Máte strach ze stárnutí? Naučte se užívat si toho, co jste získali

8.7.2019
Lukáš Mucha

Nebojte se stárnutí

Přestaňte plakat nad tím, co jste ztratili, a začněte si užívat toho, co jste získali. Žijeme ve světě, který zbožňuje mládí. Zdá se nám, že úspěch přichází pouze k mladým lidem – teenagerům, lidem po dvacátém a možná ještě po třicátém roce věku. Máme pocit, že právě tito lidé překonávají rekordy, vydělávají miliony, píší bestsellery a řídí dynamicky se rozvíjející nové firmy.

Všichni máme sklon se příliš často dívat do minulosti. Lidem, kterým táhne na třicet, se stýská po bezstarostném studentském životě. Lidé po čtyřicítce s nostalgií vzpomínají na jednoduché a nenáročné dny v době, kdy jim bylo třicet pryč. Lidé po šedesátce litují toho, že už nemají možnost budovat novou kariéru a dosáhnout životních snů.

Máte starosti? Poradíme vám, jak si nedělat starosti se starostmi

Zaměřte se na to, co získáváte

Je načase, abychom se přestali toužebně ohlížet na staré dobré dny. Stárnutí je pozitivní. Uvítejte svůj vyšší věk a otevřete oči, abyste dokázali zahlédnout, jaké úžasné příležitosti vám nabízí. Místo toho, abyste se soustředili na to, co s věkem ztrácíte, se zaměřte na to, co získáváte – zkušenosti, přehled, moudrost, nové příležitosti a dobrodružství, na které jste dosud neměli čas.

Nepopírejte svůj věk a nesnažte se jej smazat krátkodobým rozptýlením, které vám poskytuje iluzi úniku. Radujte se z něj.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Opusťte svou bývalou osobnost

V každém případě se chovejte jako mladý člověk. Buďte mladiství a nadále se věnujte aktivitám, které jste dělali dříve. Jen pamatujte na to, že už nikdy nebudete tehdejší verzí sebe sama. To období svého života jste již překonali. Od té doby jste toho hodně zažili, mohli jste pozorovat, co přichází později, a máte výhodu životních zkušeností.

10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

Uvítejte, čím jste se stali

Je důležité, abyste měli rádi svou novou osobnost, ale přitom zůstali v kontaktu se svou minulostí. Měli byste se cítit dobře v každém věku. Buďte tím, čím jste se stali, ale ponechávejte si možnost „navštěvovat“ své mládí.

Přemýšlejte o tom, jak neuvěřitelné bohatství životních zkušeností jste nabyli díky tomu, kde jste byli a co jste tam dokázali. Buďte spokojeni s tím, že jste již zažili tolik událostí a chvil, které mají mladší osoby stále před sebou.

Zamyslete se nad tím, že díky všem životním vrcholům a pádům se všemi radostmi a bolestmi jste získali velkou životní moudrost. Nepodceňujte úžasné schopnosti rozumět lidem a okolnímu světu, jaké vám tato moudrost poskytuje.

Marie Kousalíková: Stáří se nevysmívej – vždyť k němu směřuješ

Nikdy není příliš pozdě na změnu

Nejsmutnější ze všeho jsou lidé, kteří se cítí příliš staří, než aby po něčem toužili. Ve skutečnosti vás neblokuje váš věk, ale vaše mysl, která se strachuje a obává selhání, děsí z představy, že se budete muset předvést, a někdy se i bojí samotné představy, že byste mohli skutečně uspět.

Zdroj: Nigel Cumberland, Martha Beck (100 Things Successful People Do, 2016)Nepřehlédněte