Mandragora, rostlina tajemná. Co se vám vybaví jako první?

Tato magická rostlina se stala téměř synonymem pro dobu císaře Rudolfa II. Pro dobu alchymistů i šarlatánů. Tajemná zákoutí Starého města, křivolaké uličky, osvětlení lucernami a zkazky o dobách minulých. Čas se pojednou vrátí o staletí zpět a jsem si jist, že kdybyste potkali muže v renesančních šatech, který spěchá do své laboratoře, jistě by vás to v té chvíli vůbec neudivilo.

Naprostá většina lidí, si při slově mandragora vybaví nezapomenutelnou, noční scénu na popravišti, kdy sám císař a jeho mazaný alchymista Scotta hodlají propíchnout kordem psa. Není to filmová licence, tímto způsobem se mandragora měla ze země dobývat. Její křik zabíjel a bylo nutné ji vytáhnout s pomocí psa, jehož smrtelné křeče k tomu měly napomoci. O tom, jestli mužíček mandragory křičel, když ho tahal z hlíny pes, o tom se již alchymistické příručky nezmiňují. Ale nyní vážně.

Kouzelná rostlina, která nosí štěstí. Právě teď je nejlepší čas vysít mandragoru

Mandragora, neboli pokřín obecný, je známa od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří hlavně ve Středomoří, není tedy divu, že ji znali ve starověkém Egyptě, či Palestině a vůbec všude na Středním východě. Je to vytrvalá bylina, která se dožívá úctyhodného věku až padesáti let.  Kořen mandragory je někdy až metr dlouhý a já se domnívám, že by ji ze země nevytrhl ani propíchnutý bernardýn, natož pes z krve anglické, devátý z vrhu po slunce západu. Kořen a semena obsahují látky, které se používají jako sedativum, halucinogen a hypnotikum. Jejich aplikací se vyvolávají halucinace, které se týkají naprosto všech lidských smyslů. Pocity levitace, halucinace děsivé a bizarní. Zvláště pocity levitace se do lidových pověr dostaly v souvislosti se slétáváním čarodějnic na jejich sabaty. Stačila k tomu mast, protože tyto látky se vstřebávají i kůží. Tyto bizarní zážitky však často končí velmi nepříjemnou kocovinou a bohužel někdy i smrtí. Znal ji Avicenna, Plinius starší, i Hippokratés. Byla považována i za rostlinu lásky a zmínku o ní najdeme i v Bibli.

Od čarodějnických procesů ji zachránila svatba s Habsburkem, její recepty známe dodnes

 

Bylo to v té krásné době, kdy se monogamie příliš nenosila. Není to dlouhý příběh. Jákob slouží u svého strýce, který má dvě dcery. Touží po té mladší, jménem Ráchel, ale je mu řečeno, že starší Lía má přednost. Ožení se tedy s Líou, ta mladší mu však stále nejde z hlavy. Jedna žena mu nestačí a tak věnuje svoji přízeň i služebnicím, proti kterým jeho manželka nemá ani to nejmenší. Však mu je taky sama přivedla, aby se manžel držel doma. Dočká se několika synů a konečně uplyne sedm let a on si vezme i mladší dceru svého zaměstnavatele. Sestřičky na sebe nežárlí, ale ta mladší, Ráchel, má problém, nemůže otěhotnět. A nyní nastupuje mandragora. Zde se o ní píše jako o jablcích, které rostou na poli. Jákobův nejstarší syn Ruben je najde a přinese mamince Líe. Ráchel jde za sestřičkou a prosí ji o pár jablíček, aby se vyléčila. Je jí vyhověno s tím, že se manžel bude pro změnu pár nocí věnovat starší sestře.  Ano, Bible není tak nevinná, jak by se zdálo. Dokonale popisuje život nomádů před třemi tisíci lety.

Přenos myšlenek, magie a čarodějnictví. Co o tom vědci zjistili?

Křesťanství už tak benevolentní nebylo. Mandragora sloužila úmyslům hlavně dábelským. Jedna ze základních rostlin v magii a čarodějnictví. Faktem je, že tato rostlina obsahuje bohatou paletu alkaloidů, z nichž je naprostá většina jedovatých. Atropin, skopolamin, hyoscyamin. Mandragora má však jednu nespornou výhodu. Na tyto látky nevzniká závislost. V současné době se alkaloidy, obsažené v této rostlině, zkoumají pro jejich léčivý účinek u diabetu, vysokého krevního tlaku a hlavně a především, jako cytostatika. Mandragoru si můžete vypěstovat i na vlastní zahrádce. Semena lze sehnat a nejedná se o nic nelegálního. Existují i náhražky, ale zde je třeba o rostlinu pečovat mnohem důkladněji. Rostlina se jmenuje Bryonia alba, říká se jí také, falešná mandragora. Je také jedovatá. Postup je jednoduchý. Získáte kořen této rostliny, zasadíte na hřbitově, poblíže mužského hrobu a třicet dní zaléváte kravským mlékem. Před tím je však nutné v tom mléce utopit tři netopýry. Tak radí středověká příručka. Zkusíte to?

Zdroj: Wikipedie, Vlastní zdroj

Dnes, 13:44
Na videu byl zachycen moment, kdy se plně obsazené auto rozjíždí z útesu. Jedna žena...
Dnes, 11:14
Radost a smutek v rozmezí jednoho dne zažila rodina jednadvacetileté Isry Shaaban. Mladou ženu postihl...
Dnes, 09:16
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:16
Nedaleko vesnice Tepekov v turecké provincii Artvin došlo před pár dny k tragédii. Jednasedmdesátiletá žena...
Dnes, 07:57
Bertha Benzová nebyla jen tak ledajaká žena. Kromě toho, že byla manželkou průkopníka motorismu Karla...
Včera, 15:30
Britka Claire Taplin zveřejnila na internetu video své dcery, kterou neznámý muž během návštěvy klubu...
Včera, 14:50
Jaromír Prokop, poslední neodsouzený člen takzvaného Berdychova gangu, se přiznal k účasti na čtyřech loupežích,...
Včera, 14:10
Na eBay narazíte na všelijaký bizár. Jeden z podnikavců tam před nedávnem například dražil domnělý...
Včera, 13:52
Američan Michael Freedy (39) z Las Vegas si první myslel, že má jenom úžeh. Lékaři...
Včera, 13:14
Americký výrobce hraček Mattel vyrobil panenku Barbie podle vědkyně, která stojí za vakcínou proti covidu-19...
Včera, 08:50
Rozsáhlá studie, která se zabývá příznaky covidu, vydala aktualizovaný seznam s nejčastějšími symptomy u naočkovaných...
Reklama