Letní trojúhelník. Skupina hvězd, která se nedá přehlédnout

Hvězdy jsou jako lidé. Rodí se, stárnou a umírají. Nejsou zde od počátku všeho. I nyní, v tuto chvíli, někde vzniká nová hvězda a některá končí, třeba gigantickou explozí, po rozmařile krátkém životě. Stejně jako v davu lidí, i při pohledu na noční oblohu vidíme hvězdy různých generací. Léto je ideální příležitostí seznámit se s noční oblohou. Hezky pod širákem, daleko od města, nebo z lehátka na zahradě či z terasy rodinného domu.

Ač se to nezdá pravděpodobné, astronomové nemají období okolo letního slunovratu příliš rádi. Slunce v těchto dnech nikdy neklesne pod stanovených 18° pod obzor, takže máme pouze soumrak. Večerní soumrak, který přechází do rozednívání, takže astronomická noc vůbec nenastává. Nám však bude stačit, když nebude svítit Měsíc, a k zapamatování nám i tak zůstane mnoho zajímavostí letní oblohy. Třeba letní trojúhelník. Je to asterismus, neboli skupina hvězd, která nepatří mezi 88 mezinárodně uznaných souhvězdí. Nedá se přehlédnout, je téměř v nadhlavníku. Je pravoúhlý a na jeho vrcholech leží hvězdy Deneb, Altair a Vega.

Jsou tady několik stovek milionů let a odchází efektním závěrem. Když hvězdy umírají, je to vidět

Tři prastaré názvy, ve stejně starých, starověkých souhvězdích. Deneb je veleobr, v souhvězdí Labutě a paradoxně z celé trojice nejméně jasný. Není to jeho vina, vždyť jeho světlo, na které se právě díváte, vyletělo z této hvězdy v době, kdy Západořímská říše kráčela ke svému zániku. Slunce by v této vzdálenosti bylo vidět pouze v hodně velikém dalekohledu. Druhou hvězdou, která naopak patří k těm nejjasnějším, je Vega, v souhvězdí Lyry. V létě nad našimi hlavami. Přeci jenom už má lidsky rozumné rozměry, je jenom dvakrát větší než Slunce. I její světlo je mnohem mladší, asi 26 let trvá jeho cesta k Zemi. Je to velmi mladá hvězda. V porovnání se Sluncem vesmírné dítě. Vznikla v době, kdy si život na naší planetě řekl, že by mohl vylézt z vody na pevninu. Dostala se i do sci fi literatury. Její znalci vědí, že vystupuje v knize Mlhovina v Andromedě a dosti drasticky přivítá první výpravu pozemšťanů. Už kdysi byla Polárkou a námořníci se za dvanáct tisíc let budou podle ní orientovat opět.

Hvězdy za každého počasí. Užasněte v pražském planetáriu nad majestátem vesmíru

Zbývá Altair, v souhvězdí Orla. Je z této trojice nejblíže, necelých sedmnáct světelných let, takže v kosmickém měřítku leží téměř na dosah dalekohledu. Je asi čtyřikrát větší než Slunce, a rozhodně to není žádný lenoch. Naše Slunce se otáčí pomalu, rozvážně, trvá mu to dvacet pět dní. Altair se s tím nemazlí, jedna otočka mu trvá pouhých devět hodin. Však také připomíná roztočené vajíčko a jen jeho gigantická gravitace brání tomu, aby se nerozlétla na tisíc kusů. Letní trojúhelník určitě stojí za prohlédnutí. Možná, že se na něj budete nyní dívat trochu jinak.

Zdroj: Antonín Rükl – Souhvězdí – ISBN 80- 7151-051-3

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama