• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Játra jako v bavlnce. Poradna doktorky Skulínkové

  22.6.2024
  Kristina Skulínková

  Už jste slyšeli o NAFLD? Je to anglická zkratka pro nealkoholické postižení jater při jejich ztučnění. To vám asi stále nic moc neříká, ale když vám povím, že tento stav je považován za jaterní projev metabolického syndromu, už možná začíná přihořívat. Že by tedy celosvětová epidemie civilizačních chorob a obezity byla ještě vážnější a dotýkala se ještě mnohem více orgánových systémů v těle?

  NAFLD je v současnosti celosvětově nejčastějším onemocněním jater v civilizovaném světě. Je to onemocnění sdružující širokou škálu postižení jater – od prostého ztučnění, přes ztučnění se zánětem jaterní tkáně, až do různých stupňů zvazivovatění (fibrózy) jater, které může skončit až cirhózou neboli „kamennými“ játry, která neplní svou úlohu a vedou k rozvoji všemožných zdravotních komplikací, z nichž nejobávanější je výskyt rakoviny jater. Cirhóza je třetí nejčastější důvod pro transplantaci jater! Nejznámějšími příčinami ztučnění i jiných poruch jater je konzumace alkoholu, léků nebo hepatitidy, ale zde se jim věnovat nebudeme.

  Příčina

  Rozvoj NAFLD souvisí většinou s metabolickým syndromem nebo s jeho jednotlivými součástmi, ať už je to cukrovka 2. typu, obezita, zvýšená hladina tuků nebo vysoký krevní tlak. Příčina tohoto onemocnění je multifaktoriální, tzn. že svou roli hrají i genetické vlivy, stejně jako vysoký kalorický příjem, nevhodná skladba stravy i nízká tělesná aktivita. Základním mechanismem vzniku je nepoměr mezi příjmem a výdejem energie, kdy se nadbytečný tuk ukládá v orgánech. A nejen to – tento tuk začíná vytvářet chemické látky přispívající k oxidativnímu stresu a zánětlivým pochodům v organizmu.

  Jak se zjistí?

  Obtíže časných stádií NAFLD jsou nespecifické, především únava a nevýkonnost. Při vyšetření lze zjistit zvětšená játra a často také zvýšení jaterních enzymů v krvi. Prosté ztučnění jater je možné zjistit pomocí zobrazení ultrazvukem, ale ztučnění se zánětem se odhaluje pomocí odebrání vzorku a vyšetření jaterní tkáně pod mikroskopem.

  Léčba, nebo raději prevence?

  To máte jako se vším a už je to ohraná písnička, ale co naplat – je to písnička nadčasová a funkční: je stokrát lepší nemoci předcházet, než ji léčit! U civilizačních onemocnění to platí ještě více. Ne vždy je možné léčbou nějaké choroby dosáhnout stejného stavu zdraví jako před jejím rozvojem. Stádia fibrózy je ještě možné zvrátit, ale s cirhózou už se nehne…

  Základem léčby NAFLD tedy je zdravý životní styl neboli to, co by této nemoci pomohlo předejít. Nutná je redukce hmotnosti. Již její snížení o 10 % dokáže způsobit ústup fibrózy jaterní tkáně během jednoho roku! Zaměřit bychom se měli na změnu stravovacích návyků – jíst kvalitní průmyslově nezpracované potraviny, dostatek vlákniny, málo jednoduchých sacharidů a doslazování, rozumné množství živočišných tuků, co nejméně alkoholu.

  Další nutností v léčbě je zvýšení pohybové aktivity, ideálně jak aerobní, tak silové. Probíhají i studie s různými léky v léčbě NAFLD, ale to už je jiná kapitola, a hlavním poselstvím tohoto sdělení má být prostě zase: jediná prevence a léčba prakticky všech neduhů je ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL!  Nepřehlédněte