Jezte kočičky, mohou prospívat vašemu zdraví

Kolonisté Lincolnova ostrova jsou opravdu bezradní. Poprvé za celé ty dlouhé měsíce a roky. Nejmladší člen kolonie byl postřelen v bitce s několika piráty, a nyní se zmítá ve vysokých horečkách. K průstřelu plic se připojila bahenní zimnice. Chinin k dispozici není. Pak si jeden z nich vzpomene. Na břehu jezera rostou vrby. Jejich kůra může chinin trochu nahradit. Musíme ji okamžitě přinést.

Ten příběh dopadne dobře, to jistě ví každý, kdo si někdy přečetl Tajuplný ostrov. Kapitán Nemo, který je zde na odpočinku, donese za minutu dvanáct krabičku chininu a piráty usmrtí elektrickými střelami. Nás však bude zajímat ta vrbová kůra, které má souvislost i s našimi lidovými, velikonočními zvyky. Konkrétně na Zelený čtvrtek. Ne, nebudeme probírat církevní liturgie, stačí jen vysvětlit ten přívlastek zelený.  Název tohoto pátého dne Svatého týdne vznikl zřejmě ze zkomoleniny německého slova Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag -zelený čtvrtek.

Jak na velikonočního beránka. Rady od profesionální valašské cukrářky

V některých oblastech naší země bývalo ještě donedávna zvykem, se na zelený čtvrtek nejen se umývat v ledové vodě, což měla být prevence proti různým nemocem, ale také i polykat kočičky. Tím nemyslím ta roztomilá, čtyřnohá stvoření, nýbrž jehnědy vrby jívy. Na velikonoce nebyly pochoutkou jen pro včeličky, ale i pro děti, kterým se příliš nechtělo, ale zvyk je zvyk. Nebyl to až takový nesmysl. Ani pohanská pověra. Byla to ozvěna z časů, kdy byl člověk spjat s přírodou mnohem více než dnes. Příroda uměla člověka usmrtit, ale také i vyléčit. Nebyla krutá a člověku dávala šanci, pokud on nesložil ruce do klína a snažil se.

Istanbulská úmluva nezakazuje Velikonoce ani nemaže rozdíly mezi muži a ženami. Mýty a skutečnost!

Vrbová kůra totiž obsahuje alkaloid salicin, základ syntetických antipyretik, látek, které snižují horečku, potlačují zánět, a zmírňují bolest. Účinky odvaru z vrbové kůry znal už Hippokrates, věděli o nich Severoameričtí indiáni, Keltové, Germáni a nepochybně i Slované. Objev zapadl a byl znovuobjeven až v roce 1763, anglickým reverendem Edwardem Stonnem. V devatenáctém století proběhl intenzívní výzkum tohoto alkaloidu. Izolovaný, čistý preparát byl příliš hořký a jeho dávkování muselo být, vzhledem k vedlejším účinkům, opravdu odvažováno na lékárnických vahách. Bylo nutné najít přijatelnější, příjemnější řešení.  Chemici celé Evropy pracovali, vymýšleli, kombinovali i upravovali. Dlouhých sedmdesát let to trvalo, když na úsvitu dvacátého století, přesně 6. 3. 1899 byla patentována látka s názvem Aspirin. Nejstarší, synteticky připravený lék vůbec. Jules Verne mohl být spokojen. Jeho literární hrdina, novinář Gedeon Spilet, který si tehdy na vrbovou kůru vzpomněl, se určitě nemýlil.

Dnes, 09:28
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Dnes, 08:51
Na přelomu tisíciletí vzrušovaly Pražany nálezy rozřezaných částí mužského těla nejdříve ve vinohradských popelnicích a...
Dnes, 06:51
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:51
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských...
Včera, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Včera, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Včera, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Včera, 11:23
Těch deset mladých lidí, kteří naštěstí neměli hluboko do kapsy, vyřešilo problém s morovou nákazou...
Včera, 10:57
Pracovníci brněnského Ústavu archeologické památkové péče odkryli v katastru Mutěnic na Hodonínsku část velkomoravské vesnice....
Včera, 10:25
Žáci prvního stupně základních škol v celém Česku se dnes vrací k normální výuce ve...
Reklama