Koronavirus dostává rybáře do problémů, Čechům ale vánoční rybu nezdraží

8.12.2020
Jan Štoll

„Ceny budou obdobné jako vloni, producenti se neuchylují ke zdražování, ponechávají ceny na úrovni loňského roku. Samozřejmě záleží na obchodnících, kde jsou různé marže a také v závislosti na prodejním místě. Cena by se měla pohybovat v rozmezí zhruba 70 až 120 korun za kilogram živé ryby,“ říká ředitel Rybářského sdružení ČR Michal Kratochvíl.

Oproti jižním Čechám si tak například Pražané za dovezenou rybu u prodejce připlatí.

„Na sádkách bude ryba samozřejmě nejlevnější. Čím delší doprava a nárůst logistiky a lukrativnost prodejního místa, tím dražší ryba,“ dodává.

Ryb bude na Vánoce dostatek, kapr zdražovat nebude

Pro chov ryb byl letošní rok příznivý, rybáři ujišťují, že bude ryb na vánočním trhu dostatek a namrzlé kádě prodejců tedy nebudou poloprázdné.

„Na tuzemský trh bude ryb dostatek, tyto ryby jsou vyloveny, nyní sádkovány a připraveny na rozjetí vánočního tuzemského prodeje,“ potvrzuje ředitel Kratochvíl.

Předloni totiž sucho decimovalo nejen zemědělce, ale i populace rybníků, loňská sezona byla pro rybníkáře příznivější.  Do té letošní pak zasáhl koronavirus.

Jak se chovat k vánočnímu kaprovi? Odborníci radí: Nenoste jej v igelitce a nepouštějte do řeky

„Ovlivnil výrazně, ale nikoliv tuzemský trh, kdy prodejny s rybami mohly zůstat i na jaře i nyní otevřeny a lidé se naučili pro ryby chodit, letos se prodalo o něco více ryb v tuzemském maloobchodním prodeji než v jiných letech. Svůj podíl může sehrát i pozitivní zdravotní vliv konzumace ryb na posílení imunity lidského těla,“ říká Kratochvíl.

Rybáře by ale jenom tuzemský trh neuživil, téměř polovina ryb je proto vyvážena do okolních zemí, kde je o kvalitní Českou rybu zájem. Jenže zavřené hotely a restaurace v zahraničí se podepsaly na vývozu.

„Export ryb je na tom v důsledku nemoci covid-19 a s tím přijatými restriktivními opatřeními v zahraničí špatně,“ uvedl ředitel svazu.

Na rybáře tak tvrdě dopadají omezení spojená s koronavirem přijaté v Německu, Polsku, ale i Rakousku, Slovensku, Francii, Rumunsku, Srbsku a dalších zemích.

Stejně jako kapr a stromeček nemůže na Vánoce chybět Česká mše vánoční. Poprvé zazněla v kostelíku Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále

„Naši rybáři ročně vyvezou zhruba 10 až 12 tisíc tun ryb do zahraničí. Největší odbyt bývá na Vánoce a pak hned na Velikonoce. Letošní Velikonoce se vyvezl zlomek objemu ve srovnání s předchozími lety, Vánoce dopadnou možná i hůře, nyní se vše rozhoduje v posledních dvou týdnech a situace není úplně příznivá,“ dodává Kratochvíl.

„Některá rybářství nelovila všechny rybníky, protože nejsou objednávky ze zahraničí nebo jich je omezeně. Takže pokud to shrnu, na tuzemský vánoční prodej je ryb dostatek, pro export jich je přebytek, který je držen v rybnících, které se dají ještě alespoň částečně dolovit a pokrýt tak případný nárůst poptávky ze zahraničí na poslední chvíli,“ říká Kratochvíl.

Jak letošní rok pro rybníkáře nakonec dopadne si tak Kratochvíl netroufá odhadnout.Nepřehlédněte