Libor Petrů slaví úspěch s imitováním Zemana, Klause i Havla

Zpívá už od dětství. „Když jsem byl malý, občas jsem si vyzpíval čokoládu v konzumu,“ uvedl pro Náš REGION Libor Petrů, který zpívá vlastní písničky i duety. Úspěch slaví s imitováním hlasů zpěváků i všech tří polistopadových prezidentů. Spolupracuje na pořadech pro děti nebo rozjíždí mezinárodní fotbalový tým Československý lev.

Jste multifunkční kumštýř. Čemu všemu se věnujete?
Říká se, že se má dělat jedna věc pořádně, což u mě rozhodně neplatí. Zpívám, skládám písničky, textuju si je, imituju, moderuju různé akce, plesy, sportovní utkání, hraju fotbal, spolu s Michalem Gulyášem děláme pásmo pro děti, kde jsou hádanky, soutěže nebo karaoke.
Jak je těžké děti zabavit?
To je to nejjednodušší, protože děti jsou vděčné publikum, spolupracují, jsou spontánní, když má člověk zkušenosti, je to opravdu lehké, byť uznávám, že pro začátečníky asi ne. Pořady koncipujeme tak, že zapojujeme i publikum. Děti nemusíte z publika tahat, místo čtyř se vám jich přihlásí deset, kdežto u dospělých se místo deseti přihlásí jeden člověk.
Takže těžké není ani psát texty k písničkám pro děti?
Pro mě obecně není těžké napsat písňový text, udělám to vždy na první dobrou. Nevím, zda jsou všechny ty texty dobré, ale není to pro mě utrpení. Vždy nejdřív složím melodii, pak napíšu text tak, aby s hudbou korespondoval. Píšu texty pro děti, muzikály, vánoční i běžné na desky.
Na čem v současné době pracujete?
Za poslední dobu jsem toho udělal hodně, takže nyní hlavně vystupuju, nový projekt zatím nedělám. Chceme víc rozjet fotbalový tým Československý lev, což je mravenčí práce, ale daří se. Od roku 2014 jsme měli už čtyři zahraniční akce, tým byl v Chicagu, hrát budeme v Itálii nebo v Polsku.

FOTO: Libor Petrů

Libor Petrů - Libor Petrů s kocourem Luciášem – mazlíčkem, který už je bohužel v nebi – foto Václav NekvapilLibor Petrů - Tým celebrit Československého lva před jedním z fotbalových zápasů – foto archiv Libora PetrůLibor Petrů - Vystoupení se zpěvačkou P Zámečníkovou – vpravo, zpěvačkou a hlasatelkou hlavních televizních zpráv E Borskou a zpěvákem V Sodomou – foto V Nekvapil

Abychom nezapomněli, veškeré aktivity, o kterých se bavíme, stíháte ke svému civilnímu zaměstnání. Jak to zvládáte?
Špatně, ale zvládám. V legraci vždycky říkám, že když jsem byl v divadle Luďka Soboty, vstával jsem ve dvanáct a stíhal všechno, dnes vstávám v šest a nestíhám nic. Někdy přijedeme ve dvě ráno ze zájezdu a v šest vstávám do práce. Ale nestěžuju si.
Co pro vás znamená hudba?
Hodně, zpívám už od dětství. Když jsem byl malý, občas jsem si vyzpíval čokoládu v konzumu. Působil jsem v amatérských kapelách, jednoho dne jsem vyhrál konkurz do pořadu Možná přijde i kouzelník, vystupoval jsem tam na Silvestra. Chytlo mě to, nabalovaly se další a další akce, třeba jsem začal jezdit se Zdeňkem Srstkou. Mezi herci a zpěváky mám plno kamarádů, po republice pořádáme hodně akcí. Dělám třeba talk show, kam pozvu vždy dva hosty, třeba Janu Paulovou s Pavlem Zedníčkem nebo Pavla Nového s Heidi Janků, hodinu a půl si povídáme a prokládáme to písničkami.
Jak jste říkal, také imitujete. Koho? Jaký je ohlas?
Lidi milují, když člověk někoho paroduje, a imitátorství je parodie. Nikdo, ani Per Jablonský, který je u nás v tomto oboru jednička, nenapodobí hlas na sto procent, ale výrazně se mu přiblíží. A to lidi baví. Imituju hlavně zpěváky, ale naučil jsem se i prezidenty, to jsem bral jako svou povinnost. Úspěch slaví Havel, Klaus i Zeman. Tím pěvecké vystoupení vždycky okořením. Celou sněmovnu bych se ale učit nechtěl.
Když při zpívání imitujete, spletou si vás někdy, když vás třeba nevidí?
Na jednom veletrhu jsem zpíval písničku od Miroslava Žbirky, začali se hrnout lidi, kteří si mysleli, že tam zpívá on. Když viděli mě, asi byli trochu zklamaní, ale zůstali, což je důležité. Na devětadevadesát procent imitování vždycky přinese úspěch, ještě se mi nestalo, že by se lidi nudili.

Petra Černocká prozradí tajemství Saxany. Kdo prosadil slavnou píseň?

Určitě se chytají i vaše písničky, které jsou melodické a lehce zapamatovatelné…
Jak kdy. Když zazpívám svou písničku, lidi ji neznají, kdežto když zazpívám písničku jim důvěrně známou a ještě hlasem, který se přibližuje originálu, je úspěch zaručen. Je to nejjistější pojítko mezi mnou a diváky. S Petrou Zámečníkovou máme skupinu Slovakia Revival, což je pecka, Nagye, Elán nebo Žbirku všichni znají a zpívají s námi.
Jak je na tom dneska česká písnička?
Vždycky byla, je a bude dobrá. Mám to jako s filmem, líbí se mi spíš ty starší, to je ale asi dáno věkem, na čem člověk vyrůstal, při jakých písničkách prožil mládí, to není nic proti ničemu, jiná generace to třeba tak bude mít taky. Je ale škoda, že v mnoha rádiích se hrají víc zahraniční skladby, bylo by dobré proložit je aspoň z poloviny těmi českými. Ale abych nebyl nespravedlivý – jsou i rádia, která české písničky hrají.
Písničky mohou i pomáhat – jak člověku, kterému je ouvej a nějakou si pustí, tak finančním výtěžkem z alb. Vy jste takto pomohl opuštěným kočkám. Můžete k tomu něco říct?
Jedná se o vánoční album Někoho mít, výtěžek jde na první kočičí útulek na Vysočině. Dvanáct let jsem měl kocourka Luciáše, který už bohužel není. Byl úžasný, chytrý, skvělý, byl to můj miláček. Mám ke kočkám a kocourům kladný vztah. Chtěl jsem jim aspoň částečně pomoci, proto jsem album udělal.
Album končí Kočičí hymnou, věnovanou mimo jiné právě Luciášovi, a je plné duetů…
Většina melodií a textů je mých, jednu písničku složil a otextoval Jan Jiterský, po jednom textu napsali Rudolf Kubík a Josef Mladý. Duety jsem nazpíval se zpěvačkami, z nichž většina jsou mé kamarádky – Heidi Janků, Marcela Holanová, Eva Hurychová, Petra Zámečníková, Magda Malá nebo Miluška Voborníková. Písničky jsem se snažil napsat tak, aby sedly té které interpretce. Všem se líbily, Heidi Janků si písničku Vločka sněhová zařadila do svých vystoupení, Eva Hurychová ji přidala na své album… Oslovil jsem i dvě zlaté slavice – Evu Pilarovou a Petru Janů. Oběma se písničky líbily, zazpívaly je na první dobrou. Tyto dvě písničky už byly na albu, které pomohlo dětskému domovu DS Dlažkovice, obě zpěvačky souhlasily, že mohou být použity i na album, které pomůže kočičímu útulku.
Zmínil jste i fotbal. Vím, že jste před pár lety navštívil fotbalový ráj Brazílii. Jak se vám tam líbilo?
Setkal jsem se tam s úžasnými lidmi, jsou usměvaví, srdeční, upřímní… Starali se o nás jako o vlastní, přitom nás viděli poprvé v životě. My Češi bychom se od nich měli hodně učit.
Je ještě něco, co jste nedělal, a rád byste?
Chtěl bych složit filmovou muziku, která by film lemovala i zazněla v závěru filmu. A obloukem se chci vrátit k tomu, jak jsem říkal, že dělám plno věcí. Jsem tomu vlastně rád, protože díky tomu jsem nahlédl do více oblastí showbyznysu a poznal plno zajímavých lidí.

Kdo je Libor Petrů
Narodil se 29. května 1960.
Po absolvování střední školy ekonomické v Praze studoval na vysoké škole, poté byl šéfem vojenské umělecké agentury, zajišťoval veškeré kulturní pořady pro vojáky základní služby, oslovoval umělce, následně byl na volné noze, spolupracoval s divadlem Luďka Soboty, k tomu působil v různých fotbalových týmech umělců. Nejnověji rozjíždí mezinárodní tým Československý lev, který má každý rok tři zápasy v Česku, tři na Slovensku a tři v jiných zemích. Pracuje na ministerstvu obrany, kde spolu s kolegy zabezpečuje, zvučí a moderuje různé akce (třeba pietní akty), po pracovní době se aktivně věnuje skládání písní, zpívání, imitaci, fotbalu i dobročinným akcím.

Dnes, 15:24
Zatímco některé lidi děsí představa čipů v těle, což podporuje například jeden z populárních hoaxů...
Dnes, 13:52
Polorozpadlý sešit s recepty hospodyně u Janáčkových ležel mnoho desetiletí v ústraní Archivu Leoše Janáčka...
Dnes, 13:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:08
Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od...
Dnes, 12:45
Velmi krušné chvíle zažil nejmenovaný muž z aljašského Nome. Na několik dní se stal zajatcem...
Dnes, 10:51
Šestatřicetiletý Španěl Juan Dual přišel kvůli závažnému onemocnění o část trávicí soustavy. Přesto na svůj...
Dnes, 10:47
Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat bývalému poslanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky,...
Dnes, 09:12
Virálem TikToku jsou videa uživatele, který o sobě tvrdí, že je "cestovatel v čase". Podle...
Dnes, 07:41
Když si francouzský malíř Paul Gauguin dobírá svého přítele Alfonse Muchu pro jeho krasavice z...
Včera, 22:28
Mít znovu šestnáct let, to zní pro většinu lidí jako sen. Pro sedmatřicetiletého Američana Daniela...
Josef Fousek – nositel ocenění Mistr zábavního umění 2020
Včera, 16:50
Mistr zábavního umění. Udělování tohoto ocenění vstupuje již do svého šestého ročníku. Sošku s maskou...
Reklama