Letní Praha plná megahvězd. Sešli se tu Ryan Gosling nebo Orlando Bloom

24.7.2021
Jitka Kačánová

Dva týdny strávil v Praze filmový štáb Netflixu při natáčení svého doposud nejdražšího snímku s rozpočtem 200 milionů dolarů, tedy asi 4,3 miliardy korun, s názvem The Gray Man. Filmaři by měli v České republice a zejména v Praze nechat až půl miliardy korun, peníze za uzavřené chodníky a silnice půjdou přímo městským částem, kde se akční thriller natáčí.

Dopravní omezení pocítili Pražané zejména v historickém jádru. Týkala se například Čechova mostu, oblasti kolem Rudolfina, Pařížské ulice nebo bývalého Federálního shromáždění. Produkce ovlivnila dopravu i v okolí náměstí Republiky. Američtí filmaři pracovali rovněž v Karlíně, na sídlišti v Bohnicích, na Žižkově nebo v ulici Dukelských hrdinů. Současnou podobu náměstí Jana Palacha ve filmových kulisách si pochvaluje primátor Zdeněk Hřib a kašnu, kterou tam filmaři postavili, by tam rád ponechal až do plánované rekonstrukce celého prostoru.

Praha hraje Prahu

Napínavá podívaná plná špiónů, střílení a honiček rychlých aut se natáčí podle stejnojmenného knižního bestselleru Marka Greaneyho z roku 2009 a hlavní role v něm hrají američtí herci Chris Evans a Ryan Gosling. Děj filmu se točí okolo vysloužilého bývalé zabijáka, který kdysi pracoval pro CIA. Když ale místo užívání si odpočinku, kam před časem zamířil, zjistí, že po něm jde jeho bývalý tým, začne se bránit.

Část děje se odehrává v Praze, která ve filmu tentokrát hraje samu sebe na rozdíl od některých dřívějších hollywoodských produkcí, kdy byly pražské scenerie prezentovány jako jiné země, nejčastěji Rusko.

Česká metropole je u zahraničních filmařů populární už delší dobu. Nedávno se v Praze objevil herec Adam Sandler, který hraje v celovečerním filmu Netflixu podle knihy Kosmonaut z Čech (Spaceman of Bohemia) českého spisovatele Jaroslava Kalfara. Do Prahy se vrátil i Orlando Bloom, aby tu dokončil druhou řadu seriálu Carnival Row z produkce Amazonu.

Bondovka i Hellboy

Dříve se v Praze točily například akční thrillery Mission: Impossible s Tomem Cruisem, Bournova identita s Mattem Damonem, komiksový Hellboy s Davidem Harbouem nebo bondovka Casino Royale s Danielem Craigem.

Rekordním pro český filmový průmysl byl rok 2019, kdy podle Státního fondu kinematografie díky systému filmových pobídek přiteklo do České republiky devět miliard korun zahraničních investic. Pro opětovný příliv zahraničních štábů by ale podle zástupců fondu bylo potřeba stejně jako v roce 2019 navýšit rozpočet systému pobídek z 800 milionů korun alespoň o dalších 500 milionů. Objem loňských investic zatím fond kvůli situaci s pandemií nezná.

Hvězdy v Praze:

Rayn Gosling

Talentovaný kanadský herec začínal v nezávislých filmech, například Vzorec pro vraždu. Světovou proslulost mu přinesl romantický film Zápisník jedné lásky z roku 2004 a od té doby jeho hvězda stále stoupá. Ihned po úspěchu filmu byl zařazen mezi 50 nejžhavějších svobodných mládenců Hollywodu, nicméně od roku 2001 žije s herečkou Evou Mendes a mají spolu dvě dcery.

Orlando Bloom

Svou legendární roli krásného elfa Legolase dostal hned po dokončení herecké školy a okamžitě ho proslavila po celém světě. Na tento úspěch navázal další v trilogii o pirátech z Karibiku. Druhou část mysteriózního fantasy seriálu Carnival Row dokončili američtí fimaři již minulý rok, teď přijeli jen kvůli závěrečným dotáčkám. Bloom žije se zpěvačkou Katy Perry, která ho při natáčení v Praze doprovázela.

Zdroj: Vlastní zdrojNepřehlédněte