Kamarád kaktus. Jak se starat o tuto exotickou rostlinu?

Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ někdy trvá měsíce, někdy i roky, ale odměna v podobě zářivých květů stojí za to.

Glochidy dokážou pozlobit

Kaktusy pocházejí z amerického kontinentu. V současné době rostou po celém světě, ale nejvíc jich najdete i nadále v Americe, hlavně v Mexiku, Argentině či Bolívii. Vyskytují se v tropických deštných pralesech, v nížinách, vysokých horách, stepích, polopouštích i suchých pouštích. Škála je neuvěřitelně rozmanitá – od kulatých, sloupových, s měkkými či tvrdými ostny, od úplně malých až po několikametrové.

Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5-10 stupňů Clesia. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 stupňů Celsia a většinou nepotřebují zimní klidové období.

Aby květiny ve váze dlouho vydržely

Nejen kaktusáře dokážou pozlobit malé trny, kterým se říká glochidy. Mají na koncích zpětné háčky, ty se při doteku zaseknou v kůži a jdou velice obtížně vytáhnout. Najdete však i druhy, které jsou téměř bez trnů.

Nesnášejí mráz

Kaktusy jsou nenáročné a velmi vděčné rostliny. Abyste se mohli těšit z jejich pichlavé krásy, dopřejte jim přímé sluneční světlo na parapetu oken, která vedou na jih, západ a východ. Usaďte je tak, aby byly v nejbližší blízkosti skel. Nezapomeňte rostlinky pravidelně otáčet, aby rostly rovně a nenakláněly se za sluncem, a nabídněte jim dostatek čerstvého vzduchu, ale bez průvanu. V létě jim bude svědčit pobyt na balkoně či terase.

Je-li chladno a delší dobu neprší, mají rostliny růstovou pauzu. Zažít zimovat byste měli kaktusy zhruba v říjnu, aby plynule prošly přirozeným klesáním teplot. V zimě chlupatým kráskám prospěje chlad, mohou být na světle i ve tmě. Většině druhů svědčí teploty kolem 8-12 stupňů Celsia. Nebojte se je umístit do sklepa, na společnou chodbu v domě nebo do střídmě vytápěné ložnice. Chraňte je před mrazem, většinou ho nesnášejí.

Lahodné kiwi lze vypěstovat i v našich zeměpisných podmínkách

Nezalévejte nadměrně

Období přirozeného, zdravého růstu začíná na jaře, pokračuje v létě a končí během podzimních měsíců. První zálivku po zimě rostlince dopřejte ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trn. Až teplota vzduchu stoupne nad 18 stupňů Celsia, substrát v květináčích je suchý, začněte mírně zalévat jedenkrát týdně. Během letních dnů kaktusům svědčí teplota od 20 do 30 stupňů Celsia. Zalévat potřebují kaktusy hlavně v červnu až srpnu, ale vždycky až po vyschnutí substrátu. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká, s malým obsahem vápníku a soli, ideálně dešťovka.

Nepanikařte a nepřidávejte zálivku ani během veder uprostřed léta, kdy pichláčky přestanou růst. Nejčastějším problémem je právě nadměrné zalévání. Zalévejte jednou týdně nejlépe ráno nebo navečer, a to raději jedno důkladně než často a mírně. Rostliny zalévejte vždy z vrchu, substrát provlhčíte a nechte odtéct vodu, kterou pak hned vylijte z misky pod květináčem.

Medvědí česnek, léčivka plná vitamínů. Můžete ho vypěstovat i doma

Raději plastový květináč

V zahradnictvích a hobbymarketech pořídíte namíchaný substrát určený pro pěstování kaktusů a sukulentních rostlin. Většinou je tvořena určitým poměrem tzv. světlé a tmavé rašeliny, písku a jílovitých minerálů.

Substrát musí být dobře propustný a vzdušný, s dostatečným obsahem písku a drobného štěrku. Příprava té správné pěstební směsi je trochu alchymie, co kaktusář, to jiný recept. Někdo do substrátu přidává kamínky, jiný antuku, další jehličí či mletou pemzu. Vhodná zemina by měla být především dostatečně propustná a měla by obsahovat všechny důležité základní živiny – dusík, fosfor, draslík a nejdůležitější stopové prvky. Pokud si chcete vytvořit vlastní substrát, můžete vyzkoušet tento návod: smíchejte třetinu štěrku či písku, třetinu rašeliny a třetinu proleželé zahradní zeminy.

Rostliny jako funkční dekorace. Zelené stěny nejsou jen designový doplněk

Jaký květináč zvolit?

Chlupaté krásky sázejte do květináčů, které budou svým objemem jen nepatrně větší než je stonek samotné rostliny. Substrát pak nevysychá tak rychle a rostlina rychleji prokoření. Dno květináče vysypejte třeba drobným štěrkem, drenáž se postará o zdravé kořeny. Raději volte květináč z plastu než ten z pálené hlíny. Plastový udrží déle vláhu substrátu.

Hnojivá zálivka stačí maximálně třikrát do roka během vegetačního období, nikdy však na prudkém slunci i při vysušené zemině. Přesazujte na jaře nebo v létě, během stagnace růstu. Než kaktus zasadíte do nového substrátu, nechte kořeny na vzduchu několik dní zaschnout. První zálivku proveďte za čtrnáct dní po přesazení.

Včera, 14:19
Zemědělský ústav opět zachytil škodlivé organismy v osivu paprik z Číny. Můžou způsobit zničení celé...
Včera, 14:10
V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Informace o několika podezřeních...
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Déjà vu je velmi zvláštní, prchavý pocit, že se opakuje něco, co se už kdysi...
Včera, 12:47
Francie poskytne Česku k polovině března 100 tisíc dávek vakcíny proti covidu-10 od firem Pfizer/BioNTech. Babiš...
Včera, 12:00
Mnohé domácí či zahraniční výzkumy potvrzují, že seniorky a senioři mají své intimní a sexuální...
Včera, 11:15
Největší vojevůdci v dějinách lidstva se bohužel nehodnotí zejména z toho hlediska, zda bojovali za...
Včera, 10:40
Prodeje léků na předpis v českých lékárnách a nemocnicích loni činily 71 miliard korun, což...
Včera, 09:40
Podle odborů automobilky Škoda Auto je v tuzemských závodech Škody celkem 684 nakažených koronavirem. Jde...
Včera, 09:21
Při rýmě a bolesti v krku nemusíte hned kupovat drahé léky. Zkuste nejdříve bylinky, které...
Včera, 04:37
Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou...
Reklama