Houbařská sezóna začíná. Češi by letos mohli nasbírat houby až za 4 miliardy korun

10.6.2021
Simona Knotková

Díky vydatným květnovým dešťům se houby probudily k životu. Nadcházející teplé červnové počasí by jejich růst mělo ještě uspíšit. Ekonom Lukáš Kovanda předvídá, že čeští houbaři by si letos ve svých košících mohli odnést houby až za 4 miliardy korun.

Jak správně sbírat houby. Seznamte se se zásadami správného houbaře

Pořád to nebude stačit na rekord z roku 2013, kdy sběrači našli dohromady kolem 33 tisíc tun úlovků v hodnotě 5,4 miliard korun. Ne náhodou byl ten samý rok katastrofální pro pojišťovny. V ten čas Českou republiku zasáhly rozsáhlé povodně a letní bouře. Co na jedné straně pustošilo majetek a bralo lidské životy, na straně druhé prospívalo houbařům.

„Naopak roky, které jsou příznivé z hlediska živelního plnění pojišťoven, bývají pohromou po houbaře. Příkladem takového roku je rok 2018. Byl nevídaně suchý a teplý, takřka nepršelo, takže pojišťovny na pojistném plnění v důsledku živelních pohrom vydaly klientům pouze 3,6 miliardy korun, tedy ani ne polovinu sumy z roku 2013. Zato Češi si v roce 2018 odnesli z lesů houby pouze za 2,9 miliardy korun,“ připomíná Kovanda

Jak zpracovávat houby? Vyzkoušejte top recepty

Letos to na katastrofické sucho ani rozsáhlejší záplavy zatím nevypadá. I když se houbaři mohou těšit na plné košíky, rekordy s nimi proto tentokrát trhat nebudou.

Zdroj: Lukáš KovandaNepřehlédněte