mapa regionů
zavřít mapu

I když používání problematických plastů může být v některých případech užitečné a opodstatněné, měli bychom se jim raději vyhýbat. Plasty se na rozdíl od přírodních materiálů rozkládají velmi dlouhou dobu. Mikrotenový sáček se rozkládá 10 – 20 let, PET láhev dokonce 450 let!
Nejviditelnějším následkem jsou obrovská množství plastového odpadu zamořujícího životní prostředí. Mnohem nebezpečnější je ovšem to, že během postupného rozkladu plastů se z nich uvolňují přísady, které se k nim přidávají kvůli vylepšení jejich vlastností a z nichž většina se považuje za velice problematické a zdraví škodlivé.
I když se plastů úplně nevzdáme, ve svém bezprostředním okolí můžeme jejich množství významně zredukovat. Pro začátek postačí, když se vyhneme jednorázovým předmětům – např. umělohmotným příborům nebo brčkům.
Například molitanové houbičky jsou zdrojem drobných částeček plastu. Ty se při každém použití dostávají rovnou do odpadních vod. Můžeme si vyrobit pratelné textilní drátěnky, které nám budou sloužit podstatně déle. Až doslouží, můžeme je zkompostovat. Pokud je ušijeme ze zbytků látek, které máme doma, budou nás stát jen trochu času.
Potřebujeme zbytky bavlněných látek a přírodní jutu. Velikost zvolte podle své dlaně, z látky a juty ustřihněte stejně velké obdélníky jutu dejte dvojitou, aby byla drátěnka pevná. Z proužku látky ušijte nejdříve poutko na provlečení prstů: proužek látky složte lícem k sobě, prošijte po delším kraji a otočte na líc. Přiložte na lícovou stranu jednoho dílu a na okrajích sešijte tak, aby vznikl prostor pro ruku. Pak oba díly složte lícem k sobě, po okraji prošijte, na kratší straně nechte nesešitý kousek na obrácení. Vzniklý sáček otočte, naplňte a ručně zašijte vynechaný kousek.
Pokud nejste zručnými švadlenami, ale umíte plést nebo háčkovat, můžete si kuchyňskou houbičku vyrobit z jutového nebo konopného provázku o síle 1,5 – 2 mm. Budete potřebovat pletací jehlice nebo háček a případně kousky starších látek na vycpání (k tomu výborně poslouží např. staré džíny). Upleťte nebo uháčkujte obdélník o rozměrech asi 8 x 20 cm (čím slabší jehlice nebo háček budete mít, tím bude pletenina pevnější a houbička drsnější). Obdélník přeložte napůl a kolem dokola sešijte nebo sháčkujte (před dokončením dovnitř prostrčte výplň).
Prostředek na mytí nádobí se většinou prodávají v plastový lahvích, které končí následně v odpadu. Domácí mycí prostředek si snadno můžete vyrobit sami. Do použité prázdné lahve s dávkovačem dejte lžičku jedlé sody, přidejte 100 ml neutrálního tekutého mýdla z bio obchodu, případně 20 kapek přírodního éterického oleje pro vůni a dolijte 400 ml vody. Láhev uzavřete a protřepte, aby se vše promísilo.