Jiná země, jiné podmínky. Co musíte splnit před vstupem do přímořských destinací?

23.6.2021
Simona Knotková

Chorvatsko

Jak jsme vás již informovali v předchozím článku, vstup do oblíbené jadranské destinace je stejný jako před pandemií. Vedle příjezdového formuláře si tak vystačíte pouze s platným cestovním dokladem. Bez omezení se neobejde cesta domů, pro kterou je vyžadován certifikát o provedeném či dokončeném očkování, potvrzení o prodělané nemoci, nebo antigenní či PCR test.

Do Chorvatska jezdí statisíce Čechů. Proč Jadran tolik milujeme?

Bulharsko

Ještě pohodovější cestování si užijí turisté, kteří letos zamíří do Bulharska. Země po českých občanech nevyžaduje žádné dokumenty potvrzující bezinfekčnost ani příjezdový formulář. Díky nízkému riziku nákazy není třeba si tyto materiály opatřovat ani při návratu do ČR.

Egypt

Před vstupem na egyptské území je třeba vyplnit prohlášení cestovatele a předložit negativní PCR test, který je maximálně 3 dny starý. Povinnost testování se netýká dětí do 6 let. Každý cestující musí mít dále uzavřené zdravotní pojištění. Po příletu na letiště se měří teplota. Připravit byste si také měli vízový poplatek v hodnotě 25 dolarů (cca 533 korun), který se platí přímo na letišti. Nařízení se týkají všech včetně očkovaných.

Pro návrat do České republiky je požadován příjezdový formulář, certifikát o očkování, nebo negativní PCR test, a to nejdříve 5. den po návratu. Do té doby je třeba být v samoizolaci.

Itálie

Itálie chce po českém turistovi splnění tří podmínek – potvrzení o očkování, testu, nebo prodělané nemoci, vyplněný formulář PLF a nahlášení svého příjezdu místnímu zdravotnickému zařízení ASL. Očkování se uznává pouze dokončené, v jiném případě je třeba maximálně 2 dny starý test v anglickém nebo italském jazyce. Od 1. července už nebude stačit jeho papírová forma, ale potřeba bude digitálního certifikátu EU. Digitálním certifikátem EU cestovatel potvrzuje i prodělanou nemoc. Děti do 6 let test podstupovat nemusí.

Nezletilí mohou být zapsaní v jednom PLF formuláři společně s doprovázející osobou. Po vyplnění formuláře dostane cestující svůj jedinečný QR kód, který je povinen ukázat před vstupem do dopravního prostředku. Čestné prohlášení je možné použít pouze ve výjimečných případech.

Příslušné ASL, na kterém je třeba se nahlásit, najdete zadáním ASL do vyhledávače a místa ubytování (ve větších městech napište ulici). Hlášení proveďte telefonicky nebo emailem, posílání dalších dokumentů není vyžadováno. Kvůli přetíženým linkám se uznává i prokázání neuskutečněného hovoru nebo poslání emailu. Některé regiony poskytují také formuláře k nahlášení online.

Po příjezdu do Itálie si hlídejte přechod mezi jednotlivými regiony, bez udání nezbytných důvodů platí zákaz mezi oranžovými a červenými oblastmi.

Zcela volný je poté návrat do ČR, k němuž si cestovatel nemusí nic pořizovat.

Egypt? Řecko? Itálie? Kanáry? Pro nejkrásnější vzpomínky stačí jít často za humna, stejně jako tenkrát…

Řecko

Osoby starší 18 let jsou před vstupem do Řecka povinny vyplnit elektronický formulář (PLF). Osoby starší 12 let musí doložit doklady o své bezinfekčnosti nebo o ukončeném očkování. Po příjezdu do Řecka je třeba počítat s možným kontrolním rychlotestem. V případě pozitivního výsledku je nutná desetidenní karanténa v určeném hotelu.

Po návratu do ČR je třeba doložit očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělané nemoci.

Španělsko

Španělsko od českých turistů vyžaduje vyplněný příjezdový formulář. Potvrzení o bezinfekčnosti není vyžadováno, je však možné, že některé letecké společnosti ho budou chtít. Pokud se přepravujete pozemní dopravou, nepotřebujete ani příjezdový formulář, ani žádné další potvrzení.

Španělsko se řadí mezi země s vysokým rizikem nákazy, a proto je třeba si pro návrat do ČR vyřídit veškerá potvrzení a testy. Povinností je také příjezdový formulář.

Tunisko

Pro vstup na území Tuniska si pořiďte certifikát o dokončeném očkování, negativní PCR test, nebo potvrzení o prodělané nemoci. Na místě se rovněž provádí namátkové rychlotesty. Každý cestující má povinnost vyplnit příletový formulář. Podobné podmínky včetně příjezdového formuláře je třeba splnit také po návratu do ČR.

Turecko

Také Turecko po vás před vstupem bude chtít klasiku v podobě testu, potvrzení o očkování nebo o prodělané nemoci a příjezdový formulář. Z této povinnosti jsou osvobozeny děti do 6 let. Ty stejné dokumenty a příjezdový formulář si nachystejte také na cestu zpět.

Detailnější a aktualizované podmínky k cestám do jednotlivých destinací najdete na vládním Covid Portálu.

Zdroj: Covid PortálNepřehlédněte