• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Legendární vojevůdce si zamiloval vídeňský řízek. Vyplnil se osud, který Radeckému vyčetla z ruky cikánka?

  13.11.2018
  Fefík
  Další fotky

  Podle legendy si dal Radecký v 18 letech jako čerstvý kadet kyrysnického pluku věštit od staré cikánky z ruky. Ta mu údajně předpověděla skvělou vojenskou kariéru, ale také to, že sejde z tohoto světa jinou než vojenskou smrtí. Její předpověď se splnila. Radecký z Radče se stal vojevůdcem, ale nezemřel na válečném poli. Uklouzl na navoskované podlaze své rezidence v Miláně. Pádem si zlomil krček stehenní kosti a zemřel, jednadevadesátiletý.

  Radečtí z Radče (též Radetzky) jsou stará česká vladycká rodina, která později povýšila do panského a hraběcího stavu (1764). Původně sídlili v tvrzi Radeč severně od Nového Bydžova. Zmínky o nich se objevují ve 14. století. Václav z Radče působil v duchovních úřadech v Řezně, Olomouci a Praze a stal se pátým ředitelem staveb pražského Chrámu sv. Víta, pod jehož vedením byly položeny základy k chrámové lodi. Byl také iniciátorem přenesení ostatků svatého Vojtěcha do chrámu.

  Nejznámější člen rodu Josef Václav Antonín Radecký z Radče (1766 na zámku Třebnice na Sedlčansku – 1858 v Miláně) byl polní maršál a nejvyšší velitel rakouských císařských vojsk. Vynikl v bojích proti Turkům, Napoleonovi, účastnil se bitvy u Wagramu. Sestavil spojenecký plán bitvy u Lipska, velel rakouské armádě v Lombardsku a Benátsku. Podílel se na vojenských reformách a velel rakouským vojskům v bitvě u Custozzy, Mostary a Novary. V třiaosmdesáti letech porazil vojska sardinského krále.

  Co se nám líbí na Praze? Celé město, jeho architektura a atmosféra, shodli se členové legendárních Smokie

  Zbudování pomníku maršála Radeckého v Praze bylo iniciováno krátce po bitvě u Novary roku 1849, kdy Radecký porazil početně silnější sardinské vojsko, což vedlo k vítězství Rakouska ve válce a abdikaci sardinského krále Karla Alberta.

  Návrh pomníku nejprve naskicoval na zeď Akademie rakouský malíř prof. Christian Ruben (1805 v německém Trevíru – 1875 v Inzersdorf u Vídně) roku 1851.
  Sochařskou podobu mu vtiskli sochaři bratři Emanuel a Josef Maxovi. Autorem architektonického řešení, tedy podstavce včetně urbanistického začlenění pomníku do náměstí, byl první profesor architektury na Akademii výtvarných umění v Praze, architekt Bernhard Grueber (1807, Donauwörth, Německo – 1882, Schwabing, Německo)

  Legendární motorka Harley má v Praze vlastní fanklub. Vidět ji můžete v Národním technickém muzeu

  Pomník odlili (údajně z kovu ukořistěných děl sardinské armády) Jakob Daniel Burgschmiet a Christoph Lenz v Norimberku. Stavebníkem pomníku byla Krasoumná jednota, která byla součástí Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdce dnešní Národní galerie. Přestože přípravy pomníku se rozběhly už za maršálova života, jeho odhalení se už Radecký nedočkal, neboť zemřel v lednu 1858. Pomník byl odhalen právě před 160 lety, 13. listopadu 1858, za účasti císaře Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty.

  Pomník stál na dolním Malostranském náměstí v Praze v místech dnešního tramvajového ostrůvku proti tehdejší kavárně Caffé Radetzky (Malostranské kavárně); po zboření brány v Karmelitské ulici a zavedení koňské dráhy se musel asi o pět metrů přesunout.

  5 receptů, jak propašovat dýni do jídelníčku. Zkuste dýňový řízek, bramborák nebo hamburger

  Plastika byla tvořena kamenným podstavcem z leštěné žuly se čtyřmi bronzovými tabulkami se jmény bitev (Verona, Vicenza, Custozza, Novara) a bronzové sochařské části o výšce 676 centimetrů a váze přes 10 tun. Maršál Radecký je představován jako prostovlasý vojevůdce, rozkročený jako vítěze na kruhovém vypuklém štítu, s maršálskou holí v pravici a s vítězným praporem z válek o Lombardii. Kruhový štít po způsobu vojáků antického Říma nesou vojíni – představitelé vojsk a národů rakouské monarchie.

  Bratři Maxové, sochařské hvězdy poloviny 19. století

  Emanuel Max byl autorem sochy Radeckého, jeho bratr vytvořil sochy vojáků, nesoucích maršála na štítu. Josef Max (1804 v Janově u Sloupu – 1855 v Praze) tvořil ve 40. a první polovině 50. let spolu se svým mladším bratrem Emanuelem (1810 v Janově u Sloupu – 1901 v Praze) nejvýznamnější dvojici kamenosochařů – figuralistů.
  Josef Max navrhl a vytesal sochu Pražský student, hájící Karlův most před Švédy, která stojí v Karolinu, znám je také Pomníkem českých vojáků padlých v letech 1848–49 v podobě ležícího korunovaného lva, dnes umístěný v ohybu Chotkovy silnice. Bratři také – každý zvlášť – vytvořili několik soch pro Karlův most. Emanuel Max byl tak váženým sochařem, že byl roku 1876 povýšen do rytířského stavu s predikátem „von Wachstein“.

  Oběti nacistického a komunistického režimu připomíná pomník v zahradě Ztracenka

  Na svém místě stál necelých 63 let do května 1921, kdy byl rozebrán a uložen do Lapidária Národního muzea na Výstavišti.

  V posledních letech probíhá veřejná diskuse o přehodnocení historického obrazu Josefa Václava Radeckého z Radče a obnovení jeho pražského pomníku.
  Od přelomu tisíciletí se objevují úvahy o navrácení pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí.
  Loni při projednávání vítězného návrhu nové podoby náměstí na magistrátu úředníci města rozhodli vypustit pomník z projektové dokumentace, návrh ale stále počítá s vyhrazením místa pro případné budoucí obnovení pomníku.

  I Vídeň má svého Radeckého

  Jiný Radeckého jezdecký pomník byl vztyčen ve Vídni roku 1892 před císařským dvorním kostelem na náměstí Am Hof, od rakouského dvorního sochaře Caspara von Zumbusch, od roku 1912 stojí na vídeňské Okružní třídě (Ringstrasse).

  Český voják Švejk je světově proslulý. Kde všude najdete jeho sochy?

  Jako oslavu nositele Řádu zlatého rouna složil rakouský skladatel Johann Strauss starší proslulý Radeckého pochod.
  Maršál se objevuje v divadelní hře České nebe uváděné Divadlem Járy Cimrmana,
  maršál se ukázal i ve známém rakouském filmu Sissi z roku 1955 a jeho postava se vyskytuje i v prvním dílu televizního filmu Císařovna Sissi z roku 2009.

  Radecký a vídeňský řízek

  A kdo dočetl náš článek až na konec, dostane malý bonus. Víte, že podle vídeňské gastronomické tradice si Josef atd. Radecký v mládí oblíbil milánskou specialitu, telecí řízek, smažený ve směsi strouhanky a sýra. Jeho osobní kuchař tuto pochoutku přivezl do Vídně, vynechal strouhaný sýr a vznikl klasický vídeňský řízek v trojobalu.

  FOTO: Radeckého pomník

  Radeckého pomník - 1 wikuRadeckého pomník - 2 DSC02472Radeckého pomník - 3 DSC02462Radeckého pomník - 4 DSC02466Radeckého pomník - 5 stará praha
  Další fotky
  Radeckého pomník - 6 www.habsburger.net_Radeckého pomník - 7 čroRadeckého pomník - 8 pater boemusRadeckého pomník - 9 zlaté minceRadeckého pomník - 99 Emanuel_Max_(1810-1901)Radeckého pomník - 0 stará praha++


  Nepřehlédněte