Krvelačná zrůda Mínotaurus. Co stojí za jeho zvláštní genetikou?

Už několik tisíc let hledí egyptská sfinga do pouště. Možná, že to tehdy do pouště nebylo, ale to je vedlejší. Ženská hlava a lví tělo. Krvelačná zrůda Mínotaurs, mužské tělo, býčí hlava. Požírá lidské oběti, dokud ji nezahubí řecký hrdina Théseus. Kentauři. Napůl koně, napůl lidé. Jeden z nich byl dokonce vychovatelem dalšího hrdiny, siláka Hérakla. Báje, mytologie, pohádky. Existovali opravdu jen v lidské fantazii?

Útočící monstra. Necítí bolest, necítí únavu. Růžový sen zelených mozků této planety. Zrodil se v nich ve chvíli, kdy se vědci začali bohu dívat přes rameno, a zajímat se o jeho pracovní postup při aktu stvoření. První kapitoly této kuchařky už jsou zmapované, nicméně její nový čtenář se v ní ještě zcela neorientuje. Snad podle ní uvaří čaj, na nedělní oběd to však ještě rozhodně není. Možná, že by to dopadlo tak, jako když kočička s pejskem vařili dort. Položme si tedy tu hlavní otázku. Mohli existovat, či mohou existovat kříženci zvířat a lidí? První zaklepání na dveře přišlo v roce 1953, kdy byla objevena struktura DNA, jako dvoušroubovice. Na počátku let šedesátých, byl objeven univerzální genetický kód, který je společný všemu živému na této planetě a vědci začali luštit genetické, technické výkresy na člověka. Už jsou rozluštěné.

České myši a vědci odhalují vady DNA při tvorbě spermií

Ostrov doktora Moreaua, film z roku 1977, který jako dokonalý horor působil divákům příjemné mrazení v zádech, už není jenom fikce. Působí mrazení znovu. Co kdyby? Vraťme se o více než jedno století nazpět. Tentokrát do carského Ruska. Ten pán byl profesorem biologie a vybral si zajímavý směr práce. Problematiku inseminace a mezidruhového křížení. Jmenoval se Ilja Ivanovič Ivanov (1870-1932). Získal si renomé a úctu učeného světa tím, že dokázal inseminací klisen jediným čistokrevným hřebcem, vypěstovat několik set identických hříbat. Pan profesor se rozmáchl ze široka. Což takhle zkusit mezidruhové křížení primátů a lidí? Vyrobit tupé tvory, bez citu a emocí, třeba na těžké práce v dolech? Zpočátku zněl potlesk. Pak přišla revoluce a nový stát nepotřeboval na práci tupé tvory. Naopak, v těch nejhorších podmínkách pracovala nebezpečná inteligence. Nicméně pan profesor pokračoval. Muž a šimpanzice, žena a orangutan. Příroda se bránila a pokusy selhávaly. Začátkem třicátých let se pan profesor znelíbil jednomu velmi mocnému muži a měl být odstraněn. Naštěstí k tomu nedošlo, ale s experimenty v této oblasti byl definitivní konec.

Člověk podle něj nebyl stvořen, ale vyvinul se z opice. Revoluční Darwinova teorie změnila svět

Věda však kráčí mílovými kroky, a jak už to bývá, etika za ní cupitá daleko pomaleji. Pěstování kmenových buněk lidí, v buňkách zvířat. Získat z nich lidské orgány a vrátit je do těla nemocného člověka. Bez rizika, protože ty játra, či srdce budou z jeho kmenových buněk, z jeho genetické informace, takže imunitní reakce toho původního, lidského těla odpadá. Z vajíčka zvířecí samice se odstraní buněčné jádro a vloží se jádro buňky člověka. Proces bude nastartován. Po získání kmenových buněk bude tento tvor usmrcen. A jsme u jádra problému. Co když nebude usmrcen? Co když si někdo někde řekne, nač se piplat s kmenovými buňkami? Počkám, až to prase dospěje a pak svému pacientovi předám jeho dorostlé, funkční srdce. Pohádka nebo nesmysl?

Lysenko zavedl sovětskou biologii do říše bludů a šíleností. S vírou v zářné zítřky, které se jaksi nedostavily

Píšeme rok 2021. Experimenty pokračují. Co třeba za deset let? Že to nikdy neudělá? Střelný prach se při svém objevení používal jen na ohňostroje. Neuplynula dlouhá doba a člověk přišel na to, že ten prach lze nacpat do dělové hlavně. Představte si prase s lidským mozkem. Myslím to skutečné, fyzické. Když ho usmrtím, nebude to vražda? Výzkum je jistě důležitý, nutný a chvályhodný. Nicméně varovná kontrolka by měla svítit. Aby se mýty nestaly skutečností.  Abychom kvůli tomu nemuseli v budoucnu přepisovat trestní zákoník.

Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 10:00
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Dnes, 06:59
Lidé ve věku 60 let až 64 let se mohou začít přihlašovat k očkování proti...
Dnes, 06:40
Valašská obec Prlov se během druhé světová války stala svědkem hrůzostrašných událostí. Ač se o...
Včera, 15:35
Česká republika zastropuje počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze podle současného stavu na české...
Včera, 14:43
Pro tvorbu malíře Karla Liebschera byl typický výběr scenérií, harmonie, důraz na technickou dokonalost i...
Včera, 14:12
Tuzemští dopravci dál posilují svůj provoz. Další vlakové spoje vrátí na železnici RegioJet, který plánuje...
Včera, 13:55
Znovuotevírání obchodů a služeb nesmí podle ministerstva školství předběhnout návrat dětí do škol, který vláda...
Reklama