Komplexní posilování středu těla je zásadní i pro správnou chůzi. Ať tělo netrpí

8.7.2020
Zaz

Zajímavé je, že střed těla potřebujeme prakticky u každé naší činnosti. Jsou to opravdu běžné věci jako sezení, chůze, běh, ale i třeba to, když se převalujeme ve spánku. Jeho posilování však polovina lidí podceňuje a další na něj neberou zřetel, protože to někdy bolí, a protože to znamená běh na dlouhou trať.

My se ale nedáme a komplexně ho posílíme. Přitom je dobré mít na mysli, že musíme provádět cviky, díky kterým budeme odolávat extenzi (určitému napínání svalů), rotaci a laterální flexi (Boční pohyb páteře anebo středu, také úklon či lateroflexe. Též známa jako boční flexe).

Pokud se více věnujeme cvičení, pak je pro nás střed těla ještě o něco důležitější, neboť to, jak je posílený, rozhoduje také o tom, jestli se při tréninku máme šanci zranit či nikoli. To ale může fungovat i v naprosto běžných situacích.

Pokud nemáte pevný střed těla, můžete trpět, třeba bolestí zad. Zpevněte se

Odolávání extenzi páteře – posilování vzpřimovačů

V tomto případě můžeme provádět variace následujících cviků. Neznamená to, že cvičením strávíme hodinu, mělo by se jednat o pár minut , ale každý den.

Plank (prkno), body saw, TRX, walkout, rolování na míči.

V případě prkna trénujte tak, abyste vydrželi alespoň minutu. Bude-li to na vás časem málo, tak si samozřejmě můžete přidávat.

Občas zajít na TRX také není od věci, ať máte co nejpestřejší škálu pohybů.

Body saw je cvik, kdy jsme v prkně a lehce se vytahujeme dopředu a dozadu. Existují k tomu i speciální podložky pod nohy, ale ty v podstatě nepotřebujeme.

Rolování na gymnastickém míči je pak asi nejsnazší, pokud tedy míč máte. Umístíme jej pod záda – možno i pod břicho – a rolujeme.

FOTO: Cvičení

Cvičení - břichoCvičení - břichoCvičení - cvičeníCvičení - cvičeníCvičení - cvičení
Další fotky
Cvičení - cvičení

Dále je nutno provádět cviky na odolávání laterální flexi, čímž se snažíme zabránit tělu, aby se ohýbalo do stran.

V tomto případě nám pomůže plank stranou, nošení jednoruč a mrtvý tah stranou, což je, kupodivu přinesení nákupu bez položení nebo toho abychom ho prohazovali z ruky do ruky. Musíte si ale pamatovat, kterou rukou jste nesli, abyste si příště procvičili i druhou. Nebo je možná druhá varianta, rozložení nákupu do obou rukou.Nepřehlédněte