Kamenný most v Písku. Stavba, která zmizela a náhle se znovu objevila

Kamenný most v Písku jako součást Zlaté stezky nechal vystavět král Přemysl Otakar II. O tuto dnes výjimečnou stavbu o 7 obloucích a 6 pilířích se postarala písecko-zvíkovská stavební huť. Výstavba mostu byla zahájena ve druhé polovině 13. století, kolem roku 1263, most je tedy ještě bezmála o 100 let starší než ten pražský. V roce 2002 při povodních „zmizel“ a při opadu vod se znovu objevil.

Kamenné středověké mosty jsou unikátní. Budování takovýchto masivních kamenných krasavců bylo ve středověku vzácné. Nákladné i obtížné. To pro nesnadnost výstavby oblouků při ještě tehdy nevyspělé stavební technice. A tento most pochází teprve z doby „krále zlatého a železného“. Dokládají to kamenické značky na kvádrech shodné s těmi, které byly zjištěny na dalších stavbách v Písku. Most i ostatní důležité stavby ve městě (hrad, hlavní kostel, dominikánský klášter, rychta) jsou dokladem výrobní činnosti královské písecko-zvíkovské stavební huti. První písemná zmínka o mostě spadá do roku 1348, do doby vlády Karla IV. Přes most v té době vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy. Do Čech se po ní přepravovala sůl, drahé látky, víno, koření; do Bavorska obilí, slad, med a ryby.

Kamenný most v Dobříši byl prohlášen památkou

Most měl věže jako ten Karlův

Oblouky jsou usazeny pevně na pilířích, které mají směrem k jihu proti otavskému proudu  klínovitý tvar s ostrým břitem. Na obou koncích se navíc kdysi v historii tohoto mostu nacházely obranné věže.  Tak jako Karlův most i  písecký Kamenný most  musel čelit mnoha povodním a byl mnohokrát rekonstruován v letech 1720, 1860, 1901 a po roce 1945. Povodeň 1767 však levobřežní věž strhla a poškodila také dva oblouky, takže sedmý oblouk je nový z roku 1767, při následné opravě mostu oblouky nahradil pouze jediný segmentový od stavitele Jana Wircha. V roce 1825 zbourali kvůli poškozené statice i věž pravobřežní. Na stavbu byly použity kvádry z povltavské žuly. Pilíře dávní stavitelé vyrobili v tzv. stavebních jímkách na suchu.

Druhý nejvyšší kamenný most ve střední Evropě slouží už 118 let. Víte, kde je?

Most je dlouhý 109,75 m, široký 6,25 m a výška nad hladinou je 6 m. Na návodní straně je pět ledolamů, které most chrání před ledem i plovoucími kmeny stromů.
V 18. století bylo zábradlí mostu osazeno barokními sochami světců. Od roku 1998 jsou na mostě kopie plastik, originály byly uschovány v expozici Prácheňského muzea v Písku. Od roku 2007 se most, který byl vyhlášen národní kulturní památkou v roce 1989, jmenuje Kamenný.

Nejstarší ve střední Evropě?

Za nejstarší most v Evropě je považován římský akvadukt Pont du Gard v Nimes, ve Francii (vznikl 19 let př.n.l.). Ve světě je to klenutý most Zhaozhou, Hebei, v Číně (vznikl v roce 605). Pokud jde o klasický kamenný klenutý most v Evropě, pak prvenství mají dvě města, italské Rimini s mostem z roku 20 našeho letopočtu a německé město Řezno s mostem z roku 1135-1146. Ten je považován za nejstarší ve střední Evropě. A hned druhý nejstarší máme my, v Písku. Zároveň je 8. nejstarším mostem ve světě a 6. nejstarším mostem v celé Evropě. V Čechách je nejstarším mostem.

Adolf Loos je hvězda světové architektury. Co o něm možná nevíte?

Písek, město mostů

V Písku mají mosty hned čtyři a lávek šest, další byla postavena v roce 2018. Jelení a dnes Kamenný most je ten nejstarší, ale  v lepším stavu než třeba některé mosty novější. V letech 1996-1998 prošel rekonstrukcí, ale 4 roky nato byl poničen další povodní. „Zmizel a zas se objevil,“ jak říká historie, a povodni zvládl, ale byl částečně znovu opravován. Pak se o opravy přihlásily další mosty, a to most v ulici Budějovické, Jiráskův a Nový most. Není divu, vždyť  Písek je „městem mostů“ a Písečtí jsou rádi, že právě tady mají druhý nejstarší most ve střední Evropě. A vezme-li se v úvahu, že je  zachován kompletněji jeho původní stav než u mostu v Řezně, pak je to most co do autentičnosti „skoro první“.

 

Dnes, 08:59
V oknech Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku bude od úterý k vidění výstava O...
Dnes, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
Včera, 15:35
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Včera, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Včera, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
17.1.2021
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
17.1.2021
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
Reklama