Jedno krátké zamyšlení. Lidé touží po světě, který vidí dětské oči

Kdesi v hlubinách každé lidské duše se nachází gen, který byl pověřen jediným úkolem. Udržovat v člověku touhu po světě, který je dopřán jen dětským očím. Dospělí ho nevidí, ale senzitivní mysl ho dokáže vnímat smysly, o kterých medicína nemá ani tušení. Je to paralelní svět a Praha je jedním z velmi malého počtu měst tohoto světa, kde se do něj dá vstoupit sedmi branami.

Praha je zvláštní město. Škarohlídi se možná ušklíbnou, ale já si myslím, že těch černých brýlí při pohledu na dnešní svět už bylo dost. Všeho moc škodí a mě zajímá Praha jinak, než jak uvádějí turistické bedekry. Nepatří ani mezi nejstarší ani mezi největší evropská města. Neliší se od nich ani středověkou zástavbou ani krvavou minulostí. Liší se v něčem, oč mnohá města již přišla. Je stále živá a turisté to cítí. Jsou centra měst, která v noci zpustnou. Výlohy obchodů pohasnou, stejně jako okna kanceláří a firem. Cvaknou zámky na dveřích, lidé odejdou a vše se znovu otevře a ožije až následující den. Praha má centrum dočista jiné. Každý dům je nasáklý minulostí a mnoho si pamatuje. Prastaré domy mají stále nové nájemníky a nové osudy. A ti, kteří zde žili před staletími, se do nich také rádi vracejí a dávají o sobě vědět. Stačí se jen dobře dívat a naslouchat.

Zázraky rabína Löwa. Samozřejmě, stvořil golema, ale to není ani zdaleka všechno

Tisíc let v centru Evropy. Prolínal se zde živel český, německý a židovský v takové míře, jako nikde jinde. Zvláště ten židovský je unikátní. V mnoha jiných městech byly jistě daleko větší diaspory, ale Praha nemá konkurenci. Praha židovská, to je doba alchymistů, doba Golema a tajemných nauk. Doba mandragor a hluboce učených rabínů. Vůbec nezáleží na historické pravdivosti, tak to zkrátka je a naprostá většina si Židy připomíná touto dobou. Dokonce lze hovořit o rudolfínském ghettu. Tento císař, kterého považujeme, díky Janu Werichovi, za směšnou figurku, byl velmi rozporuplnou postavou. Na jedné straně vzdělaný, na druhé straně, zvláště na sklonku života, sužován těžkou duševní nemocí. Čím dál více se uchyloval do světa magie, zázraků, umění. Unikal tím okolnímu světu, který se s ním v podobě bratra Matyáše nemazlil. Židovské nauky ho odpuzovaly i lákaly současně. A pochopitelně i židovské peníze. Těmi křesťanští panovníci nikdy nepohrdli, a protože peníze nesmrdí, bylo jim srdečně jedno, jestli jsou od krve pogromu, nebo byly ukradeny k větší slávě boží. V tom se panovníci v zemích Koruny české nijak nelišili od svých evropských kolegů.

Staronová synagoga Praha (na její půdě byly možná ukryty ostatky bájného Golema)

Magická Praha aneb Tajemná cesta za Golemem

K rudolfínskému ghettu patří i jeho nejznámější postava té doby. Jehuda Liva ben Becalel – rabbi Löw, (1512-1609) tvůrce Golema. Známé je i jméno MAHARAL, což je zkratka hebrejských slov náš učitel, náš pán Löw. Veřejnosti je znám více z legend a pověstí a není se čemu divit. Učený rabín se mohl stýkat s renesančními vědci své doby. Rozuměl astronomii i astrologii a Tycho i Kepler či Hájek, kteří v té době žili v Praze, ho zřejmě znali a vzájemně se respektovali. V únoru 1592 udělil Rudolf II. rabínovi audienci, a oba muži spolu dlouho rozmlouvali. Tajně, bez přítomného písaře či svědků, a tak zůstal obsah jejich rozhovoru až do dnešních dnů utajen. Tuto audienci, při které mu rabín měl ukázat jakýsi živoucí hologram židovských patriarchů, zmiňuje i Jirásek ve Starých pověstech českých.

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

Jeho náhrobek, na Starém židovském hřbitově, je znám návštěvníkům z celého světa. Papírky s napsaným přáním vkládají lidé do prasklin jeho tumby, bez ohledu na věk, vzdělání, původ, nebo světový názor s nadějí, že jejich nejtajnější přání budou splněna. Dokonalá symbolika. A ještě jedna zajímavost na závěr. Hrob tohoto muže a i jiné hroby na tomto hřbitově jsou pokryty drobnými kaménky. Není to však žádný náboženský rituál. Je to zvyk z dávných časů, kdy Židé byli ještě kočovným národem. Při tomto putování pochopitelně lidé umírali a zakrýt mrtvého hromadou kamení, aby se k jeho tělu nedostala dravá zvířata, byla tou poslední službou živých.

Dnes, 09:27
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi...
Dnes, 08:37
Na stovkách míst v Česku budou dnes policisté kontrolovat dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality...
Dnes, 08:27
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 08:27
Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje Jakuba Kulhánka (ČSSD) ministrem zahraničí. Ve funkci nahradí minulý týden...
Dnes, 04:00
Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí...
Dnes, 04:00
Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní...
Včera, 19:29
Vicepremiér, ministr vnitra a současně pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) má posílenou ochranku. Jako ministr...
Včera, 17:34
Předseda opoziční ODS Petr Fiala trvá na tom, že exploze muničního skladu ve Vrběticích na...
Včera, 13:35
Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly...
Včera, 13:25
Na jaře se každý těší na čerstvé, ale než se objeví na záhoně, můžeme se...
Včera, 12:34
Organizátoři tradičních akcí Prague International Bluenights a BlueFest se letos rozhodli tyto projekty spojit a...
Reklama