• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Izraelský historik a filozof, který se jako první věnoval židovské kabale a mysticismu na akademické úrovni. Geršom Scholem a tajuplné židovské nauky

    5.12.2019

    Jsou to takové pomníčky, které nemají policisté rádi. Lidé nejen žijí a umírají, jak se sluší a patří, ale občas i mizí, což není hezké. Mizí beze stopy, bez rozloučení a jednou pro vždy. Potom je to na úřadech, jak s jejich zmizením naloží. Obvykle čekají stanovenou lhůtu, a potom takový člověk oficiálně zemře, z moci úřední. Pro svět, pro své okolí sousedy, známé, rodinu. Zrníčko pochybností však zůstává. Razítko na papíru může uspokojit maximálně dědice, ale pochybnosti neodstraní. Co kdyby přeci jen…?

    Chodí zřejmě mezi námi.  Zmizet a znovu se někde objevit už pro ně není žádný problém. Za těch několik staletí už v tom mají praxi. Žijí klidně a s nadhledem sledují naše kratičké pachtění na tomto světě, které je pro ně bezvýznamnou epizodou. Pro délku života mají zcela jiná měřítka. Věc Makropulos v praxi.

    Jednoho prokletí se však nezbaví. Musí odejít včas. Dokud jejich okolí nezjistí, že ten pán či paní ze sousedství nějak podezřele dlouho vypadají mladí. Rovná záda, svěží pleť a šediny nepřicházejí. Že je to všechno nesmysl a báchorka?

    Tip na výlet: Navštivte Kravaře, zámek slavného a úspěšného alchymisty Sendivoje

    Pátého prosince 1897 se v Berlíně narodil Geršom Scholem. Izraelský historik a filozof, který se jako první věnoval židovské kabale a mysticismu na akademické úrovni. Jako profesor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

    Do Palestiny odešel již v roce 1923. Tehdy to bylo území pod správou Velké Británie. Profesorem vědeckého pojetí kabaly a mysticismu se stal v roce 1933, a působil až do roku 1965. Zemřel v roce 1982. Tolik kratičký průřez životem tohoto zajímavého člověka. Pokud si prostudujete některé z jeho prací, poopravíte si dosavadní představy o tajuplných židovských naukách, alchymii a podobných oborech.

    Alchymista, který vstal z mrtvých. Kdo byl ve skutečnosti magistr Kelley z filmu Císařův pekař

    Například zjistíte, že kabala a transmutace zlata zdaleka není jedno a totéž, jak se nám snaží předvést film Císařův pekař. Pro kabalu totiž zlato vůbec není symbolem toho nejvyššího stavu. Milovníky záhad však přeci jenom potěším. Pan profesor nijak nevyvrací fakt, že by jistý Nicolas Flamel, takto předobraz postavy téhož jména z Harryho Pottera, nemohl vyrobit kámen mudrců.

    Tento pán, který se narodil v době, kdy se Karel IV. coby sedmnáctiletý princ vracel do Čech, zřejmě žije dodnes. Prokazatelně byl on i jeho žena spatřeni ještě v roce 1711, a dokonce v roce 1765, v pařížské opeře.

    FOTO: Geršom Scholem a kabala

    Geršom Scholem a kabala - Geršom Scholem a kabalaGeršom Scholem a kabala - Geršom Scholem a kabalaGeršom Scholem a kabala - Geršom Scholem a kabalaGeršom Scholem a kabala - Geršom Scholem a kabalaGeršom Scholem a kabala - Geršom Scholem a kabala
    Další fotky
    Geršom Scholem a kabala - Geršom Scholem a kabala

    Pokud si nyní ťukáte na čelo, je to předčasné. Neodporuje to žádným biologickým zákonům. Kdo to vlastně byl, či vlastně, kdo to vlastně je, ten Nicolas Flamel? Narodil se v Paříži, v roce 1330, a působil jako notář, písař i alchymista. Vše zapříčinila jedna stará, vzácná kniha, kterou čirou náhodou koupil na jakémsi trhu za pár mincí, protože prodávající zřejmě ani netušil, co vlastně prodává. Dvě desetiletí ani on netušil, co kniha obsahuje.

    Až cesta do poutního místa Compostelly, mu přihrála člověka, který text rozluštil. Další roky to už byla jen cesta k obrovskému bohatství, díky transmutacím kovů na zlato. Pan Flamel však zřejmě dosáhl ještě dál. Na samý vrchol poznání. Poprvé zemřel v roce 1419. Od té doby jen odchází.



    Nepřehlédněte