• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Labutě před koncem života zpívají. Víte ale, co to doopravdy znamená?

  17.12.2018
  P98

  Rčení „Labutí píseň“ slyšel už každý z nás. Je pravda, že většina lidí ví, co tohle ustálené slovní spojení znamená, ale napadl vás někdy pravý význam? Opravdu labutě již k brzkému konci zpívají? A jak vůbec rčení vzniklo?

  Nejprve si vysvětleme význam. Rčení znamená v podstatě označení posledního dobrého výtvoru nebo velkého vystoupení aktéra, ať již v umění, architektuře, sportu a dalších činnostech. Někteří to pojí i s posledním vypětím sil před jasnou smrtí. To je ovšem poněkud mylný dojem. Rčení se pojí právě k onomu dobrému výtvoru, či výkonu týkající se uměleckého rázu.

  Symbol již od Keltů

  Ke krásným labutím tíhli již v antickém Řecku. Labuť je symbolem síly. Je to silové zvíře, ale zároveň symbolizuje krásu a ladnost. Je křehká, ale silná zároveň. Již Keltové pokládali za symbol odhodlanosti právě labuť.

  Podle řecké mytologie se labuť pojí s bohem Apollónem, kdy Apollón dostal od Zeuse/Dia krásný kočár, tažený labutěmi. Zeus se dokonce i sám proměnil v labuť. Právě i v řeckých bájích a pověstech lze nalézt několik odkazů na labutě. Ať je v tom už skryta již vysvětlená symbolika či nikoliv.

  VIDEO: Kdysi slavná Bílá labuť zeje prázdnotou, do „zázraku na Poříčí“ už lidé nakupovat nechodí

  I Češi na labuť nezanevřeli, a pokud nebereme v potaz oblíbené české: „Nebuď labuť, když jsi husa,“ tak lze najít i v kvalitní české literatuře zmínku.

  Například v Máchově Máji se na labuť odkazuje i samotný autor:

  „Neb můj též krásný věk, dětinství mého věk
  daleko odnesl divoký času vztek.
  Mrtvé labutě zpěv, ztracený lidstva ráj,
  to dětinský můj věk.“

  Kocháte se přítomností krásných labutí? Nekrmte je tedy vším, co máte po ruce

  I slavný malíř, vynálezce a myslitel Leonardo da Vinci poukazuje na symbol v svém citátu: „Labuť je bělostná, bez poskvrny; když umírá, sladce zpívá a zpívajíc končí svůj život.“

  Opravdová píseň

  Když teď opomineme umělecký a hluboký význam a přesuneme se do jiného odvětví a to zoologie, tak zjistíme, že jeden druh labutě se jmenuje labuť zpěvná. Ta by opravdu při umírání měla vydávat zvuky, které lidským uším znějí harmonicky.

  Díky kráse a půvabnosti, kterou labuť oplývá, jí bylo přiřazeno samotné souhvězdí labutě. Je to jedno z největších souhvězdí vůbec, a proto vám to bude určitě připomínat správný význam rčení „Labutí píseň“. Tedy, že někdo před smrtí vykonal něco opravdu významného a velkého.  Nepřehlédněte