• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jeho propagace novinek šla až za hrob. A to doslova. Vojta Náprstek se nechal jako první z Čechů zpopelnit

    1.9.2019
    Další fotky

    Rakousko-Uhersko, jako žalář národů. Jistě si řada z vás vzpomene, jak bylo v učebnicích prezentováno. Pokrytecké, směšné, cynické. Ti starší mají výhodu. Mohou srovnávat minulost a přítomnost. Uprchnete na deset let do emigrace po nezdařené revoluci. Po velkorysé amnestii se vrátíte. Čeká vás rodinný pivovar a palírna destilátů. Cestujete. Do Londýna, do Mnichova, kam si vzpomenete. Žádná perzekuce, ztráta majetku, děti bez možnosti získat vzdělání. Žádná paranoidní mstivost režimu. Zkrátka žalář národů.

    Toto je život Vojty Náprstka v kostce. Původně se jmenoval Adalbert Fingerhut, což je totéž jméno, ovšem vyjádřeno německy. Pro českou verzi svého jména se rozhodl velice pozdě, někdy kolem roku 1880, což je zjištěno z různých, jím podepsaných listin.

    Narodil se 17. 4. 1826 v Praze. Rodiče byli majitelé lihovaru a hostince a byli velice dobře situovaní. Mladý Vojta Náprstek se zajímal o cizí kultury a chtěl studovat orientalistiku. Rodiče však usoudili, že studium práv ve Vídni je pro budoucnost jejich syna daleko serióznějším vzděláním. Náprstek prožil ve Vídni bouřlivý rok 1848 a přidal se k poražené straně. Naštěstí se mu před zatčením podařilo na zaoceánské lodi uprchnout do Spojených států amerických.

    V Újezdské akademii volného času se budou učit národopis. Netušili byste, co všechno se pod tímto slovem skrývá

    Amerika nikdy nikoho nevítala s otevřenou náručí, ale dávala šanci. Schopným pracovitým, inteligentním, i těm s ostrými lokty. Náprstek se neztratil. Nádeník, truhlář, knihkupec, diplomat, politik. Deset let práce a starostí.  Jeho knihkupectví se stalo významným centrem, pro lidi přicházející z Čech. Později se, jako zástupce vlády, účastnil expedice k indiánům kmene Dakota, což nasměrovalo jeho zájem k národopisu.

    Před 130 lety vznikl v Praze Klub českých turistů. Zasloužil se o postavení Petřínské rozhledny a lanovky

    S nabytými zkušenostmi, a po rozsáhlé amnestii se vrátil v roce 1858 do Prahy. V USA poznal ženy rázné, samostatné, úspěšné a rád by takové viděl i doma. Jeho snaha se zaměřila právě tímto směrem. Směrem emancipačním.

    Po vydání tzv. Říjnového patentu, kterým bylo umožněno zakládat spolky, inicioval založení Klubu Amerických dam. Mimochodem, s výjimkou let 1948 – 1989 existuje dodnes. I zde je nutné uvést pár věcí na pravou míru. Nebyl to žádný klub hysterických bab a modrých punčoch, tak jak se o nich zmiňuje Jaroslav Hašek. Členkami klubu byly Eliška Krásnohorská, Sofie Podlipská, Renata Tyršová, Marie Riegrová – Palacká, i manželka prvního prezidenta Charlotte Garrigue Masaryková.

    Naivní idealista i nositel pokroku. Vojta Náprstek prchal před smrtí za oceán. Jaké vynálezy nám z ciziny přivezl?

    Dům U Halánků, na Betlémském náměstí, se stal nejen centrem české inteligence, ale i národopisným a průmyslovým muzeem, ve kterém Náprstek a jeho žena usilovně shromažďovali nejrůznější technické i národopisné novinky z celého světa.

    FOTO: Vojta Náprstek

    Vojta Náprstek - Vojta NáprstekVojta Náprstek - Náprstkovo muzeum 1Vojta Náprstek - Náprstkova matkaVojta Náprstek - dům U HalánkůVojta Náprstek - průmyslové muzeum
    Další fotky
    Vojta Náprstek - Náprstkovo muzeumVojta Náprstek - pohřeb žehem

    Někteří z vás si jistě vzpomenou na scénku ze seriálu Sňatky z rozumu, kde Zdeněk Řehoř, coby Vojta Náprstek, předvádí ženám skvělou novinku, americký šicí stroj. Angažoval se v mnoha organizacích a byl opravdu na roztrhání.

    V roce 1888 byl jedním ze zakladatelů Klubu českých turistů. Jeho propagace novinek šla až za hrob. A to doslova. Vojta Náprstek byl rozhodnut, nechat se po své smrti spálit. Zemřel 2. 9. 1894. Byl by prvním Čechem, a to si nemohl nechat ujít. Jeho přání bylo splněno. Protože v Rakousku něco takového nebylo možné, jeho tělo bylo převezeno do Saska a následně spáleno v Drážďanech.

     



    Nepřehlédněte