Jak vyčistit ucpaný odpad? Ti šikovní si poradí i bez instalatéra

18.11.2020
Jiřina Pouzarová

Ucpaný odpad v kuchyňském dřezu, umyvadle nebo vaně je jedním z nejčastějších problémů, které v domácnosti musíme řešit. Voda otéká pomalu nebo neodtéká vůbec a ze sifonu se šíří po bytě kanalizační odér. V koupelně to nejčastěji zavinily vlasy a chlupy, v kuchyni pak tuk, zbytky jídel a jiné nečistoty, které se v odpadu usazují a postupně zde zahnívají.

Služby instalatéra jsou drahé

Nevolejte hned odborníka, protože instalatér si za deset minut práce naúčtuje nemalou částku, k tomu se obvykle platí i cestovné. Pokud přijede ještě ten den, jedná se o havarijní zásah a za ten musíte počítat ještě s příplatkem. Zásah instalatéra pak vyjde minimálně na pár stovek, v případě havarijního zásahu musíte počítat s tisíci. Zkuste problém vyřešit nejdříve svépomocí.

Vyzkoušejte sodu a ocet

Víte, že ucpaný odpad můžete uvolnit jen s pomocí prostředků, které najdete ve spíži? Vyzkoušejte jedlou sodu, prášek do pečiva, ocet a kuchyňskou sůl! Všechny uvedené prostředky však musíte nechat působit déle než agresivní chemické prostředky.

Do termosky, do myčky do odpadkového koše… Sedmkrát jedlá soda aneb V jednoduchosti je krása

Větší sáček jedlé sody nasypte do sifonu, přilijte hrnek octa a po čtvrt hodině opatrně zalijte vroucí vodou. Celý proces pak ještě jednou zopakujte. Místo sody můžete použít též prášek do pečiva.

Sůl stačí do odpadu jen nasypat, nechat působit a asi za hodinu ho prolít horkou vodou.

Skvělým a levným pomocníkem je zvon

Spolehlivým pomocníkem na ucpaný odpad je zvon. K dostání je několik typů, ať už z gumy či plastu, a cena nepřevyšuje sto korun. Zvon vám pomůže vytvořit silný tlakový ráz, kterým ucpaný odpad prorazíte. Obvykle stačí pár prudších pohybů a odpad bude zase bez problémů odtékat.

Jak na to? Umyvadlo či dřez zavřete špuntem, do jeho poloviny napusťte teplou vodu. Mokrým hadrem ucpěte přepadovou vpusť, odzátkujte, nasaďte zvon na odtok a vytvořením podtlaku se pokuste odpad protáhnout. Opakujte tak dlouho, dokud voda nebude plynule odtékat.

Aby doma nebo na chalupě bylo teplo. Palivo na zimu

Je odpad stále ucpaný? Vyčistěte sifon

Pokud nepomohly soda, sůl ani zvon, je s největší pravděpodobností ucpaný sifon. I ten ale zvládnete vyčistit sami. Neobejdete se bez gumových rukavic, kbelíku a hadru. Sifon rozšroubujte a do kbelíku zachyťte vytékající vodu a všechny ucpané nečistoty. Poté sifon důkladně vyčistěte a zašroubujte.

Pokud voda nebude odtékat ani poté, je problém v těsnění. Je už ztvrdlé nebo se drolí. Je čas na jeho výměnu. Pokud jste jen trochu šikovní, i to zvládnete sami. Nové těsnění seženete v instalatérských potřebách nebo v hobby marketech.

Podzimní údržba domu. Od střechy až po sklepNepřehlédněte