoucí. Jeden pohraničník zkontroluje osádku auta a doklady ještě před příjezdem k okénku. Snadno se pak stane, že při druhé kontrole místo dokladu podáváte platební kartu s úmyslem zaplatit dálniční mýto, samozřejmě k jejich velkému pobavení. Chtějí ale jenom znát cíl cesty a kontakt na místo, kde budete ubytováni. Když jej náhodou nemáte, vystačí si i s telefonem na vás. Rozhodně ale doporučujeme být na tuto situaci připraven podle oficiálních doporučení. Hranice překročena, teď už nás nic nezastaví.

Královská dovolená

Uvítání v jednom z místních penzionů je srdečné, ruce se teď ale podávají jen symbolicky loktem a předchází mu rituál desinfekce rukou, doplněný kalíškem místní pálenky Rakije. Možnost desinfekce rukou ostatně najdete v obchodech, restauracích i benzinkách. Nošení roušek v uzavřených místnostech nebylo počátkem července vyžadováno ani personál této možnosti nevyužíval. Stejně tak byla rouška na tvářích turistů spíše výjimkou. Podle statistických informací je epidemiologická situace příznivější než v Česku. Situace se ale i tady může měnit a je vhodné mít roušky s sebou.

Co se skrývá v koši. Hurá na piknik

Příchod na pláž k naší radosti potvrzuje zprávy o tom, že většina lidí letos zažívá dovolenou ve své domovině. Pláže jsou poloprázdné v Lokvě Rogoznici a dalších více či méně vzdálených místech. Hlava na hlavě není ani v Omiši, Drveniku, Hvaru či protilehlém ostrově Brač. Mezi návštěvníky pláží dominuje Chorvatština, od sousedů na dece je občas slyšet Čeština, Polština a Němčina. Turistů kvůli koronavirové masáži dorazilo na Jadran skutečně málo. Výhodou je, že není problém najít si své místo u moře nebo v restauraci, prostě kdekoliv si zrovna zamanete, nikdo z výpravy si tak nestěžuje.

„Takhle prázdné pláže jsem tu ještě nezažil. V restauracích je většinou plno, teď si můžeme sednout kam chceme,“ říká Petr B., který do Lokvy Rogoznice jezdí více než 20 let.

Jadran se navzdory koronaviru nezměnil. Moře je příjemně teplé a díky průzračně čisté vodě i plné života. Koupací boty jsou nutností kvůli kamenům i přítomnosti mořských ježků, i když ti se drží obvykle ve větší hloubce. Žádné krvelačné žraloky, medúzy, jedovaté červy ani jiné ohavnosti z říše palcových novinových titulků jsme ve vodě neviděli, takže Homolkovi velí, alou do vody. Alespoň děti je vhodné vybavit brýlemi pro potápění, ve zdejších vodách je opravdu na co koukat.

Dovolená v Lokvě Rogoznici, ostatně jako v celé střední Dalmácii, se neomezuje jen na koupání v moři. K dispozici je pestrá paleta aktivit. Jednou z možností je sjet na raftech řeku Cetinu ústící do moře právě v Omiši. Vyzkoušeli jsme ji a plavba je to opravdu kouzelná. Není nouze o proplouvání úzkými soutěskami mezi vysokými skalami, pohledy na vodopády, a to vše spojené s koupáním v této mimořádně čisté řece. Pro odvážné je připravené bezpečné místo pro skoky do vody ze skály.

Pitný režim nemusí být nudou. Vyzkoušejte netradiční nealkodrinky

Dobré zpestření jsou i výlety lodí na okolní ostrovy, adrenalinovějším zážitkem je Zip Line, což je dvoukilometrová projížďka vysoko nad terénem na napjatém laně. Za příznivého počasí je pak možné se projít po skleněném mostě ve skalách. Zajímavých míst a atrakcí, které jsou ve zdejším okolí je nepřeberné množství.

Hogo Fogo Homolka

Chorvaté z absence českých turistů nadšení nejsou. Už proto, že možnost nakažení koronavirem je v této zemi podle statistik zhruba desetkrát menší než v Česku. Navíc pro Chorvaty jsou Češi srdeční záležitostí.

„My Chorvaté máme Čechy opravdu rádi od srdce, jsme podobné národy, jsou to naši kamarádi a moc si jich vážíme,“ říká předseda Chorvatsko České společnosti pro oblast Omiše Tonći Stanić.

Češi mívají pověst paštikářů, ale Chorvaté je tak rozhodně nevnímají, takto nás totiž označují zpravidla přistěhovalci.

„Mě zlobí, když nějaký mladík, který ani není z Dalmácie, přijde pracovat jako číšník nebo kuchař, vás Čechy vůbec nezná, ale dává interview do televize, že jste takoví a takoví, a špatně o vás mluví. Tak to mě moc zlobí. Protože my české lidi moc milujeme, je to pro mě, jako by někdo špatně hovořil o Chorvatech,“ říká Tonći Stanić v reakci na reportáž jedné z českých televizí.

Realita je taková, že jídlo i pivo si typické České rodiny do soukromého ubytování nebo pod stan stále vozí, což však Chorvatům nijak nevadí. Od doby, kdy Český turista není nucen hospodařit s kapesným přiděleným státním aparátem, rád zajde posedět do restaurace a nebojí se přitom pustit chlup. Jedna kola a tři skleničky, tak už dávno nejsou typickou objednávkou a Chorvaté si to velmi dobře uvědomují.

Skladatel, básník, hudebník, ale především opravdový „Čakovák“

„Celá Dalmácie, my, co tady žijeme, Čechy moc miluje, moc si jich vážíme a vnímáme je pozitivně,“ dodává Stanić.

Odvážnější kusy z Českých turistů dnes neváhají zabrousit do středomořské kuchyně i přes varování: „Táto, jestli to vezmeš do pusy, tak už nikdy nedostaneš pusu,“ řekla Šárka, jedna z účastnic naší typicky České výpravy. Že řečené bylo myšleno s nadsázkou, dokazuje v momentě, kdy výtečnou chobotnici v jedné z přímořských restaurací na ostrově Hvar sama ochutnává.

Nejen chobotnici nebo rybu na grilu tady v restauraci pořídíte přibližně za 100 kun, tedy 360 korun, porce nejsou nijak malé a hlavně, vše je čerstvé a Chorvaté umí mořské plody připravit opravdu dobře.

Nejoblíbenější dětské jídlo – pořádný kopec zmrzliny – tady bude stát taťkovu peněženku zhruba 10 kun, tedy 36 korun i ceny ostatních jídel se tu pohybují zhruba ve stejné cenové hladině jako v Česku, což se týká i nealkoholických nápojů. Chorvatské pivo Karlovačko či Ožujsko, jde koupit v obchodě ve dvou litrových lahvích pod dvacet kun. K dostání je i vychlazená plzeň, ta stála paradoxně méně než v Českém supermarketu. Téměř vše je možné zaplatit platební kartou, s výměnou peněz si tedy není třeba dělat příliš starostí.

Dobro došli…

Chorvatsko je i v době koronaviru skvělým místem pro dovolenou, navzdory neustálému politickému přiživování strachu mezi lidmi před cestami do zahraničí. Pozitivní účinky mořské vody a přímořského vzduchu na lidské zdraví jsou notoricky známé a místní lidé mají Čechy skutečně rádi. Nevadí jim děti, rádi s vámi pohovoří a poradí s čímkoliv, co potřebujete. Pokud jste ubytování v soukromém penzionu, není nic neobvyklého, když se pobyt stane přátelstvím. Ostatně o pohostinnost Chorvatů nebyla nouze při pobytu i rozloučení před odjezdem naší výpravy. Bylo typicky Chorvatské, upřímné, přátelské a skutečně od srdce.

Dobře si rozumíme, máme rádi písničky, pivo, víno, milujeme moře. To je život

Lokva Rogznica je domovem předsedy Chorvatsko České společnosti pro oblast Omiše Tonći Staniće. Hovořili jsme s ním o situaci v Dalmácii, vztahu k Čechům i dopadu politiky na turismus.

Jak dopadl koronavirus na tursimus?

Turistů je teď o moc míň, politice kolem koronaviru, moc nerozumím, nemá důvod. Obec Omiš a okolí žádný případ nákazy doposud neměl, zbytek, kde je tranzit z lodí a nádraží, tam ano ale tady ne. Jediní, kdo tady přijíždí jsou stálí hosté, jsou to kamarádi, nejvíce z Česka. Chtějí nám pomoci, milují moře i nás.

Jaký vztah mají Chorvaté k českým turistům?

Mě zlobí, když nějaký mladík, který ani není z Dalmácie, přijde pracovat jako číšník nebo kuchař, vás Čechy vůbec nezná, ale dává interview do televize, že jste takoví a takoví, a špatně o vás mluví. Tak to mě moc zlobí. Protože my české lidi moc milujeme, je to pro mě, jako by někdo špatně hovořil o Chorvatech. Celá Dalmácie, my, co tady žijeme, Čechy moc miluje, moc si jich vážíme a vnímáme je pozitivně.

Mají se tady lidé bát koronaviru?

Tady doposud a doufám, že to tak i zůstane, se bát nemusí. U míst s velkým tranzitem může být riziko, když přijde někdo nemocný, tak se může stát, že se nemoc objeví. Chtěl bych ale říct, jedna věc je, co povídají politici, druhá věc jsme my. Turisté se tady nemusí bát, žijeme tu, žádnou nemoc nemáme. Neříkám to kvůli turismu nebo penězům. Chybí nám kamarádi, kteří když přijedou, tak se zpívají české písničky, chorvatské písničky, hraje se a žije se. Proto volám kamarádům z Česka, jestli přijedou.

Jako předseda Chorvatsko české společnosti jste pomáhal organizovat družbu a rozvoj cestovního ruchu mezi Českem a Chorvatskem, kolik turistů tady za tu dobu přijelo?

Více než dva miliony turistu, možná více nevím to přesně, bylo jich mnoho. Hned po válce jsem začal s kamarádem Břetislavem Zelinou z Havířova organizovat družbu a první zájezdy, přijelo několik autobusů, pak přibylo několik agentur z Havířova, Příbora, Ostravy a Brna. Nejvíce jsem jich přivezl do Omišského kraje něco i na Makarskou. Hodně z nich jsou dneska moji kamarádi.

Platí stále, že Chorvatsko je lékem na některé neduhy?

Je to moc zdravé, lidem pomáhá plavání, cítí se pak jako nový člověk. Proto tu lidi jezdí, moře je tu hodně slané, voda je kvalitní a léčí lidi. Opravdu, ti co tady jezdí, tak se vrací zdravější. Zdravotní turismus tady sahá do doby po první světové válce, kdy v klášteře Češi udělali první rehabilitační centrum. U Splitu byl mnohokrát na dovolené i Sigmund Freud, psaly o tom i naše noviny.

Ovlivňují politici svými vyjádřeními cestovní ruch?

Vy Češi máte dobré starosty, primátory, atašé a vyslance. Jsou jedničky a dělají vše pro dobré podmínky družby a turismu. Jen vysoká politika, od parlamentu výš, není tak silná, jak by bylo třeba, to je stejné i na naší straně. Ale to jsou politici, lidi to cítí jinak. Ti mají Čechy v srdíčku, lásku a cit k nim.

My jsme bratři, jsme stejný národ je to snad dáno historicky, vy jste se zastavili výše a my jsme šli dále. Máme osmdesát procent stejných slov, moc dobře si dobře rozumíme a chápeme se. Máme rádi stejné věci, písničky, pivo, víno, milujeme moře. To je život.

FOTO: Homolkovi jedou na Jadran. Chorvaté české dovolenkáře milují a zvou je k moři

Homolkovi jedou na Jadran. Chorvaté české dovolenkáře milují a zvou je k moři - foto homolkovi_ plaz_mHomolkovi jedou na Jadran. Chorvaté české dovolenkáře milují a zvou je k moři - chorvatsko plazHomolkovi jedou na Jadran. Chorvaté české dovolenkáře milují a zvou je k moři - choravatsko_plaz_mHomolkovi jedou na Jadran. Chorvaté české dovolenkáře milují a zvou je k moři - chobotnice
Dnes, 14:00
Nová plavecká hala bude propojena s letním koupalištěm. Kromě krytého bazénu s plaveckými drahami nabídne...
Dnes, 13:40
S předponou pa- je to v případě pazvířat zcela jistě jinak. Jedná se o skutečně...
Dnes, 13:28
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 13:28
Komerční článek
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 11:40
Cestující třetí třídy si protírá nevěřícně oči. O takovém luxusu se mu v podpalubí může...
Dnes, 10:20
Už chystáte nadílku dětem do punčochy? Mikulášská tradice je tu s námi několik staletí. Dříve...
Dnes, 09:30
Nejmladší město v České republice dnes slaví své 65. narozeniny. Ačkoliv má přes 71 tisíc...
Včera, 15:20
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
Včera, 13:40
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Včera, 08:11
Baťova obchodní strategie je dnes už poměrně známá, výrobna obuvi, výstavba domů pro své zaměstnance,...
2.12.2020
Mrazivá noc počínající zimy pomalu končí. Krajina je dosud poseta mnoha tisíci ohníčků, u kterých...
Reklama