10 tipů, jak se stát spokojenějším v každodenním životě

Náš každodenní život je obvykle naplněn řadou povinností, které nás vysilují a připravují o energii. Můžeme si však zcela vědomě vytvořit rituály. Dodají nám sílu, a jakmile se jednou stanou zvykem, staneme se vlastníky jakési vestavěné baterie, která nás bude trvale zásobovat energií. Podívejme se na několik takových zdrojů síly.

1. Vyjděte si denně na 10 až 30 minut do přírody

Při procházce věnujte pozornost svým smyslům. Co vidíte? Jaké vůně cítíte? Co slyšíte? Co pociťujete?

Pozorovali jste už někdy psa, který jde na procházku se svým pánem? Pes se zastavuje, čenichá, popojde o kousek dál, opět čenichá a tak dále. Nasává do sebe veškeré smyslové vjemy z okolí. Dělejte to přesně tak – vciťte se během procházky do sebe. Říká se tomu všímavost.

2. Mějte pohyb

Pohyb je elixírem života. Tělesným pohybem se pročistí hlava, rozpustí se tělesné napětí, odbourá se stres, podpoří se látková výměna a mnoho dalšího. Co je důležité: Zvolte si druh pohybu, který vás baví. Pouze když se něčemu věnujete s radostí, dělá vám to psychicky a fyzicky dobře. Pohyb podporuje vaši pružnost – duševní i tělesnou.

6 výhod rychlé chůze. A máte obě nohy stejně dlouhé?

3. Sestavte svůj osobní seznam hodnot

Jaké hodnoty jsou pro vás v životě nejdůležitější: zdraví, kondice, láska, poctivost, finanční jistota, svoboda, úspěch, uznání, ochota pomáhat, partnerství, spolehlivost?

Sestavte si seznam pěti vašich nejdůležitějších hodnot a seřaďte je podle důležitosti. Projděte si tento seznam každý den a podívejte se, co můžete udělat pro to, abyste tyto hodnoty ve svém každodenním životě ještě více prožívali a naplňovali. Tímto způsobem si můžete zajistit, že budete žít v souladu se svými nejdůležitějšími potřebami – a to vám přinese energii a spokojenost.

4. Vyhraďte si denně chvíli na to, abyste dělali něco, co vás baví a uspokojuje

Často si myslíme, že musíme pracovat na tom, abychom dosáhli něčeho, co nás naplní a co dá našemu životu smysl. Ve skutečnosti se pocit naplnění nenachází v budoucnosti, ale v přítomnosti. Každý den můžeme udělat něco, co nás naplňuje a co je pro nás důležité, a zajistit si tak pro sebe každý den o kousek více spokojenosti. Co byste mohli dělat? Číst? Sportovat? Někomu zavolat?

Smějete se hodně? Děláte dobře. Máme 6 důkazů o prospěšnosti smíchu

5. Starejte se dobře o své tělo

Vaše tělo je jediné místo, vymezené pro váš život, žádný jiný domov nemáte. Proto má smysl se o něj dobře starat. Jak to udělat? Můžete začít stravou, kterou přijímáte. Čím více průmyslově vyráběných potravin z pohodlnosti zkonzumujete, o to více konzervačních látek, barviv, umělých aromat a dalších škodlivých přísad do sebe dostanete. Tankovali byste znečištěný benzin a riskovali, že tak zničíte motor svého vozu? Nejspíš ne. Přesně to však děláte, pokud se stravujete převážně ve fastfoodech nebo kupujete hotové výrobky. Jezte tedy více přírodních a čerstvých produktů, které si sami připravíte. Dopřejte si také dostatek spánku.

6. Vychutnejte si každé jídlo

Patří sem i to, že si uděláte na jídlo čas a nebudete jíst za chůze na ulici nebo při sledování televize jenom proto, abyste utišili hlad. Když si člověk vychutnává jídlo, nejí pouze proto, aby se nasytil. Užívat si jídlo znamená těšit se z chuti každého sousta a představovat si přitom, jak tato přijímaná potrava dělá tělu dobře. Z tohoto pohledu může být jídlo meditací. Mít radost z jídla a vychutnávat si jej znamená prožívat vnitřní štěstí a spokojenost.

Trpíte nespavostí? Poradíme vám, jak usnout jako špalek

7. Udělejte něco dobrého pro ostatní lidi

Máloco se vám vyplatí víc než udělat něco dobrého pro ostatní. Úsměv, chvála, poděkování nebo slova uznání, zájmu o to, co druhý dělá, zcela postačí. Když ostatním dáte najevo uznání a lásku, potom si nemusíte dělat žádné starosti – obojí se vám vrátí.

8. Pečujte o pospolitost a vztahy

Dobré a uspokojivé sociální kontakty jsou mimořádně důležité pro emocionální a fyzickou pohodu. Jedno italské přísloví říká: Jeden večer strávený s přáteli znamená rok života navíc. Vyhýbejte se lidem, aktivitám a situacím, které vás připravují o energii nebo při nichž se necítíte dobře.

Máte starosti? Poradíme vám, jak si nedělat starosti se starostmi

9. Omezte svou konzumaci televizního vysílání, zpráv na internetu a novinových článků

Většina televizního vysílání a zpráv je plná informačního odpadu – nejsou hodny čtení, zhlédnutí ani naslouchání. Zredukujte surfování po internetu ve volném čase na minimum. A nemarněte ani hodinu tím, že si budete dopisovat s domnělými přáteli na internetu, když místo toho můžete strávit svůj volný čas s reálnými přáteli, kterých se můžete dotknout, s nimiž můžete mluvit naživo a společně se zasmát. Internet není náhradou za reálný život. Jeho nadměrné používání vede k sociálnímu a emocionálnímu ochuzení s negativními důsledky pro vaši psychiku.

Přepadne vás strach, když nejste na mobilu? Zřejmě máte nomofobii

10. Nebuďte na sebe i na ostatní tvrdí

Často jsme sami sobě nejhorším nepřítelem. I když je dobré si uvědomit chyby, které jsme udělali, a snažit se o zlepšení, trestat se stále za něco snižuje naše pozitivní emoce. Proto buďte na sebe hodní – pomůže vám to k tomu, abyste byli silnější, produktivnější, méně vystresovaní a spokojenější. A to samé aplikujte i na druhé. Buďte k ostatním shovívavější, tolerantnější, a pokud vám někdo ublížil, odpusťte mu. Odpouštění je jedním z hlavních způsobů, jak být šťastný, a proto by se mu měl naučit každý z nás. Zbavíte se negativních emocí a budete i v každodenním životě spokojenější.

Zdroj: Doris Wolf (Jak překonat negativní emoce a myšlenky, 2017)

Dnes, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Dnes, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Dnes, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Dnes, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Dnes, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
Včera, 16:50
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
Včera, 14:30
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
Včera, 12:15
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
Včera, 10:00
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
Včera, 08:02
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama