Kryštof Harant a jeho hudba. Populární skladatel pozdní renesance

Letos uplynou čtyři staletí od popravy českých pánů na Staroměstském náměstí a tak si přeci jenom zaslouží více, než jednu zmínku. Třeba Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Jeho putování do Svaté země se stalo legendou. Těch legend bylo pochopitelně více. Třeba jeho dělostřelecké umění, při kterém se při ostřelování Vídně třásl rakouský císař strachy. A nejen to, pan Kryštof Harant měl i jiné noty ve svém rejstříku. A to doslova.

Bylo mu dvanáct let, když byl otcem poslán do světa. Ne, neděste se. Bylo to za humny. Tyrolský Innsbruck opravdu není daleko. Centrum renesance ve všech směrech. Ferdinand II. Tyrolský, bývalý místodržitel v Praze, poskytl mladíkům z mnoha zemí možnost obrousit se v mravech šlechtice a samozřejmě také v tom, co patřilo k bontonu té doby. Pochopitelně, nikoliv za hubičku, ale mladí pánové si mohli být jisti, že budou v dobrých rukách učitelů věd i umění. Nejen řečtí a latinští klasikové, ale i šerm, jízda na koni, tanec, společenské chování a v neposlední řadě hudba. Hudba, která mladíka oslovila a které se pak bude věnovat po dlouhá léta a co se kvality týče, na profesionální úrovni.

Kryštof Harant a jeho cestopis. Znáte příběh této zajímavé osobnosti?

Druhá polovina šestnáctého století, to už byla i v hudbě doba renesanční. Hudba přestávala hledět pouze k nebi a vrátila se na zemi, mezi lidi. Církevní témata se pochopitelně zhudebňovala dál, ale už se neztrácela kdesi ve výškách, pod chrámovou klenbou. Ani Harant se jim nevyhýbal, vlastně skládal jenom církevní skladby, ale takové, které lidem Boha vracely, nepůsobily strach a pocit nicotnosti. Největší hudební kapelou v té době byla ta, kterou vlastnil pan Vilém z Rožmberka a později jeho mladší bratr Petr Vok. Vznikla v Českém Krumlově, v roce 1552. Roku 1600 se přestěhovala do Třeboně. Pro historiky je velmi zajímavý dokument se srpna 1610, inventarium librorum musicorum, kde je vyjmenováno 174 hudebních nástrojů. To už je opravdu pořádný orchestr. Zanikl v roce 1622. Bylo to téměř symbolické. Čas hudby skončil a nastala doba, kdy se třicet let hrálo na úplně jiné nástroje. Tak jako pokaždé v dějinách, i tehdy platilo, inter arma silent musae, tedy, že ve válce múzy mlčí.

Ferdinand II. Tyrolský byl trochu jiný Habsburk. Co možná nevíte o tomto arcivévodovi

I na Pecce byl orchestr. Možná ne tak honosný jako v Třeboni, ale rozhodně nikoliv neznámý. Zhudebněná katolická liturgie, tak jak ji slyšel, jako student, od holandských, italských a německých mistrů. Jedna ze skladeb, Missa quinis vocibus, byla dokonce objevena v rukopisné formě, v knihovně ve Vratislavi, až v roce 1905. Objevil ji tam, později nepříliš populární Zdeněk Nejedlý. Nebyly to však jenom skladby. Byl i velmi dobrým zpěvákem. Konfiskační seznam jeho hudebních nástrojů byl opravdu dlouhý. Pan Harant učinil krátce před stavovským povstáním nešťastné a osudové rozhodnutí. Byl ješitný a toužil po poctách, kterých se mu od císaře Matyáše nedostalo. Byl sice v roce 1614 vyslán do Španělska, vrátit Řád zlatého rouna, z pozůstalosti císaře Rudolfa I, to však jeho ambice nijak neuspokojilo. Protestant by takovým úkolem zcela jistě pověřen nebyl, takže Harant byl ještě v roce 1614 katolíkem. Konvertoval k evangelictví, protože se domníval, že si tím polepší.  Nepolepšil. Paradoxem je fakt, že byl popraven v době, kdy se v některých pražských katolických kostelích hrály jeho skladby.

 

Dnes, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Dnes, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Dnes, 10:04
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Dnes, 09:28
Máte sedavé zaměstnání, nesportujete nebo máte nadváhu? Potom vám dost možná hrozí trombóza. Její příznaky...
Dnes, 08:51
Na přelomu tisíciletí vzrušovaly Pražany nálezy rozřezaných částí mužského těla nejdříve ve vinohradských popelnicích a...
Dnes, 06:51
Ode dneška už sportovci a lidé při cvičení nebo zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských...
Včera, 20:34
V zoologických či botanických zahradách budou od 24. května přístupné i vnitřní pavilony, schválila to...
Včera, 18:40
Původně zubař a později jeden z nejslavnějších českých vědecko-fantastických spisovatelů byl ve své době zjevením....
Včera, 13:50
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 11:39
Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička rezignoval. Hnilička byl pod tlakem od ledna, kdy...
Reklama