I když se plastů úplně nevzdáme, ve svém okolí můžeme jejich množství významně zredukovat

I když používání problematických plastů může být v některých případech užitečné a opodstatněné, měli bychom se jim raději vyhýbat. Plasty se na rozdíl od přírodních materiálů rozkládají velmi dlouhou dobu. Mikrotenový sáček se rozkládá 10 – 20 let, PET láhev dokonce 450 let!

Obsahují nežádoucí přísady

Nejviditelnějším následkem jsou obrovská množství plastového odpadu zamořujícího životní prostředí. Mnohem nebezpečnější je ovšem to, že během postupného rozkladu plastů se z nich uvolňují přísady, které se k nim přidávají kvůli vylepšení jejich vlastností a z nichž většina se považuje za velice problematické a zdraví škodlivé.

Nahraďme plasty přírodními materiály

I když se plastů úplně nevzdáme, ve svém bezprostředním okolí můžeme jejich množství významně zredukovat. Pro začátek postačí, když se vyhneme jednorázovým předmětům – např. umělohmotným příborům nebo brčkům.

Planeta plná plastových odpadků. Přitom z historického hlediska je tento materiál pouhým módním výstřelkem

Například molitanové houbičky jsou zdrojem drobných částeček plastu. Ty se při každém použití dostávají rovnou do odpadních vod. Můžeme si vyrobit pratelné textilní drátěnky, které nám budou sloužit podstatně déle. Až doslouží, můžeme je zkompostovat. Pokud je ušijeme ze zbytků látek, které máme doma, budou nás stát jen trochu času.

Pratelná textilní drátěnka

Potřebujeme zbytky bavlněných látek a přírodní jutu. Velikost zvolte podle své dlaně, z látky a juty ustřihněte stejně velké obdélníky jutu dejte dvojitou, aby byla drátěnka pevná. Z proužku látky ušijte nejdříve poutko na provlečení prstů: proužek látky složte lícem k sobě, prošijte po delším kraji a otočte na líc. Přiložte na lícovou stranu jednoho dílu a na okrajích sešijte tak, aby vznikl prostor pro ruku. Pak oba díly složte lícem k sobě, po okraji prošijte, na kratší straně nechte nesešitý kousek na obrácení. Vzniklý sáček otočte, naplňte a ručně zašijte vynechaný kousek.

Jedlá soda je pokladem v kuchyni. Podívejte se, co umí

Pletená nebo háčkovaná drátěnka

Pokud nejste zručnými švadlenami, ale umíte plést nebo háčkovat, můžete si kuchyňskou houbičku vyrobit z jutového nebo konopného provázku o síle 1,5 – 2 mm. Budete potřebovat pletací jehlice nebo háček a případně kousky starších látek na vycpání (k tomu výborně poslouží např. staré džíny). Upleťte nebo uháčkujte obdélník o rozměrech asi 8 x 20 cm (čím slabší jehlice nebo háček budete mít, tím bude pletenina pevnější a houbička drsnější). Obdélník přeložte napůl a kolem dokola sešijte nebo sháčkujte (před dokončením dovnitř prostrčte výplň).

Domácí prostředek na mytí nádobí

Prostředek na mytí nádobí se většinou prodávají v plastový lahvích, které končí následně v odpadu. Domácí mycí prostředek si snadno můžete vyrobit sami. Do použité prázdné lahve s dávkovačem dejte lžičku jedlé sody, přidejte 100 ml neutrálního tekutého mýdla z bio obchodu, případně 20 kapek přírodního éterického oleje pro vůni a dolijte 400 ml vody. Láhev uzavřete a protřepte, aby se vše promísilo.

Voňavá medicína, koření i kosmetika. Levandule je královnou bylinek

Dnes, 15:35
Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také...
Dnes, 13:25
My lidé zabíráme divoce žijícím zvířatům stále více a více místa. Ta se pak na...
Dnes, 11:15
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 11:15
Loňské 200. výročí narození naší nejslavnější spisovatelky oslavila ČT natočením čtyřdílné minisérie „Božena“ v režii Lenky...
Dnes, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Dnes, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
Včera, 06:00
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
Reklama