Impozantní, volně přístupnou zříceninu starobylého hradu Oheb lze navštěvovat celoročně

V oblasti Železných hor, nedaleko Sečské přehrady, která leží na řece Chrudimce, najdeme rozsáhlou zříceninu hradu Oheb, jež je hojně navštěvována i v zimních měsících, a to zejména díky své výhodné poloze. Název hradu prý byl odvozen od náhlé změny toku řeky, dříve zvané Ohebka.

Hrad byl prý založen již v 11. století českými knížaty. Ve 12. a 13. století byl majitelem klášter benediktinů ve Vilémově a roku 1315 je uváděn jako majitel Hrabiš z Paběnic. V roce 1400 prý sídlil na Ohbi loupeživý rytíř Ješík z Popovce a z Ohbi. Možná právě z této doby pochází zajímavá pověst…

Tip na výlet: Klášterní Skalice překvapí zbytky na svoji dobu monumentální církevní stavby

Legenda vypráví, že když kdysi dávno zachvátil českou zemi mor, podlehl mu i zdejší hradní pán. Jeho tělo pak bylo zakopáno do země, aby ho nikdo nemohl nalézt. Za několik staletí se na hradě usadil loupeživý rytíř, člověk krutý a hrabivý, který do širokého okolí podnikal loupeživé výpravy. Protože se bál o svůj majetek, začal hledat místo, kam by jej ukryl. Jedné temné noci se vydal na vybrané místo a začal kopat. Náhle v hluboké jámě narazil na něco bílého. Sklonil se a ze země vytáhl jakousi kulatou věc. Když oklepal hlínu, držel náhle v ruce lidskou lebku. Vyděšený ji chtěl rychle vrátit na místo, když vtom lebka náhle sklapla a zuby děsivě zacvakaly. Lupič rychle lebku odhodil a okamžitě ji zasypal. Se svým bohatstvím utíkal pryč. Byl tak vystrašený, že dokonce přesídlil na nedaleký hrad Vildštejn.

Pohádkový zámek Horní Libchava. Díky cestovateli a dobrodruhovi se probudil z dlouhého zakletí

V písemných pramenech se hrad však připomíná až v roce 1405, kdy jej vlastnil, zřejmě jako zástavu, majitel nedalekého Vildštejna Ješík z Popovce a Ohebu. Hrad pak střídal další majitele a jeho význam upadal po roce 1628. Na konci 17. století se údajně již ani nevědělo, kde Oheb stál.

Z pohnuté historie kdysi významného hradu Ronov. Pamatuje husitské boje i švédská vojska

Teprve za Vincence Auersperka ve 30. a 40. letech 19. století byly na hradě provedeny drobné úpravy, aby mohl být zpřístupněn turistům. K poslednímu velkému zásahu došlo ve 30. letech 20. století v souvislosti s výstavbou vodní nádrže Seč.

FOTO: Hrad Oheb

Hrad Oheb - Pohled od hraduHrad Oheb - Hrad Oheb 2Hrad Oheb - Oheb II.Hrad Oheb - OhebHrad Oheb - Hrad Oheb

Každopádně výstup na hrad opravdu stojí za námahu. Návštěvníkovi se naskytne nádherný pohled na vodní plochu i okolní lesy. A když se vracíme zpět podle přehrady, můžeme vidět rovněž i pozůstatky zmíněného Vildštejna, založeného koncem 13. století Hrabišem z Paběnic. Tento hrad byl však poškozen stavbou přehrady a nachází se přímo nad tunelem. Bohužel přístup na něj není možný, protože leží na soukromém pozemku. Návštěva hradu Oheb i jeho okolí je skutečně vhodná v každém ročním období a určitě nebudete zklamáni.

Dnes, 11:15
Venku je mráz a nevlídno, že byste ani psa nevyhnali? Poradíme vám, jak se o...
Dnes, 11:09
Stát by mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám. Je to varianta...
Dnes, 10:23
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:23
Na 78 procent Čechů souhlasí s tím, že by lidé měli utrácet jen peníze, které...
Dnes, 09:44
Víc Čechů pije během pandemie pravidelně nadměrné dávky alkoholu, uvádí studie týmu Petra Winklera z...
Dnes, 09:30
České Budějovice poskytnou letos turistům, kteří se ve městě či okolí ubytují, slevu 30 procent,...
Dnes, 05:23
Úhrady moderních léků se možná změní. Upraví se také například dohodovací řízení nebo práce revizních...
Dnes, 05:15
S myšlenkou dát svému národu levný lidový vůz dostupný každému přišel ve třicátých letech minulého...
Dnes, 05:00
Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se...
Včera, 16:45
Památkáři opravují Mincovnu v areálu hradu a zámku Český Krumlov. Obnovují interiéry i fasádu, vznikne...
Včera, 16:30
Stárnutí přináší prarodičům příležitost přemýšlet o výchovných chybách, které udělali u svých dětí. Role babičky...
Reklama