Jeroným Pražský, muž v Husově stínu

30.5.2020
Karel Dudek

Jan Hus a Jeroným Pražský. Oba byli upáleni v Kostnici, v průběhu koncilu, který měl v první řadě vyřešit papežské schizma. V tom jediném byl jejich osud společný, jinak se lišili snad ve všem. První z nich chudý, z malé vesničky na Prachaticku, druhý z dobře zajištěné rodiny.

Touha stát se knězem a vymanit se z bídy, byla motivací prvního, touha vyniknout, být celebritou, být známý a vážený, u toho druhého. Hus neopustil Univerzitu Karlovu, Jeroným byl mistrem čtyř univerzit. K té Karlově připojil univerzity v Paříži, Kolíně a Heidelberku. Hus, pro kterého byla cesta z Čech první a zároveň poslední v životě. Jeroným Pražský a jeho cesty do Benátek, na Kypr, i do Jeruzaléma.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Jeroným Pražský byl velmi výmluvný. Za jiných okolností by to jistě bylo chvályhodné, ovšem jeho výmluvnost měla jeden nedostatek, který mu nakonec zlomil vaz, bohužel pouze obrazně. Jeho smrt tak rychlá nebude.

Byl asi o osm let mladší než Hus, se kterým se seznámil na univerzitě v Praze. V roce 1398 získal bakalářský titul a odjel studovat do jedné z nejstarších univerzit, do Oxfordu. Angličtinu zvládl velice záhy a mohl se pustit do učených disputací. Seznámil se s tezemi a články Jana Viklefa. Jeho dílo přivezl později do Čech, a vůbec netušil, jak hořlavým materiálem se stane. Při studiu na Sorboně se seznámil s antickými filozofy a tím získal definitivní jistotu, že to, co hlásá, je pravdivé a správné.

Teologický spor skončil upálením zatvrzelého bludaře v sudu

Jeho putování po Evropě a krátkodobé pobyty na slavných univerzitách jsou si podobné jako vejce vejci. Nejdříve je přivítán, potom je mu umožněno přednášet studentům, aby svými názory způsobil rozkol mezi studenty i profesory a svůj pobyt zakončil útěkem. Jeroným zapomínal na opatrnost. Jeho argumenty byly sice pádné, ale sdělovány lidem, kteří měli ve svých dogmatických názorech definitivně jasno a nepřipouštěli cokoliv jiného. Byl jako štika, která prohání kapry v zatuchlém rybníce, a nepřátelé se začali šikovat.

V Praze vystoupí proti odpustkům, první popravené prohlásí při pohřbu v Betlémské kapli za svaté, a nakonec se na vlastní pěst vydá do Kostnice na koncil, přestože je předem varován. Ani v Kostnici se nedrží zpátky. Vyvěsí, dnes bychom řekli disidentské plakáty, po celém městě a je zatčen. Poprvé si uvědomí, že tentokrát se mu útěk zřejmě nepodaří a ze strachu o život odvolá.

FOTO: Jeroným Pražský

Jeroným Pražský - Jeroným PražskýJeroným Pražský - jeronym prazskyJeroným Pražský - Zástupce koncilu u Mistra Jeronýma PražskéhoJeroným Pražský - jeronym prazsky

Vězení je mu zmírněno. Zatímco cizozemcům, kardinálům, jeho veřejné ponížení a odvolání postačuje, vadí to českým udavačům. Šimon Páleč, tragická postava, neustává kardinály přesvědčovat, že Jeronýmovo odvolání není upřímné. Jeroným využije zmatků v Kostnici a podaří se mu uprchnout. Vrací se do Čech. Už to nemá daleko, z bavorské Hiršavy je Šumava téměř na dosah. Šest mil a bude v bezpečí.

Ale tak, jako mnohokrát před tím, i zde si nedává pozor na jazyk, nejspíš někde v krčmě. Je zatčen a poslán nazpět do Kostnice. Jeroným pochopí, že je to definitivní konec. Opět se přihlásí k Husovu učení a je odsouzen ke stejné smrti. Když kat přistoupí k hranici za jeho zády, sám ho požádá, aby zapálil dříví před jeho očima. Stalo se 30. 5. 1416.Nepřehlédněte