Jak snížit daně. Ve středověku to šlo snadno, i když neobvykle

Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého, sobeckého a krutého lorda Leofrika, hraběte z Mercie. Na jeho panství se nacházelo i město Coventry a jeho obyvatelé se jednoho dne dozvěděli hodně nepříjemnou zprávu.

Lord jim zvýšil daně na dvojnásobek! Hezká a laskavá lady Godiva obvykle městem projížděla na svém běloušovi a vždy se cestou usmívala a s každým, koho potkala, prohodila několik milých slov. Toho dne jí ale nikdo úsměv neoplatil a lady z tváří obyvatel Coventry vyčetla jen smutek a obavy.

Pozdravila ševce a zeptala se ho, proč se tento den obyvatelé města neradují. Dostalo se jí odpovědi, že její muž, Leofrik, zdvojnásobil daně. Kdo je nebude schopen zaplatit, bude uvržen do vězení. To lady pobouřilo. „Proč“, vykřikla, „takové daně, vždyť už je beztak dost bohatý!“

Vrátila se domů a naléhavě žádala svého muže, aby měl s lidmi slitování. Leofrik jí odpověděl, jako by měl srdce z kamene, a odbyl ji s tím, že daně nejsou to, co by mělo zajímat jakoukoli ženu. Lady však znovu a znovu na manžela naléhala, že lidé budou za této situace hladovět. Nakonec už byl lord z tohoto dohadování tak rozmrzelý a unavený, že s prominutím nových daní souhlasil. Stanovil si však podmínku, která nám dnes možná tak strašná nepřijde, ale pro středověkou urozenou ženu byla extrémně ponižující a také nebezpečná. Daně sníží na původní úroveň, pokud lady Godiva projede v pátek 30. července 1040 městem Coventry na koni úplně nahá.

Lady Montagu napsala o zaostalých Čechách i přednostech Turecka, včetně očkování. V 18. století

Mezi lidmi se šeptalo, že k něčemu tak neuvěřitelnému nedojde a Leofrik nakonec od této podmínky sám odstoupí a daně sníží i tak. Ale nestalo se tak a lady Godiva daného dne vyjela na svou záchrannou a zároveň tak potupnou misi.

Obyvatelé Coventry se ovšem zachovali velmi příhodně. Z vděčnosti za toto zastání a aby neutrpěla důstojnost milované paní, zůstali během její projížďky všichni doma, zavřeli dveře okna zakryli okenicemi, aby bylo jisté, že nikdo lady v tak choulostivé situaci neuvidí.

Únos do harému pro ni byl pravé požehnání. V rodné východní Haliči by asi žádné štěstí neudělala

Pouze jeden z nich, krejčí Tom si udělal malou dírku ve dveřích a skrz ni viděl lady Godivu projíždějící městem na svém běloušovi, oděnou jen svými vlasy. Podle legendy Tom poté za trest oslepl a dostal posměšnou přezdívku „Šmírák Tom“ (Peeping Tom).

Lord Leofrik byl možná krutý, ale šlechtic, a tak své slovo dodržel a daně snížil. A lady Godiva byla potom obyvateli Coventry milována o to víc.

Angelika zůstává populární i po padesáti letech. Známe 5 důvodů, proč tomu tak je

Do jaké míry je tato legenda pravdivá? Lady Godiva jako historická postava, i když datum jejího narození a úmrtí není přesně známo, žila v 11. století a za Leofrika se provdala až jako vdova. Manželé potom štědře přispívali klášterům i církvi, samozřejmě z výnosu svých panství. O tom, že by však Leofrik vybíral, nebo alespoň chtěl vybírat, daně nepřiměřeně vysoké, zprávy nemáme. Po jeho smrti v roce 1057 se lady Godiva stala jedinou lordovou dědičkou a jako jedna z mála anglosaských žen a jako jediná žena, která je absolutním vlastníkem půdy, je zapsána v první kompletní pozemkové knize Anglie, tzv. Domesday Book.

Její jméno znamená „dar Boží“ a má ve staroangličtině různé podoby (např. Godgifu), Godiva je potom jeho latinizovanou formou a i v současnosti se vyskytují nositelky tohoto jména. Je také známé jako značka belgické čokolády.

FOTO: Lady Godiva

Lady Godiva - Godiva žena, kůň bělouš jezdkyně Collier, John, 1850-1934; GodivaLady Godiva - Kossak GodivaLady Godiva - Claxton GodivaLady Godiva - John Thomas – Lady GodivaLady Godiva - Godiva
Včera, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Včera, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Včera, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Včera, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
2.8.2020
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
2.8.2020
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
2.8.2020
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
2.8.2020
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
2.8.2020
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama