• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Je třeba se probudit, jinak do deseti let hrozí kolaps sociálních služeb

  14.4.2019
  Andrea Cerqueirová

  V sociálních službách chybí asi 3,1 miliardy korun. Vyplývá to z informací Asociace krajů České republiky. Pokud nedojde k systémovému řešení, do deseti let může sociální péče zkolabovat.

  „Chybějící částka je způsobena částečným výpadkem evropských zdrojů, takzvaných individuálních projektů, nečekaným zvýšením zvláštních příplatků pracovníků v sociálních službách na základě změny nařízení vlády ze 17. 12. 2018, nedostatečnou kompenzací zvýšení základních platových tarifů, ale i zvýšenými výdaji v souvislosti s probíhající reformou psychiatrické péče. Významná část poskytovatelů sociálních služeb obdržela nižší dotace než v roce 2018, ačkoliv jejich výdaje jsou kvůli rozhodnutím vlády ČR v oblasti odměňování vyšší,“ uvedla Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

  Nedostatečné kapacity

  „Česká republika má podprůměrné, nedostatečné kapacity sociálních služeb (domovy, pečovatelské služby, respitní péče) v porovnání s většinou evropských zemí, ale i dle neuspokojené poptávky po těchto službách, kterou evidujeme. Je celkem jednoduché zpracovat prognózy vývoje potřeb seniorů v příštích letech. Ta čísla jsou alarmující, a pokud budeme dál ‚dřímat‘, pak je to otázka příštích deseti let, kdy přijde kolaps sociální péče v ČR,“ uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a prezident Evropské sítě stárnutí Jiří Horecký.

  Neexistuje centrální plán

  Ze studie Současná struktura služeb dlouhodobé péče a prognóza potřebnosti sociálních služeb 2019–2050, vydané Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a zpracované Jiřím Horeckým a Ladislavem Průšou, mimo jiné vyplývá, že v ČR neexistuje žádný centrální plán na budování kapacit sociálních služeb pro seniory včetně návrhů řešení. „Pro odvrácení budoucího kolapsu sociálních služeb je nutné zajistit dostatečnou podporu investic sociálních služeb, a to v souladu s doporučeními Evropské komise pro ČR. Rozpočtovaná částka v rámci státního rozpočtu ČR na rok 2019 pro tento účel ve výši 150 milionů korun je fatálně nedostatečná,“ uvádějí autoři studie.

  Báchorky i mýty obestírají dějiny každého národa bez výjimky. Josef Pekař, historik, konstatoval historická fakta, a tím se nelíbil  Nepřehlédněte